نوشته شده توسط شیرین کریمی

حقایقی جالب در مورد رویای آگاهانه

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , شیرین کریمی , اخبار پزشکی

 

به گزارش صفحه Science Nature Page

رویای آگاهانه یا رویای شفاف حالتی از رویا است که فرد از رویادیدن‌اش آگاه است. رویای آگاهانه وقتی اتفاق می‌افتد که مغز آگاهانه در طول مرحلۀ REM از چرخۀ خواب بیدار شود. رویای اگاهانه در میانۀ رویادیدن آغاز می‌شود، در زمانی که شما آگاه می‌شوید که آن تجربه در واقعیت فیزیکی اتفاق نمی‌افتد. رویای آگاهانه دنیای رویایی شما را در جایی که تمام احساسات شما وارد زندگی شده و معتبر می‌شوند به واقعیتی جایگزین تبدیل می‌کند. مشاهدۀ خودتان از منظری خارجی به شما فرصت می‌دهد تا جنبه‌های واقعیت رویا را دستکاری و کنترل کنید. دانشمندان اطمینان ندارند که چه چیز برانگیزانندۀ رویادیدن و آگاهانه شدن رویا می‌شود، اما کارشناسان برای ایجاد رویای آگاهانه روش‌هایی را پیشنهاد داده‌اند.
برای دیدن رویای آگاهانه لازم است برانگیزاننده‌های مشخص یا نشانه‌های درون خواب واقعی را پیدا کنید، یعنی چیزهایی که به شما این امکان را می‌دهد که ضمیر ناخودآگاه‌تان متوجه بشود که در حال رویا دیدن است.
روش بیدارشدن و دوباره به رختخواب بازگشتن (WBTB) روشی است که در آن زنگ ساعت را روی ساعتی (یک یا دو ساعت) پس از به خواب رفتن تنظیم می‌کنید. سپس مدتی بیدار می‌مانید و دوباره به رختخواب بازمی‌گردید.
فعالیت آگاهانۀ کوتاه‌مدت در وقت بیداری در میانۀ خواب به شما این امکان را می‌دهد که از حالت رویادیدن اگاه شوید.
در روش القای یادسپاری در رویای آگاهانه (MILD)، شما باید از خواب بیدار شوید و به طور آگاهانه قصد کنید که به یاد آورید پس از به خواب رفتن در حال رویادیدن هستید. پیش از اینکه به خواب بروید به خودتان بگویید: «وقتی رویا می‌بینم می‌دانم که در حال رویادیدن هستم.»
رایج‌ترین روش برای ایجاد رویای آگاهانه روش ارزیابی واقعیت است. در این روش به طور فعالانه محیط اطراف ارزیابی و بررسیِ می‌شود تا مشخص شود که واقعیت است یا رویا. تلقین به خود یعنی ایمان داشته باشید که شما در طول مدت زمان خواب‌تان رویای آگاهانه خواهید دید.
مصرف برخی داروها نیز با تحریک‌های خارجی باعث تقویت امکان دیدن رویای آگاهانه می‌شود. ابزارهایی همچون ماسک‌های رویا نیز به دیدن رویای آگاهانه کمک می‌کنند.
ماسک‌های رویا با حرکت سریع چشم کار می‌کند، در مرحلۀ REM این ماسک شما را به لحاظ ذهنی هشیار می‌کند و نه به لحاظ جسمی.
قصدکردن برای دیدن رویای آگاهانه یعنی قبل از به خواب رفتن تصور کنید که در حال دیدن رویا هستید. این امر می‌تواند رنج‌های کابوس‌های شبانه را نیز کاهش دهد چراکه آگاهانه می‌توان آنها را به حالت رویای آرام‌تر تغییر داد.
درجۀ اگاهی و کنترل در رویای آگاهانه می‌تواند متفاوت باشد.

منبع: Science Nature Page

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

5 × یک =