نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

کمبود این ویتامین‌ها موجب پرخوری می‌شود

 

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, دارونامه , تغذیه,

 

آیا تا به حال شده که نتوانید در برابر وسوسه خوردن یک تکه کیک وسوسه‌انگیز، یک شکلات، یک اسنک و … مقاومت کنید؟در چنین مواردی،‌ قدرت اراده خودمون رو به انتقاد می‌گیریم اما شاید دلیل بعضی از هوس‌های غذایی شدید،‌ درکمبود بعضی از مواد مغذی،‌ ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها،‌ نهفته باشد.

برای مقابله با این مشکل باید از مواد غذایی و حتی در صورت تشخیص پزشک، از مکمل برای برطرف کردن این کمبودهای تغذیه، استفاده نمود و هوس‌های غذایی رو اصلاح کرد.

کلسیم و منیزیم

کمبود این دو ماده معدنی که معمولاً همزمان با هم اتفاق می‌افتد، باعث هوس خوردن مواد غذایی شیرینی و شور می‌شود. مخصوصاً، کمبود منیزیم، اشتیاق به خوردن شکلات رو افزایش می‌دهد. هم استرس و هم زیاده‌روی در خوردن شیرینی‌جات، ذخایر کلسیم و منیزیم رو در بدن، کاهش می‌دهند و این هوس‌های غذایی رو تشدید می‌کنند.

کلسیم رو می‌توان از مواد غذایی مثل ماست، کفیر، پنیر، استخوان‌های ماهی ساردین و سبزیجات برگ سبز تیره تأمین کرد. برای جبران کمبود منیزیم هم باید از مغزها، دانه‌ها، پوست سیب‌زمینی، لبنیات و بروکلی استفاده کرد.

ویتامین‌های گروه B

این گروه از ویتامین‌ها از نظر توان بدن برای مقابله با استرس اهمیت زیادی دارند.
ویتامین‌های خانواده B مثل ویتامین B1 و B5 عملکرد طبیعی غدد فوق کلیه رو حفظ می کنند و B6 و B9 در شکل‌گیری برخی از انتقال دهنده‌های عصبی که خلق و خوی ما رو تحت کنترل خود دارند و باعث ایجاد حس بهتر در ما می‌شوند، نقش دارند.
در استرس‌های شدید، بدن از این ویتامین‌ها با سرعت زیادی استفاده می‌کند.

در نتیجه،‌ ممکن است که دچار کمبود این ویتامین‌ها شده و در معرض عوارض جانبی استرس مثل پرخوری، قرار بگیریم. سایر عواملی که به کمبود ویتامین‌های B منجر می‌شوند، عبارتند از: کافئین، الکل، قندهای تصفیه شده و داروهای ضد بارداری و داروهای NSAIDs.

ویتامین‌های گروه B در انواع مختلف گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات، سبزیجات برگ سبز تیره، موز، سیب‌زمینی، آووکادو، زرده تخم‌مرغ، مرغ، ماهی سالمون و ماست، وجود دارند. بنابراین، ما از اکثر مواد غذایی قادر به دریافت این ویتامین‌ها هستیم.

عنصر روی (zn)

کمبود این ماده معدنی در بین بسیاری از بزرگسالان و نیز افرادی که تحت استرس هستند، شیوع بسیاری دارد (تقریباً اکثر افراد به کمبود روی مبتلا هستند). کمبود روی چندان باعث هوس غذایی خاص نمی‌شود اما حس چشایی رو مختل می‌کند و در نتیجه غذاها تا حدودی بی مزه به نظر می‌رسند و فرد تصور می‌کند که باید نمک یا شکر بیشتری به غذا اضافه کند و یا به سراغ خوراکی‌هایی که طعم شیرینی و شوری اون‌ها خیلی زیاد است، برود.

روی رو می‌توان در صدف خوراکی، خرچنگ دریایی، جگر، گوشت مرغ تیره و نیز تا حدودی در تخم‌مرغ، نخود سبز و مغزها، یافت. همون‌طور که می‌بینید، منابع خیلی وسیعی ندارد و به همین دلیل هم بسیاری از افراد به کمبود روی مبتلا هستند (اما خیلی‌ها از این کمبود در خودشون بی‌اطلاعند).

آهن

تعجبی ندارد که در دوران قاعدگی دچار اشتیاق شدید برایخوردن استیک یا برگر شوید. کمبود آهن، به خصوص در بین خانم‌ها در قبل از یائسگی، امری شایع است. همچنین، افراد گیاه‌خوار هم بسیار در معرض کمبود آهن قرار دارند. کمبود این ماده معدنی، اشتیاق خوردن گوشت رو در فرد، افزایش می‌دهد.

با خوردن گوشت، ماکیان و ماهی، مقدار قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن تأمین می‌شود. منابع گیاهی آهن، جذب خوبی در بدن ندارند اما اگر می‌خواهید از طریق منابع گیاهی نیز آهن رو وارد بدن خود کنید، می‌توانید از میوه های خشک، تخم‌کدو،‌حبوبات و پاستای غنی شده و غلات غنی شده از آهن استفاده کنید.
برای جذب بهتر آهن، بهتر است که منابع غذایی آهن رو همراه با منابع غذایی ویتامین C مصرف کنید. مثلاً استیک و اسنفاج رو با هم بخورید یا بر روی کباب،‌ آب نارنج بریزید.

امگا ۳

اگر نصف شب هوس خوردن پیتزا به سرتون زد، باید به کمبود امگا ۳ در خودتون شک کنید. کمبود این اسید چرب، هوس خوردن پنیر رو افزایش می‌دهد.

امگا ۳ بیشتر در ماهی‌های چرب مثل ماهی سالمون، ساردین و کنسرو ماهی تن (به شرطی که به درستی تهیه شده باشد)، یافت می‌شود. حتی تخم مرغ تهیه شده از مرغ‌هایی که در مرغ‌داری‌های مناسب که در معرض نور آفتاب بوده اند هم حاوی مقادیر مناسبی از امگا ۳ می‌باشد (۶۰۰ میلی‌گرم امگا در هر تخم‌مرغ که می‌تواند یک سوم نیاز روزانه به امگا ۳ رو تأمین کند).

منبع سایت عصر ایران

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند