نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

سوال و پاسخ ( آیا خوراکی‌ها باعث کاهش میل جنسی در آقایان و خانم‌ها می‌شوند؟)

میل جنسی در خانم‌ها و آقایان با افت و خیزهایی هم‌راه است که گاهی بدون آن‌که زوجین علت را بدانند دچار کاهش شدید میل جنسی می‌شوند. اگز شما از کاهش میل جنسی رنج می‌برید علت را ریشه‌یابی کنید و به سراغ درمان بروید.

یکی از آن کاهش‌دهنده‌های میل جنسی خوراکی‌هایی است که بدون آن‌که بدانیم چه تاثیری روی بدن می‌گذارند مصرف می‌کنیم بهتر است همه مواد غذایی را به‌صورت تعادل مصرف شود.

_کاهش دهنده‌های میل جنسی در آقایان

سبوس:
غنی‌ترین منبع غذایی و الیاف گیاهی محسوب می‌شود . افزایش مصرف آن حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و برای جلوگیری از یبوست مناسب است ولی فیتوستروژن زیادی تولید می‌کند و میل جنسی را کاهش می‌دهد.

لیسوریس:
این گیاه شیرین در صنعت شیرینی‌پزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه چون سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد کاهنده میل جنسی هم در زنان و هم در مردان است.

سویا:
سویا یکی از مواد غذایی طبیعی غنی از ریزمغذی‌ها است. این دانه گیاهی منبع خوب پروتئین، قند، چربی، ویتامین‌های A، B، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، زینک و آهن است و به شکل‌های گوناگونی از جمله شیر سویا در بازار موجود است. با وجود تمامی فواید مصرف بالای آن می‌تواند میزان هورمون تستوسترون را در بدن کاهش دهد.

قهوه:
میزان هورمون تستوسترون را در بدن کاهش می‌دهد.
در کل کافئین ( قهوه، کاکائو، کولا و چای ) باعث می‌شوند تا غده آدرنال را بیش از حد تحریک کرده و باعث می‌شود تستوسترون کمی تولید کند.

نوشابه‌های گازدار:
نوشابه‌های گازدار قندخون را افزایش می‌دهد و باعث دیابت می‌گردد و تاثیر منفی بر شور جنسی دارد.

مانت:
مانت یک گیاه دارویی بسیار مشهور است که برای سیستم دستگاه گوارش مفید است. از این گیاه معمولا برای معطر کردن بستنی‌ها و انواع شکلات‌ها و آدامس‌ها بهره می‌برند. اما در عین حال که شکلات‌های حاوی این گیاه می‌تواند دهان شما را خوش‌بو کند بر میل جنسی‌تان تاثیر گذاشته و آن را کاهش می‌دهد.

کینین:
این ترکیب خوش‌بوکننده که در تهیه نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود کاهنده میزان تستوسترون است. این ترکیب مزه تلخی به نوشیدنی‌های گازدار می‌دهد و در مواجهه با اشعه ماورای بنفش قابل مشاهده است.

کورنوفلاکس :
کورنوفلاکس که از ذرت، شکر و ویتامین تهیه شده و همراه با شیر مصرف می‌شود هم‌خوانی خوبی با میل جنسی ندارد.

غذاهای سرخ کردنی:
به علتی که غده آدرنال را بیش از حد تحریک کرده و باعث می‌شود تستوسترون کمی تولید کند. تحریک بیش از اندازه ی آدرنال باعث خستگی آدرنال شده و این به آن معنا است که دیگر نه تستوسترون و نه هیچ چیز دیگ ر تولید نخواهد کرد.

نعناع:
اثر مستقیمی بر کاهش تستوسترون و به دنبال آن کاهش میل جنسی می‌شود.

کلم

طبق بررسی‌های بدست آمده، کلم غنی از فیبر بوده و باعث تحریک داستگاه گوارش و نفخ می‌شود. از سوی دیگر کلم پخته بویی متصاعد می‌کند که خود کاهش‌دهنده میل جنسی است.

مارچوبه

یکی از خوراکی‌هایی که باعث کاهش میل جنسی می‌شود مارچوبه است. مارچوبه بوی بسیار بدی در دستگاه تناسلی ایجاد می‌کند که خود باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

الکل:
مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های الکلی باعث می‌شود تا تستوسترون در بدن تولید نشود و باعث کاهش میل جنسی شود.

ماری‌جوانا

بسیاری از مردم با اضافه کردن مواد مخدر مانند ماری‌جوانا به مواد غذایی، به ویژه محصولات پخته شده(چه از  دودش و چه خوراکی)، باعث کاهش سطح تستوسترون بدن‌شان تا ۲۴ ساعت می‌شوند.

کربوهیدرات‌ها:
رژیم غذایی پُرکربوهیدرات باعث کاهش سطح تستوسترون می‌شود. افزایش دریافت کربوهیدرات‌ها باعث افزایش قندخون و تحریک ترشح هورمون‌هایی چون انسولین و کورتیزول می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، این دو هورمون باعث کاهش تولید تستوسترون شده و مخالف عمل این هورمون در بدن می‌باشند.
کربوهیدرات مثل ( نان، ماکارونی، نوشابه، سیب، نخود‌فرنگی، ذرت، کورن فلکس، آبمیوه‌ها )

آب‌میوه
هنگامی که بجای خوردن میوه، آب آن‌را می‌نوشید، فیبر میوه که نقش کاهنده‌ی قندخون دارد را از دست می‌دهید. بعلاوه، مردم بندرست نصف لیوان آب‌میوه که معادل یک میوه است را می‌نوشند! یک وعده آبمیوه معمولاً بیشتر از یک لیوان عادی است، و عموما هم دارای مواد افزودنی همچون شکر است.

دانه‌های ( بذرکتان، رازیانه، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو حلوایی )
این دانه‌ها باعث می‌شوند تا در بدن تولید هورمون تستوسترون کاهش پیدا کند و این مسئله باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

صیفی‌جات ( هویج، سیب‌زمینی، زیتون، گوجه‌فرنگی، خیار )
این موارد باعث می‌شوند تولید تستوسترون کاهش پیدا کند.

شیرین‌بیان
این گیاه هم عموما در صنعت شکلات‌سازی، چای گیاهی و برخی نوشیدنی‌ها بکار برود، شیرین‌بیان حاوی مقدار قابل توجهی فیتواستروژن است که اثر منفی بر روی تستوسترون دارد و طبیعی است که چنین عاملی میل جنسی را کاهش دهد.

_کاهش دهنده‌های میل جنسی در خانم‌ها

مواد غذایی که در بدن باعث شوند هورمون استروژن کمتری تولید شود مانند

گوشت لخم گوساله
منابع پروتئینی بدون چربی یکی از اساسی‌ترین موارد یک رژیم بدن‌سازی است . گوشت لخم گوساله نه تنها حاوی میزان قابل‌توجهی از پروتئین است بلکه حاوی روی فراوان نیز می‌باشد و همین مورد باعث شده که این ماده غذایی یک انتخاب فوق‌العاده نه تنها به جهت یک وعده غذایی کامل باشد بلکه منجر به کاهش شدید هورمون استروژن در بدن می‌شود.

مغزهای روغنی
مغزهای روغنی اسیدهای چرب هستند که باعث می‌شوند تا استروژن کمتری در بدن تولید شود. مانند ( گردو، پسته… )

تخم‌مرغ
مواد غذایی که کلسترول‌دار هستند باعث این می‌شود تا استروژن کمتری در بدن تولید شود

مرغ
پژوهش‌های علمی ثابت کرده که رژیم‌هایی که حاوی میزان پروتئین قابل‌توجهی هستند در مقایسه با رژیم‌های پر چرب بیشتر منجر به کاهش تولید استروژن در بدن شده است.

سیر، پیاز و فلفل قرمز
در مطالعات بالینی نشان داده شده که سیر منجر به کاهش سطح استروژن در بدن می‌شود.

پنیر کم‌چرب یا بدون چربی
پنیر کم‌چرب باعث کاهش تولید استروژن در بدن می‌شود.پنیر هم حاوی هورمون‌هایی به نام زنوسترون است که بر میل جنسی اثر منفی می‌گذارد.

ماهی غزل‌آلا

ماهی غزل‌آلا برای افزایش تستوسترونبا محتوی بالای پروتئین و حداقل چربی ماهی کلکسیونی که همگی می‌توانند منجر به کاهش تولید استروژن در بدن شوند.

میگو

هگزیل ریسورسینول موجب اختلال در غدد درون‌ریز می‌شود. این ماده در میگو برای جلوگیری از تغییر رنگ اعمال می‌شود.

زنجبیل
در تحقیقاتی‌ مشخص شد که زنجبیل نیز باعث کاهش سطح استروژن در بدن می‌شود.

میوه‌ها ( ذغال اخته، طالبی، آناناس و مرکبات)
باعث کاهش سطح استروژن در بدن می‌شوند

منبع : asanteb.com

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند