نوشته شده توسط فرناز اخباری

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال و پیشگیری از میگرن

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت healthline.com

به گفته بنیاد میگرن آمریکا، حداقل ۳۹ میلیون نفر در ایالات متحده نوع ناتوان‌کننده سردرد دارند که به عنوان میگرن شناخته می‌شود. اما تعداد بسیار کمی از داروها و روش‌های درمانی برای پیشگیری از میگرن وجود دارد.

در عوض، بیش‌تر درمان‌های موجود میگرن هدف دیگری دارند که ابه افراد مبتلا به میگرن کمک می‌کند. داروهای ضد‌صرع، مانند توپیرامات Topamax، یا داروهای ضد‌افسردگی و فشار خون که اغلب برای افراد مبتلا به میگرن تجویز می‌شوند، می‌توانند تعداد روزهای سردرد را کاهش دهند. اما این عملکرد چیزی نیست که این داروها برای انجام آن ساخته شده باشند.

خوشبختانه، دیگر اینطور نیست. پیشرفت‌ها در استفاده از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به محققان کمک کرده است تا راه‌هایی را برای هدف قرار دادن اپیزودهای دردناک میگرن درست در منشا آن‌ها ایجاد کنند.

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به عنوان نوعی ایمونوتراپی برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. اما برای میگرن، آن‌ها به روشی متفاوت عمل می‌کنند که سیستم‌ایمنی را درگیر نمی‌کند.

در این‌جا همه مواردی که باید در مورد روش‌های جالب  آنتی‌بادی‌های مونوکلونال برای جلوگیری از سردردهای میگرنی بدانید بیان شده است. همچنین در مورد چند داروی اخیراً تأیید شده بررسی می‌شود که در نهایت ممکن است کمی تسکین درد بری این بیماران به همراه داشته باشد.

چگونگی عملکرد آنتی‌بادی‌های مونوکلونال

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال‌، آنتی‌بادی‌های مبتنی بر پروتئین هستند که می‌توانند به پروتئین‌های دیگر بدن متصل شوند.

این عملکرد چگونه برای میگرن مفید است؟

این آنتی‌بادی‌ها می توانند نوع خاصی از پروتئین به نام پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین یا CGRP را هدف قرار داده و مسدود کنند. محققان دریافتند CGRP یکی از منابع اصلی درد میگرنی است.

در طول حمله میگرن، CGRP اغلب در سلول‌های عصبی مغز آزاد می‌شود. این باعث می‌شود رگ‌های خونی گشاد شده و قسمت‌های خاصی از مغز ملتهب شود. کارشناسان بنیاد میگرن آمریکا معتقدند که پاسخ CGRP باعث درد فیزیکی در  یک دوره میگرن برای بیش‌تر افراد می‌شود. بنابراین استفاده از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال برای کاهش اثرات CGRP می‌تواند منجر به دوره‌های کمتر درد میگرنی شود.

این عملکرد در نسل جدید داروهای میگرن مشاهده می‌شود. به عنوان آنتاگونیست CGRP، آن‌ها می‌توانند از اتصال آن با گیرنده‌های درد و ایجاد بسیاری از علائم فیزیکی میگرن جلوگیری کنند.

آیا آنتی‌بادی‌های مونوکلونال نوعی ایمونوتراپی هستند؟

درمان‌های ایمونوتراپی شامل درگیر کردن سیستم‌ایمنی بدن ، یا با سرکوب یا تقویت آن، برای کمک به مبارزه با بیماری و عفونت است. پزشکان اغلب از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به عنوان نوعی ایمونوتراپی استفاده می‌کنند، به ویژه در درمان:

 • سرطان؛
 • رد پیوند عضو؛
 • آلرژی؛
 • روماتیسم مفصلی؛
 • بیماری التهابی روده؛

اما آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به روشی متفاوت برای درمان میگرن استفاده می‌شود. مهم است که بدانید این داروها روی سیستم‌ایمنی بدن کار نمی‌کنند. بلکه آن‌ها CGRP را هدف قرار می‌دهند.

