نوشته شده توسط فرناز اخباری

چرا ما باید قدردان تجربه‌های روزمره باشیم

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, فرناز اخباری, روانشناسی

 

به گزارش سایت webmd.com

پیشرفت در محل کار. دیدار با عشق خود. تجربه‌های بزرگی از این دست به‌طور طبیعی ما را وادار می‌کند که احساس قدردانی کنیم. اما ما نمی‌توانیم به این وقایع که به صورت روزانه باشد اعتماد کنیم.

بنابراین برای حفظ این احساس، قدردانی از دنیا و تجربیات زندگی روزمره مهم است.

وقتی شکرگذاری برای وقایع عظیم است، مردم منتظر می‌مانند که این اتفاقات بیفتد یا بیش‌تر وقت خود را صرف دستیابی به آن‌ها می‌کنند. به هر صورت، در بیش‌تر زندگی خود از نظر احساسی بی‌اهمیت یا حتی ناراضی هستند.

استاد ذن Thich Nhat Hanh در کتاب خود «معجزه ذهن آگاهی» می آموزد که «مردم معمولاً راه رفتن روی آب یا هوا را معجزه می‌دانند. اما فکر می‌کنم معجزه واقعی راه رفتن روی آب یا هوا نیست، بلکه قدم زدن روی زمین است. هر روز ما درگیر معجزه‌ای هستیم که حتی آن را تشخیص نمی‌دهیم: آسمانی آبی، ابرهای سفید، برگ‌های سبز، چشمان سیاه و کنجکاوی کودک – دو چشم خودمان. همه یک معجزه است.»

با این شناخت، شما می‌توانید زندگی خود را به سادگی با انتخاب توانایی پرورش «دیدن» معجزات در زندگی روزمره خود تغییر دهید.

سه راه برای کمک به ایجاد این آگاهی عبارتند از:

یک دفتر قدردانی داشته باشید.

در پایان هر روز، سه تجربه (یا بیش‌تر) از روزی که سپاسگزاران هستید را بنویسید. این موارد می‌توانند به اندازه بررسی درخشان رئیس شما، یا به آسانی قدردانی از زیبایی بارش برف قابل‌توجه باشند. هنگامی که به این عمل می‌پردازید، لازم نیست که فقط تجربه را یادداشت کنید، بلکه واقعاً آن را تجربه کنید. این به معنای تجسم احساس قدردانی است در حالی که در آن تأمل می‌کنید.

با فکر مثبت یا آن‌چه به خوبی پیش می‌رود، به مشکلات پاسخ دهید.

این می‌تواند مشکل باشد. منظور این نیست که مبارزات خود را نادیده بگیرید یا به حداقل برسانید. پذیرفتن آن‌ها تأیید تجربیات شماست و فقط تمرکز بر جای دیگر باعث خلاص شدن از شر آن‌ها نمی‌شود. اما حتی در حین انجام این کار، می‌توانید به دنبال «نعمت» یا «معجزه» یا چیزهای خوب زندگی خود باشید. شما ممکن است از سلامتی خود، یا دوستان حامی یا اشتیاق خود به … هر چیزی قدردانی کنید.

در هر لحظه از روز خود  یا در یک ساعت مشخص مکث کنید تا از آن لحظه قدردانی کنید.

گذر از لحظه‌های زندگی بدون این‌که حتی آن‌ها یا بسیاری از عناصر آن‌ها را بشناسیم ما آسان است. به‌عنوان مثال، چون من در این لحظه آگاهی از چیزهایی را که باید سپاسگزار باشم تمرین می‌کنم، از این‌که بدنم نسبتاً از نظر جسمی سالم است (علی‌رغم درد و رنج‌هایی)، از وضوح ذهنی کافی برای انجام شغلی که از آن لذت می‌برم، آگاه هستم. و دانستن این‌که دوستان و خانواده حمایت‌کننده زیادی دارم.

دقیقاً همانطور که برای دفتر سپاسگزاری توضیح دادم، همه این شیوه ها نیاز دارند که شما کاملاً احساس قدردانی را بپذیرید.

برای تکرار: به جای تلاش برای انکار یا لغو مبارزات خود، این اقدامات به شما کمک می‌کنند تا جنبه‌های زندگی خود را که شایسته قدردانی است نیز جذب کنید. فقط حرف زدن کافی نیست. اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید، با توجه به چیزی که قابل تقدیر است شروع کنید. نسبت به آن‌چه باعث می‌شود فکر کنید قدردان هستید یا «باید» باشید آماده باشید.

در نظر بگیرید که زندگی شما با آن چگونه بهتر می‌شود حتی اگر پاسخ شما به سادگی این باشد که زیبایی را به زندگی شما می‌آورد. اختصاص دادن وقت برای توجه و قبول تجارب روزمره قدرشناسی می‌تواند به شما کمک کند تا فارغ از کشمکش‌های زندگی، مقداری شادی را پرورش دهید.

 

منبع: webmd.com

 


 

 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند