نوشته شده توسط شیرین کریمی

ساعات کار طولانی و فشارخون بالا

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, شیرین کریمی

 

به گزارش سایت news-medical.net

مطالعه‌ای که در مجله انجمن قلب آمریکا (AHA) منتشر شده است، نشان می‌دهد که ۴۹ ساعت کار یا بیشتر در هفته با ۶۶ درصد افزایش خطر ابتلا به فشارخون دائمی و افزایش ۷۰ درصدی خطر ابتلا به فشار خون مخفی، نوعی که کشف نشده است، ارتباط دارد.

محققان همچنین دریافتند که کار کردن از ۴۱ تا ۴۸ ساعت در هفته با افزایش ۵۴ درصدی خطر ابتلا به فشارخون بالا مخفی و ۴۲٪ افزایش احتمال فشارخون بالای دائمی همراه است. محققان فاکتورهای دیگری را نیز در این مطالعه در نظر گرفتند، از جمله وضعیت سیگار کشیدن، فشار شغلی، جنس، سن، سطح تحصیلات، شغل، شاخص توده بدنی (BMI) و سایر عوامل بهداشتی.

محققان در این مقاله نوشته‌اند: «نتایج نشان می‌دهد که ساعات کار طولانی مدت یک عامل خطر مستقل برای فشارخون بالای مخفی و دائمی است. به کارگیری راهبردهایی در محل‌های کاری که در آنجا ساعات کار طولانی است می‌تواند در کاهش فشار بالینی و بهداشت عمومی فشارخون موثر باشد.»

این مطالعه که به مدت پنج سال به طول انجامید، شامل سه مرحله آزمایش بود، در یک سال، سه سال و پنچ سال وضعیت نمونه‌ها پیگیری شد. محققان دارای یک دستیار آموزش‌دیده بودند که به شرکت‌کنندگان مانیتور پوشیدنی می‌دادند تا فشارخون در حالت استراحت را حدود سه بار در صبح اندازه‌گیری کند. هنگامی که کارگران در محل کار بودند، از آن‌ها خواسته شد دستگاه مانیتورینگ فشارخون را بپوشند و فشار خون را هر ۱۵ دقیقه اندازه‌گیری کنند، این امکان وجود داشت که در طو یک روز ۲۰ مرتبه این اندازه‌گیری انجام شود.

فشارخون پایدار و دائمی به عنوان فشار خون بالینی بیش از ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه و فشارخون سرپایی بیش از ۱۳۵/۸۵ میلی‌متر جیوه تعریف شده است.

فشارخون بالای مخفی و فشارخون بالای دائمی

این گروه تحقیقاتی همچنین دریافتند که تقریباً ۱۹ درصد از کارمندان دفتری فشارخون بالای دائمی داشتند، از جمله کسانی که تحت درمان فشارخون قرار داشتند. همچنین بیش از ۱۳ درصد از کارگران دچار فشار خون بالای مخفی بودند، در حالی که هیچ درمانی برای فشار خون بالای مخفی دریافت نکردند.

دکتر خاویر ترودل، استادیار گروه پزشکی اجتماعی و پیشگیری از دانشگاه لاوال در کبک، کانادا ، و نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: «فشار خون بالای مخفی و پایدار با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. یکی از عوامل استرس‌زا در محل کار تقاضای بالا برای آن شغل و عدم اختیار تصمیم‌گیری در محل کار است. اما سایر عوامل استرس‌زای مربوط می‌توانند تأثیر داشته باشند. تحقیقات آینده می‌تواند بررسی کند که مسئولیت‌های خانوادگی – مانند تعداد فرزندان کارگر، وظایف خانه و نقش مراقبت از کودک – آیا ممکن است با شرایط کار و فشارخون بالا در تعامل باشد.»

مانیتورهای پوشیدنی برای اندازه‌گیری فشارخون

محققان بر اهمیت کار در زمان کافی و مناسب تأکید می‌کنند بدون این‌که بیش از حد اضافه کاری انجام دهند. مردم باید بدانند که کار کردن در ساعات طولانی می‌تواند بر سلامتی آن‌ها، به ویژه سلامت قلب و عروق آنها تأثیر بگذارد. به کسانی که ساعات طولانی کار می‌کنند باید مانیتور پوشیدنی فشارخون داده شود تا بتوانند فشارخون را با گذشت زمان اندازه‌گیری کنند.

علاوه‌بر این، پزشکان باید فشارخون مخفی را نیز از طریق مانیتورهای پوشیدنی تشخیص دهند، زیرا این بیماری کشف نشده است و می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. فشارخون بالای مخفی با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. علائم و نشانه‌ای ندارد و در صورت مراجعه به پزشک غیر قابل تشخیص است، به همین دلیل ممکن است تشخیص و درمان به تاخیر بیفتد.

 

منبع: news-medical.net


*مطالب مرتبط:

_ آترواسکلروز (Atherosclerosis )
_ رژیم غذایی برای کاهش فشارخون بالا
_ خطرات افت فشارخون چیست؟
_ درمان فشارخون با دمنوش زرشک و نعناع
_ ارتباط بین کلسترول بالا و فشارخون بالا چیست؟
_ ارتباط فشار خونِ بالا با کمبود روی

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

دو + ده =