نوشته شده توسط فرناز اخباری

آیا مشاهده یک نقاشی می‌تواند درد شما را بهبود بخشد؟

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت webmd.com

 

وارد هر بیمارستان یا موسسه  مراقبت بهداشتی در ایالات متحده شوید، احتمال داردکه یه اثر هنری را پیدا کنید. این می‌تواند نمایشگاهی از نقاشی‌ها، عکاسی یا مجسمه‌سازی باشد، پیانیستی که در اتاق انتظار آهنگ می‌نوازد یا فقط یک شعر تفکرآمیز و الهام‌بخش روی دیوار آویزان شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این هنرها توانایی ارتقا شفابخشی و احساس بهتر بهزیستی را دارند و در صورت استفاده در این زمینه، اغلب از آن به عنوان هنردرمانی یاد می‌شود. هنرهای درمانی شامل طیف گسترده‌ای از نمایش هنری از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی، رقص، نوشتن و حتی نمایش است. پذیرفتن هنرها نه تنها می‌تواند به احساس بهتر ما کمک کند، بلکه می‌تواند درد را کاهش دهد.

بیایید نحوه استفاده از هنرهای درمانی را با دو روش اساسی که می‌توانیم آن‌ها را به‌عنوان مشارکت فعال یا منفعل طبقه‌بندی کنیم، بررسی کنیم.

تجربه منفعل شامل جذب هنری است که توسط دیگران ایجاد یا تولید شده است. گوش دادن به موسیقی، نگاه کردن به یک نقاشی، یا خواندن یک شعر، همه روش‌های ساده و آسان برای دستیابی به هنرهای درمانی است. تحقیقات و همچنین تجربه شخصی من نشان می‌دهد که این نوع تعامل با هنر می‌تواند به تسکین درد، استرس و اضطراب کمک کند.

شاید بهترین مثال در این مورد گوش دادن به موسیقی باشد، جایی که حواس پرتی به عنوان  ابزاری برای تسکین درد استفاده می‌شود. نشان داده شده است که نوع مناسب تحریک شنوایی علائم درد ذهنی را کاهش می‌دهد و به آرامش سیستم عصبی کمک می‌کند. موسیقی درمانی در درمان درد سرطان به طور گسترده‌ای مورد تحقیق قرار گرفته است که درد را کاهش می‌دهد، احساس کنترل خود را افزایش می‌دهد، بهزیستی را تقویت می‌کند، باعث تقویت عملکرد سیستم‌ایمنی و کاهش اضطراب می‌شود.

تحریک بینایی نیز در اصلاح احساس ما نقش دارد. تعدادی از مطالعات طی سال‌های گذشته تأثیری را که محیط فیزیکی می‌تواند بر بیماران بستری داشته باشد، نشان داده‌اند. مناظر طبیعت می‌توانند سطح درد را کاهش دهند و به مدیریت اقدامات دردناک مانند تعویض پانسمان کمک کنند. وقتی اتاق‌های بیماران منظره دیدنی دارند سریع‌تر از جراحی بهبود می‌یابند. به نظر می‌رسد که نقاشی‌های معلق در بیمارستان‌ها با بهبود رضایت بیمار و مدت اقامت کم‌تر در بیمارستان ارتباط دارند. صرف چند دقیقه برای گوش دادن به موسیقی یا نگاه به چند تابلو یا عکس می‌تواند به تسکین فوری درد و استرس کمک کند.

اما مشارکت در هنرهای درمانی به روشی فعال‌تر – طراحی، نقاشی، روزنامه نویسی، رنگ آمیزی، رقص – همچنین می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای درمان باشد. این نوع فعالیت‌ها به روش‌های مختلف می‌توانند به تسکین درد کمک کنند. تعامل با یک روند خلاقانه همچنین می‌تواند به عنوان یک ابزار حواس‌پرتی خوب عمل کند، به ویژه هنگامی که درد زیاد می شود و احساس می کنید واقعاً به استراحت نیاز دارید. مشارکت فعال در هنرهای درمانی همچنین می تواند منجر به پروسه عمیق‌تر و بهبود عاطفی شود ودر نهایت منجر به تغییرات پایدارتر در تجربه درد و تسکین درد و رنج شود.

مطالعات نشان داده است که وقتی بیماران بستری در بیمارستان با فعالیتهای هنری روبرو می‌شوند، مدت اقامت در بیمارستان کوتاه‌تر است، سطح هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد، خواب بهترو علائم حیاتی بهتری دارند و به داروهای ضددرد کم‌تری نیاز دارند. تعامل خلاق باعث افزایش فعالیت در بخشی از مغز می‌شود که به عنوان بخش خاکستری  یا PAG شناخته می‌شود و نقش مهمی در تسکین درد دارد.

به نظر می‌رسد خلاقیت در برطرف کردن پیامدهای دیگر درد مانند مشکلات حافظه، تغییرات خلقی و انزوای اجتماعی نیز کمک می‌کند.

شروع علاقه به هنر و یا درگیر شدن با هنرهای درمانی به معنای مطلق این نیست که شما باید یک نقاش، نوازنده یا نویسنده بااستعداد باشید. هر کسی می‌تواند یک قطعه هنری خوب را تحسین کند، از موسیقی آرامش بخش لذت ببرد یا ماندالا را رنگ کند بدون اینکه توسط دیگران قضاوت شود. روزنامه نگاری، نقاشی یا فقط خط خطی روی کاغذ می‌تواند همان‌طور که می‌خواهید به‌طور شخصی یااجتماعی باشد. آن‌چه مهم است این است که به شما کمک می کند مقداری تسکین درد پیدا کنید.

منبع: webmd.com


اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند