نوشته شده توسط شیرین کریمی

سیزده نکته‌ای که باید در سن چهل‌سالگی دربارۀ رابطۀ جنسی بدانید

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , شیرین کریمی , اخبار پزشکی , بهداشت بانوان , بهداشت مردان ,روانشناسی , دانستنی‌های جنسی, مشاوره خانواده

به گزارش سایت Reader’s Digest

آیا فکر می‌کنید زندگی جنسی شما پس از چهل‌سالگی پایان می‌یابد؟ به‌هیچ‌وجه! شما تا چهل سالگی فقط خود را گرم کرده‌اید. در اینجا به شما می‌گوییم که با ورود به سن چهل‌سالگی قرار است چه اتفاقی رخ بدهد.

ممکن است لازم باشد بیشتر روی آن کار کنید

از آنجایی که ممکن است در لحظۀ آگاهی از این موضوع (از دست دادن میل جنسی) آمادگی نداشته باشید می‌توانید از روند کاهش سطح هورمون‌ها سپاسگزار باشید. اگر واقعاً در حال از دست دادن میل جنسی خود هستید، آموختن راه‌هایی که می‌توانید زندگی جنسی خود را با آنها بهبود ببخشید فقط یک روز زمان می‌برد. شانون چاوز روانشناس و متخصص سکس‌تراپی در لس‌آنجلس می‌گوید: «هم زنان و هم مردان پس از چهل سالگی تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند، این تغییرات می‌تواند منجر به تغییر در تحریکات و برانگیختگی‌های جنسی و همچنین تغییر در میل و آسایش جسمی کلی در طول فعالیت جنسی بشود، تغییرات در سطح هورمون‌ها ممکن است باعث افزایش برانگیختگی در طول فعالیت جنسی یا تمرکز بیشتر بر روی لذّت‌بخشیِ شهوانی برای تحریک‌شدن بشود.»

ممکن است در رختخواب هیجان‎زده‌تر و از خودبی‌خودتر شوید

اگر در یک رابطۀ بلندمدت هستید به آن داستان قدیمی فکر کنید. به یکی از آن افسانه‌های قدیمی دربارۀ پیر شدن فکر کنید. دکتر چاوز می‌گوید: «زوج‌ها بهترین آمیزش‌های جنسی در تمام زندگی‌شان را پس از چهل سالگی دارند. آنها ممکن است اجازه و انگیزۀ بیشتری برای کشف جنبه‌های متفاوت تمایلات جنسی‌شان داشته باشند، زوج‌ها پس از چهل سالگی ممکن است سعی کنند در موقعیت‌های بدنی مختلف، بازی نقش، تماشای صحنه‌های شهوت‌انگیز با همدیگر و روابط جنسی بازتر را تجربه کنند. در این سن زوج‌ها به دلیل اعتمادبه‌نفسِ جنسی بیشتر در پی داشتن احساس قوی‌تر جنسی نسبت به خود، میل به بازیگوشانه‌تر کردن رابطۀ جنسی، داشتن احساس عمیق‌تر پیوند عاطفی در رابطۀ جنسی و به دنبال رابطه‌ای پرشورتر و معنادارتر هستند.»

لازم است به سلامت قلبی خود توجه داشته باشید

ما دربارۀ شرایط زندگی عشقی افراد صحبت نمی‌کنیم. سیستم قلبی و عروقی بدن فرد کلید موفقیتِ زندگی جنسی او است. دکتر گریس لندِس روان‌درمانگر خانواده و سکس‌تراپیست در نیویورک می‌گوید: «یک سیستم قلبی و عروقیِ سالم برای عملکرد جنسی ضروری است. حفظ سلامت فیزیکی مهم است. به این معنی که باید تمرین‌های هوازی را به شکل مداوم انجام دهید و از تمرین‌های قدرتی نیز مضایقه نکنید.» در این صورت شما انرژی بیشتری در رختخواب خواهید داشت و بالاتر رفتن اعتماد به‌نفس همیشه کمک می‌کند!

ممکن است میل جنسی شما برای مدتی فروکش کند و این ایرادی ندارد

با افزایش سن ممکن است میل جنسی در بسیاری از زوج‌ها دچار نوسان بشود و ممکن است کم بشود. دکتر چاوز می‌گوید: «مهم نیست چند سال‌تان است، فروکش کردن میل جنسی در زندگی امری اجتناب ناپذیر است. افرادی که در روابط طولانی مدت هستند در کنار هم احساس راحتی می‌کنند و ممکن است روال رابطۀ جنسی آنها، حس و حالی که در اوایل رابطه‌شان داشتند مانند از قبل آماده شدن برای رابطۀ جنسی، رفتن به قرارهای عاشقانه، لاس زدن و معاشقه کردن با یکدیگر را کنار بگذارند. زوج‌ها همیشه در مورد رابطۀ جنسی به شیول‌های سالم صحبت نمی‌کنند، صحبت کردن در این مورد میل به برقراری ارتباط را افزایش می‌دهد. داشتن توانایی صحبت کردن در این مورد با شریک جنسی یا با فردی متخصص در این زمینه مهم است.»

اگر سعی دارید باردار بشوید ممکن است رابطۀ جنسی واقعاً تبدیل به کاری خسته‌کننده بشود

با افزایش سن کیفیت و مقدار تخمک‌های زنان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یاد –پس از چهل سالگی لقاح تخم و شروع رشد جنین با چالش‌های بیشتری مواجه می‌شود. اگر هنوز می‌خواهید خانوادۀ خود را گسترش بدهید ممکن است درگیر درمان‌های باروری باشید و تعداد زیادی رابطۀ جنسی ناموفق با هدف بسته شدن نطفۀ جنین داشته باشید. این می‌تواند حسِ برقراری رابطۀ جنسی را کمی تبدیل به حسی مانند شستن ظرف‌ها بکند. دکتر لندس می‌گوید: «برای افرادی که سعی می‌کنند بارداری را به تعویق بیندازند، برقراری رابطۀ جنسی می‌تواند کار سختی بشود.»

ممکن است زنان بیشتر به ارگاسم برسند

ممکن است در افسانه‌ها و اسطوره‌ها دیده یا شنیده باشید که زنان با افزایش سن توانایی ارگاسم را از دست می‌دهند، اما کارشناسان معتقدند زنان بالای چهل سال می‌توانند لذّت بیشتری از رابطۀ جنسی ببرند، لذّتی که پیش از آن نداشته‌اند. دکتر لندس می‌گوید: «برای برخی از زنان با افزایش تجربه، اعتماد به نفس و احساس راحتی رسیدن به ارگاسم آسان‌تر است.» در واقع بسیاری از زنان ممکن است فاز دومِ تجربۀ جنسی‌شان را کشف و آغاز کنند، آنها می‌دانند به کجا باید برسند و در مورد اتفاقی که قرار است بیفتد خجالت‌زده و شرمگین نمی‌شوند.

مردها می‌توانند مدت رابطۀ جنسی را طولانی‌تر کنند

بالاترین سطح کاهش در هورمون‌ها  در دورۀ ده سالۀ پس از چهل سالگی رخ می‌دهد. مردان بالای چهل سال می‌تواند مدت لذت جنسی طولانی‌تری را نسبت به گذشته تجربه کنند. دکتر لندس می‌گوید: «مردها با افزایش سن اغلب بهتر می‌توانند ارگاسم را به تأخیر بیندازند، آنها می‌توانند آرام‌تر پیش بروند و لذت کامل‌تر و پیوسته‌تری در رابطۀ جنسی ببرند.»

ممکن است لازم باشد از روغن یا کرم استروژن استفاده کنید

هورمون‌ها برای این واقعیت مقصر دانسته می‌شوند که به مقدار زیادی تمایل جنسی را پس از چهل سالگی کم می‌کنند. دکتر لندس می‌گوید: «تغییرات و نوسان‌های سطوح استروژن و نامنظم شدن دوره‌های قاعدگی می‌تواند ناراحتی‌هایی را ایجاد کند. دیوارۀ واژینال شروع به نازک‌تر شدن می‌کند، راحت‌تر تحریک می‌شود و احتمال خونریزی و پارگی بیشتری دارد.» برای درمان این مشکلات خرید روغن‌ها یا کرم‌های استروژن به توصیۀ پزشک می‌تواند به از بین بردن خشکی این قسمت از بدن کمک کند.

ممکن است بیشتر در معرض خطر بیماری‌های مقاربتی/آمیزشی STDs باشید

گویا بیش از بیست عامل موجب بیماری‌های مقاربتی/آمیزشی می‌شوند، اما تحقیقات مرکز کنترل بیماری نشان داده است که شمار افراد بالای چهل سالی که به بیماری‌های مقاربتی مبتلا می‌شوند رو به افزایش است. کارشناسان می‌گوید این افزایش به دلیل شیوع مصرف داروهای اختلال نعوظ، کاهش نیاز به کنترل زایمان و نازک‌شدن بافت‌های واژینال رخ داده است و می‌تواند زنان را در برابر ابتلا به عفونت آسیب‌پذیرتر کند. بنابراین حتی اگر احتمال بارداری نزدیک به صفر باشد استفاده از کاندوم در هنگام برقراری رابطه با یک شریک جدید کلید سلامتی شماست.

ممکن است مردان دست به کارهایی بزنند که بتوانند از اختلال نعوظ جلوگیری کنند

ممکن است پس از چهل سالگی مشکلاتی در نعوظ مردان آغاز شود. دکتر لندس می‌گوید: «ممکن است مردان در هنگام نعوظ سفتی کمتری را تجربه کنند و یا در عملکرد نعوظ قابلیت اعتماد کمتری را احساس کنند و زمان میان نعوظ‌ها می‌تواند طولانی‌تر بشود.» مردان پیش از اینکه به مصرف داروهای اختلال در نعوظ مانند ویاگرا و سیالیس روی بیاورند باید به دنبال تغییر سبک زندگی خود باشند تا بتوانند سلامت جنسی خود را بهبود ببخشند. مطالعات نشان می‌دهند ورزش یا رژیم‌های غذایی سرشار از فلاونوئیدها (مانند زغال اخته، شراب قرمز، گیلاس و تربچه) برای کمک به کاهش خطر ابتلا به اختلال نعوظ در مردان مناسب است.

ممکن است به دنبال تمرکز بر روی شکل‌های مقاربتی دیگر باشید

مقاربت جنسی فوق العاده است اما ممکن است شما به دنبال تجربۀ دیگر شکل‌های لذت‌جویی باشید. به گفتۀ دکتر لندس: «تمرکز بیش از حد بر روی مقاربت جنسی، اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود، می‌تواند رابطۀ جنسی را پیش پا افتاده کند و موجب نارضایتی بشود. تمرکز بر روی لذت و برقراری ارتباط با شریک جنسی را یاد بگیرید، چیزهایی که بیشتر می‌پسندید و خوش‌تان می‌آید را بشناسید تا حس نارضایتی را در خود کمتر کنید. رابطۀ جنسی در میانۀ عمر می‌تواند همانند لذت بردن از خوردن یک میان‌وعدۀ غذایی باشد میان‌وعده‌ای که در روزگار جوانی برای برخی از افراد مانند خوردن فست فود است.»

دوباره بر روی روابطه‌تان تمرکز کنید

بسیاری از افراد چهل و اندی ساله مرحلۀ «پرورش فرزندان» را پشت سر گذاشته‌اند و وقت بیشتری دارند تا زمان‌شان را با کارهایی که دوست دارند سپری کنند. دکتر لورا برمن، روانپزشک و استاد دانشگاه فینبرگ می‌گوید: «زوج‌ها هنگامی که دیگر به طور مدام درگیر مراقبت از بچه‌ها نیستند می‌توانند انرژی عاطفی خود را بر روی شریک‌شان متمرکز کنند، آنها می‌توانند سفرهای دونفره بروند یا در طول روز با یکدیگر قرار ناهار بگذارند.»

در واقع رابطۀ جنسی هنوز برای شما اهمیت دارد

حتی اگر به طور روزانه و دقیق تمایلی به برقراری رابطۀ جنسی نداشته باشید، مطالعات نشان داده‌اند که ۸۵ درصد از زنان بالای چهل سال هنوز تمایل زیادی به برقراری رابطۀ جنسی دارند و برای اکثر آنها رابطۀ جنسی بسیار مهم است. کلید گرم نگه‌داشتن خانه رسیدگی به یکدیگر است. دکتر برمن می‌گوید: «رابطۀ جنسی عالی «فرضی» خود به خود اتفاق نمی‌افتد، بلکه رابطۀ جنسی خوب نتیجۀ تعهد و عشق‌ورزی زوجی است که به یکدیگر رسیدگی و از هم مراقبت می‌کنند. این به این معنی است که همه چیز از فرار و گریزهای عاشقانه تا قرارهای شبانه تا بوسه‌های روزانه با هدف ایجاد اعتمادی باشد که شما خود وارد رابطه‌تان می‌کنید. به عبارت دیگر شما می‌دانید و کمک می‌کنید تا رابطه‌تان را در واقعیت را بسازید و اگر چیزی را در ازدواج‌تان دوست ندارید قدرت تغییر دادن آن را دارید.»

منبع: Reader’s Digest

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

2 × چهار =