نوشته شده توسط فرناز اخباری

موهای خاکستری با فعالیت سیستم‌ایمنی مرتبط است

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , فرناز اخباری ,سلامت پوست و مو, اخبار پزشکی

 

به گزارش صفحه Science Nature Page

محققان بین وجود موهای خاکستری و فعالیت سیستم ایمنی بدن ارتباط پیدا کردند. ژن‌های درگیر در رنگ مو، سیستم ایمنی بدن را نیز کنترل می‌کنند. هنگامی که بدن مورد حمله ویروسی یا باکتریایی قرار می‌گیرد، سیستم‌ایمنی ذاتی بدن فعال می‌شود. سلول‌های بدن توانایی تشخیص هر نوع مهاجم خارجی را دارند. سلول‌های آلوده با تولید اینترفرون برای مبارزه با مهاجمان واکنش نشان می‌دهند.

آن‌ها پروتئین‌هایی به سلول‌های دیگر سیگنال می‌کنند که به  افزایش فعالیت ژن‌هایی که تکثیر ویروسی را مسدود می‌کنند، منجر می‌شوند. در یک مطالعه جدید محققان دریافتند که  نام این مولکول ، MITF می‌باشد.

واکنش اینترفرون، سیستم ایمنی بدن را در سلول‌های رنگدانه مو محدود می‌کند. بدون کنترل MITF در پاسخ به اینترفرون، موهای موش خاکستری می‌شوند. این مطالعه همچنین نشان داد وقتی سیستم‌ایمنی ذاتی فعال می‌شود، باعث افزایش موهای خاکستری در موش‌ها می‌شود. MITF همچنین تعدادی از مسیرهای ژنتیکی را در این سلول‌های رنگدانه کنترل می‌کند. MITF ژن‌های لازم برای ایجاد رنگدانه در سلول‌های مو را روشن می‌کند. این موضوع نشان‌دهنده این مطلب می‌باشد که مولکول MITF وظیفه دوگانه دارد که یکی از آن‌ها کمک به حفظ رنگ موها و دیگری با مبارزه با ویروس‌ها می‌باشد. رنگ مو بستگی به سلول‌های موی پیگمانته به نام سلول‌های بنیادی ملانوسیت دارد. این سلول‌ها در پایه فولیکول‌های مو وجود دارند. با ریزش موهای پیر و رشد موهای جدید، سلول‌های بنیادی به سلول‌های ملانوسیتی تبدیل می‌شوند که رنگدانه‌ای را ایجاد می‌کنند که به موها رنگ می‌بخشد. هنگامی که سلول‌های بنیادی از بین می‌روند، موهای جدید که رشد می‌کنند نیز خاکستری هستند. موش‌هایی که دارای جهش در ژن MITF هستند، واکنش بیش فعالی به ویروس‌ها دارند که منجر به از بین رفتن سلول‌های بنیادی ملانوسیت می شود و باعث می‌شود موها خاکستری شوند.

محققان پیش‌بینی می‌کنند افرادی که دارای جهش‌های مشابه در ژن MITF هستند می‌توانند پاسخ مشابهی را نشان دهند که منجر به خاکستری شدن مو پس از یک عفونت ویروسی می‌شود. اکتشاف جدید می‌تواند به درک بیماری‌های رنگدانه‌ای مانند ویتیلیگو منجر شود که در این بیماری‌ها باعث ایجاد لکه‌های بی‌رنگ پوستی می‌شود. ویتیلیگو یک بیماری خود‌ایمنی است که ۰/۵ تا ۱ درصد از کل جمعیت انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

منبع: Science Nature Page

 

اشتراک‌‌گذاری:
1

1 thoughts on “موهای خاکستری با فعالیت سیستم‌ایمنی مرتبط است

  1. من ابن مورد رو نمیدونم و نمیتونم نظر بدم ولی با ازمایشهای زیادی که بر روی افراد زیادی انجام دادم موهای سفید در اصل به دلیل حابجایی پوست سر و به دنبال ان موها ایجاد میگرددد ،موها با چرخش پوست سر از محل و رگ اصلی تغذیه ای خود دور میشوند و عدم تغذیه ی صحیخح مو است که منجر به سفیدی مو گردد با برگرداندن پوست سر با ماساژ به محل خود ،ی جور کشیدن پوست سر انگار موها میتوانند دوباره تغذیه گردند و پیگمنت بگیرند ،من حرفم رو قادر به اثبات هستم

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

یازده − هفت =