آیا آنتی‌بادی‌های مونوکلونال موثرتر از سایر درمان‌ها هستند؟

برخی مطالعات نشان داده‌اند که این داروها بسیار مؤثر هستند:

 • در میگرن اپیزودیک با کمتر از ۱۵ روز میگرنی در ماه، افرادی که آنتی‌بادی‌های مونوکلونال مصرف می‌کنند، ۱ تا ۲ روز میگرن کمتری نسبت به دارونما داشتند.
 • در میگرن مزمن با ۱۵ روز یا بیش‌تر میگرن در ماه، ۲ تا ۲٫۵ روز میگرن کمتری نسبت به دارونما داشتند.

راه دیگر برای بررسی میزان موثر بودن این داروها این است که ببینید چند نفر با استفاده از آن‌ها بهبود قابل توجهی داشتند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان تنها پس از ۴ هفته استفاده از Aimovig، یکی از اولین داروهای ضد CGRP، ۵۰ درصد بهبودی در روزهای میگرنی خود مشاهده کردند. بررسی دیگر درسال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که درصد کم‌تری از بیماران نتایج بهتری را مشاهده می‌کنند.

اما چگونه این داروها با درمان‌های سنتی پیشگیری از میگرن مقایسه می‌شوند؟

در اینجا برخی از آمارها در مورد میزان کارامدی سه درمان پیشگیرانه رایج برای میگرن آورده شده است.

 • داروهای فشار خون. بتا بلاکرها مانند پروپرانولول و تیمولول اغلب برای پیشگیری از میگرن تجویز می‌شوند، اگرچه داروهای مختلف نتایج متفاوتی دارند. معمولاً پروپرانولول مؤثرترین درمان در نظر گرفته می‌شود. یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که این دارو می‌تواند میگرن اپیزودیک را ۱ تا ۲ سردرد در ماه و میگرن مزمن را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.
 • داروهای ضد‌افسردگی. داروهای ضد‌افسردگی سه حلقه‌ای معمولاً برای پیشگیری از میگرن تجویز می‌شوند، اگرچه بررسی منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که انواع دیگر مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین ممکن است به همان اندازه مؤثر باشند. همین بررسی همچنین نشان می‌دهد که داروهای ضد‌افسردگی سه حلقه‌ای می‌توانند روزهای میگرنی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.
 • داروهای ضد‌صرع. پزشکان معمولا توپیراماتTopamax را به عنوان یک داروی پیشگیرانه تجویز می‌کنند. با توجه به تحقیقات سال ۲۰۱۴، به نظر می‌رسد میزان کاهش سردرد در روزها حدود ۵۰ درصد باشد.

کدام آنتی‌بادی‌های مونوکلونال برای درمان میگرن تایید شده است؟

چهار داروی تزریقی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو FDA  برای میگرن

Erenumab (Aimovig)

Aimovig اولین داروی تزریقی و ضد CGRP بود که در سال ۲۰۱۸ در دسترس بیماران قرار گرفت. این دارو با اتصال خود به پروتئین‌های CGRP عمل می‌کند و شروع درد و پاسخ‌های التهابی که باعث علائم میگرن می‌شود جلوگیری می‌کند. مانند سایر داروهای تزریقی، Aimovig یک داروی پیشگیری‌کننده است، نه این‌که به عنوان درمان خنثی کننده آن باشد. این بدان معنی است که می‌تواند تعداد و شدت سردردهای میگرنی را کاهش دهد، اما سردردی را که در حال حاضر وجود دارد درمان نمی‌کند یا علائم میگرن را تسکین نمی‌دهد.

Aimovig توسط شما یا یک مراقب هر ماه یک بار به ران، بازو یا شکم تزریق می‌شود. اکثر مردم فقط ۱ دوز در ماه تزریق می‌کنند، اما برخی ممکن است نیاز به ۲ دوز در ماه داشته باشند.

Fremanezumab (Ajovy)

آجووی زیر پوست تزریق می‌شود و از عملکرد پروتئین‌های CGRP جلوگیری می‌کند. این نیز یک داروی پیشگیرانه است، نه اینکه یک داروی برظرف کننده درد باشد .

تفاوت اصلی بین آجووی و سایر داروهای تزریقی‌ این است که این دارو می‌تواند اثر طولانی داشته باشد، بنابراین در مورد میزان دوز مصرف آن چند انتخاب دارید. شما می‌توانید ۱ دوز در ماه تزریق کنید یا یک برنامه سه ماهه را انتخاب کنید و ۳ دوز جداگانه را هر ۳ ماه یک بار تزریق کنید.

Galcanezumab (Emgality)

Emgality یکی دیگر از داروهای تزریقی است، اگرچه ممکن است بیشتر از داروهای دیگر عوارض جانبی ایجاد کنداما این یک تزریق پیشگیرانه است که یک بار در ماه در ران، شکم، باسن یا پشت بازو انجام می‌شود. Emgality کمی متفاوت است زیرا تزریق اولین دوز،دوز بارگیری است. این بدان معناست که شما بار اول دوبرابر مقدار Emgality تزریق می‌کنید و سپس در ماه بعد میزان ان را به دوز استاندارد کاهش می‌دهید.

اپتینزوماب (ویپتی)

Vyepti از نظر مکانیسم مانند سه داروی تزریقی دیگر عمل می‌کند. به پروتئین های CGRP متصل می‌شود و آنها را در پاسخ دادن عصبی مسدود می‌کند و همچنین یک داروی پیشگیرانه است، نه یک داروی درمان کننده میگرن.

اما Vyepti یک داروی تزریق زیر جلدی  نیست و  یک انفوزیون داخل وریدیIV  است که هر ۳ ماه یکبار در مطب پزشک به شما تزریق می‌شود. دریافت دوز کامل دارو حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. اکثر مردم دوز ۱۰۰ میلی‌گرمی Vyepti را مصرف می کنند، اما برخی افراد به دوز ۳۰۰ میلی‌گرمی نیاز دارند.

عوارض جانبی آنتی‌بادی‌های مونوکلونال در درمان میگرن

عوارض جانبی اکثر آنتی بادی های مونوکلونال برای میگرن یکسان است. تفاوت های جزئی بین آنها وجود دارد، اما به طور کلی، پزشکان آنها را ایمن می دانند. این داروها همچنین هیچ گونه تداخل با سایر داروهای تجویزی ندارند و ترکیب آنها با سایر درمان های میگرن را آسان می کند.

عوارض جانبی رایج

با توجه به انجمن میگرن کانادا، مطالعات بالینی نشان داد که عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • یبوست؛
 • درد محل تزریق؛
 • درد عضلانی؛
 • درد مفاصل.

در همین‌حال، در مطالعات بالینی واقعی، عوارض جانبی دیگری مشاهده شد. این اثرات ممکن است در مطب پزشک در بیمارانی که این داروها را مصرف کردند، گزارش شود. این عوارض عبارتند از:

 • ریزش مو؛
 • خستگی؛
 • افزایش سردرد.

همچنین در برخی افراد احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک وجود دارد. اگر سابقه حساسیت به داروها دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

یکی از بررسی‌ها در سال ۲۰۱۷ تایید می‌کند که برخی از خطرات برای آنتی‌بادی‌های مونوکلونال وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که مزایای آن بیش‌تر خطراتش است.

عوارض قلبی عروقی

کارشناسان هنوز در مورد اثرات داروهای ضد CGRP بر سلامت قلب بحث دارند. CGRP عروق خونی را گشاد می‌کند و این داروها این فرآیند را مسدود می‌کنند. نگرانی‌هایی وجود دارد که این اثر می‌تواند منجر به فشار‌خون بالا یا حتی یک سکته خفیف شود.

اما یک بررسی در سال ۲۰۲۰ نشان داد هیچ مدرکی مبنی بر اثر منفی داروهای ضد CGRP بر قلب وجود ندارد. به نظر نمی‌رسد افرادی که سابقه مشکلات قلبی عروقی دارند در هنگام مصرف این داروها در معرض خطر بیش‌تری باشند.

عوارض جانبی سایر داروهای مورد استفاده برای درمان میگرن

عوارض جانبی احتمالی دسته نسبتاً جدیدی از داروها می‌تواند خطرناک باشد. اما یادآوری این نکته مهم است که درمان‌های  قدیمی میگرن، که از نظر اثربخشی مشابه داروهای ضد CGRP هستند، عوارض جانبی نیز دارند.

 

نوع دارو عوارض جانبی
بتابلاکر‌ها  خستگی
سرگیجه
گردش خون ضعیف
ناراحتی گوارشی
ضد‌افسردگی‌های سه حلقه‌ای افزایش سردرد
ناراحتی گوارش
سرگیجه
خستگی
افزایش وزن
داروهای ضد‌صرع کاهش حافظه
اختلالات فکری
خستگی
تغیرات خلق و خوی
تهوع

افزایش احتمال سنگ کلیه .طبق مقاله ای در ۲۰۱۷

 

به‌طور کلی، اکثر مردم می‌توانند با خیال راحت از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال برای میگرن استفاده کنند. پزشک قبل از تصمیم‌گیری در مورد این‌که آیا این درمان برای شما مناسب است، باید کل سابقه پزشکی شما  را بررسی می‌کند.

آیا درمان‌های احتمالی دیگری در حال مطالعه هستند؟

آنتی‌بادی‌های مونوکلونال یک راه موثر برای پیشگیری از میگرن هستند، اما محققان در حال بررسی درمان های احتمالی دیگر هستند.

Gepants

جپانت‌ها همچنین درمان‌های ضد CGRP هستند. آنها CGRP را در گیرنده‌های درد مسدود می‌کنند، اما داروهای تزریقی یا IV نیستند. آنها معمولاً به صورت خوراکی یا به صورت قرص یا قرص‌های حل شونده مصرف می‌شوند، بنابراین سریع‌تر عمل می‌کنند و مدت زیادی در سیستم بدن شما باقی نمی‌مانند. این حالت اجازه می‌دهد تا آن‌ها را به عنوان داروهای خنثی کردن درد، متوقف کردن علائم میگرن، و همچنین به عنوان داروهای  پیشگیرانه استفاده شود.

اولین gepant توسط FDA در دسامبر ۲۰۱۹ تایید شد. شناخته شده‌ترین جپانت‌ها عبارتند از:

 • ubrogepant (Ubrelvy)
 • rimegepant (Nurtec ODT)

فقط داروی  Nurtec ODT هم برای استفاده پیشگیرانه هم برای از بین بردن درد  تایید شده است.

طبق تحقیقات سال ۲۰۲۰، به‌طور کلی، جپنت‌ها به خوبی تحمل می‌شوند و عوارض جانبی کمی دارند.

آزمایشات بالینی

از سال ۲۰۲۲، چندین آزمایش بالینی در مراحل مختلف در حال بررسی مسیرهای جدید برای جلوگیری از میگرن هستند. زمینه های موردنظرعبارتند از:

 • مهارکننده های گیرنده پلی پپتیدی نوع ۱ فعال کننده آدنیلات سیکلاز هیپوفیز، که پروتئینی را که باعث درد میگرنی می شود مسدود می کند.
 • دیتان ها که در حال حاضر برای درمان حاد اما نه برای پیشگیری استفاده می شود
 • مهارکننده های گیرنده اورکسین، که مسیرهای هیپوتالاموس مغز را مسدود می کنند

مسدود کننده های کالیکرئین، که تولید پروتئینی را که CGRP آزاد می کند، کاهش می دهند

 • کتامین، که گلوتامات و سروتونین – مواد شیمیایی که ممکن است به درد میگرن کمک کنند.-را هدف قرار می دهد

نتیجه:

برخلاف درمان‌های میگرن در گذشته که برای درمان سایر بیماری‌های پزشکی بودند آنتی‌بادی‌های مونوکلونال مستقیماً درد میگرن را هدف قرار می‌دهند. آنها:

 • به اندازه درمان‌های سنتی پیشگیری از میگرن، اگر موثرتر نباشند، منبع مورد اعتماد هستند
 • با بسیاری از داروهای تجویزی دیگر تداخل نداشته باشید
 • برای خود مدیریتی نسبتاً آسان است

در حالی که آن‌ها با خطر برخی عوارض جانبی خفیف همراه هستند، آنتی‌بادی‌های مونوکلونال برای میگرن تا حد زیادی برای بسیاری از افراد بی‌خطر هستند و فواید آن اغلب بیشتر از خطرات آن است.

 

منبع: healthline.com


 

 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند