نوشته شده توسط فرناز اخباری

تغییرات شخصی در سبک زندگی می‌تواند نمایه خطر ابتلا به آلزایمر را تا ۱۴۵ درصد بهبود بخشد.

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

 

به گزارش سایت medicalnewstoday.com

 • پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در سراسر جهان به ۱۵۳ میلیون نفر برسد.
 • اگرچه راه قطعی برای پیشگیری از این بیماری هنوز شناخته نشده است، اما محققان می‌دانند که اصلاح شیوه زندگی و سلامتی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.
 • محققان دانشگاه کالیفرنیا – سانفرانسیسکو (UCSF) دریافتند که تغییرات شخصی شده در سلامت و شیوه زندگی ممکن است بتواند از دست دادن حافظه را در افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به تاخیر بیندازد و حتی از آن جلوگیری کند.

با برآورد محققان تعداد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در سراسر جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۱۵۳ میلیون نفر می‌رسد، دانشمندان اخیراً برای ایجاد پیشگیری‌ها و درمان‌های جدید برای این نوع زوال عقل کار کرده‌اند.

از آن‌جایی که علت دقیق بیماری آلزایمر هنوز ناشناخته است، در حال حاضر راه قطعی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد.

با این‌حال، تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که برخی از اصلاحات سبک زندگی سالم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این عارضه در فرد کمک کند، این خطرات عبارتند از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، خواب کافی، ارتباط اجتماعی و مدیریت مسائل بهداشتی مانند فشار‌خون بالا ، دیابت که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در افراد افزایش دهد.

همچنین مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه کالیفرنیا- سان فرانسیسکو (UCSF)نشان می‌دهد تغییرات شخصی‌سازی شده در سلامت و سبک زندگی ممکن است بتواند از دست دادن حافظه را در افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند، به تاخیر بیندازد و حتی از آن جلوگیری کند.

این مطالعه اخیراً در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

اصلاح شیوه زندگی شخصی برای کاهش خطر آلزایمر

دکتر کریستین یافه، نایب رئیس و استاد دپارتمان‌های عصب‌شناسی، روان‌پزشکی، و اپیدمیولوژی و آمار زیستی UCSF، و اولین نویسنده و محقق اصلی این مطالعه، به مدیکال نیوز تودی گفت که تصمیم گرفتند تأثیر یک رویکرد سلامت شخصی و سبک زندگی را مطالعه کنند، زیرا در حالی که پزشکان در مورد عوامل خطر سبک زندگی برای بیماری آلزایمر می دانند، مشخص نیست که کاهش این عوامل خطر منجر به بهبود شناخت می شود یا خیر.

دکتر یافه ادامه داد: «تغییر دادن سلامت و رفتار مردم سخت است. «فرضیه ما این بود که یک رویکرد شخصی‌شده، که در آن عوامل خطر فردی افراد ارزیابی می‌شوند – نه یک اندازه برای همه – و فرد می‌تواند اهداف و راه‌های بهبود عامل خطر خود را انتخاب کند – به عنوان مثال. خواب، فعالیت بدنی، مشارکت اجتماعی – که ما می‌توانیم خطر را کاهش دهیم و این به شناخت بهتر منجر می‌شود.»

او افزود: “هیچ کس قبلاً این روش را امتحان نکرده است و ما متوجه شدیم که می‌توانیم عوامل خطر و شناخت را بهبود بخشیم، حتی اگر این اتفاق در طول کووید رخ داده باشد.” علاوه بر این، تنها تعداد انگشت شماری از کارآزمایی ها وجود دارد که مزایای شناختی را با مداخلات بر روی این عوامل سلامتی و سبک زندگی نشان داده اند.

در حالی که تغییرات کلی سلامت و سبک زندگی مطمئناً می تواند مؤثر باشد، کسانی که انگیزه کمتری برای انجام این تنظیمات دارند ممکن است از یک برنامه شخصی بهره ببرند.

یک طرح شخصی سازی شده برای اصلاح سلامت و سبک زندگی به افراد این امکان را می دهد تا با مشخص کردن مناطقی که می خواهند برای تغییر هدف قرار دهند، مسئولیت سلامت خود را بر عهده بگیرند.

و از آنجایی که هر فرد متفاوت است، یک رویکرد شخصی به مشاوران پزشکی اجازه می دهد تا پیشنهادات خود را به جای همه افراد، برای یک فرد تنظیم کنند.

مطالعه‌ای که در ژوئن ۲۰۲۱ منتشر شد نشان داد افرادی که توصیه‌های تغذیه‌ای شخصی دریافت می‌کنند، مصرف رژیم غذایی خود را بیشتر از افرادی که توصیه‌های رژیم غذایی عمومی دریافت می‌کنند، بهبود می‌بخشند.

مطالعه دیگری که در ژوئن ۲۰۲۱ منتشر شد، گزارش داد افرادی که از یک برنامه غذایی شخصی پیروی می کردند، عادات سبک زندگی و کاهش وزن بدن و BMI را تجربه کردند.

و تحقیقات منتشر شده در اکتبر ۲۰۱۹ نشان داد که توصیه‌های شخصی‌سازی شده درباره سبک زندگی که به سالمندان داده می‌شود به بهبود انعطاف‌پذیری و انگیزه کمک می‌کند و به کاهش درصد چربی بدن و دور باسن در مقایسه با افرادی که توصیه‌های کلی سبک زندگی دریافت می‌کنند کمک می‌کند.

عوامل خطر سبک زندگی برای زوال عقل

برای این مطالعه، دکتر یافه و تیمش ۱۷۲ شرکت کننده در مطالعه را بین سنین ۷۰ تا ۸۹ سال به کار گرفتند. همه شرکت‌کنندگان حداقل دو عامل از هشت عامل خطر زوال عقل را در شروع مطالعه ۲ ساله داشتند.

این عوامل خطر عبارت بودند از:

 • عدم تحرک بدنی
 • فشار خون کنترل نشده
 • دیابت کنترل نشده
 • خواب ضعیف
 • استفاده از داروهای تجویزی مرتبط با خطر زوال شناختی
 • علائم افسردگی بالا
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • سیگاری بودن.

نیمی از شرکت کنندگان مربیگری شخصی شده را از پرستار و مربی بهداشت دریافت کردند و به آنها اجازه داده شد عوامل خطر خاصی را که می خواستند در مورد آنها کمک کنند انتخاب کنند.

این شرکت کنندگان هر چند ماه یک بار جلسات مربیگری را برای بررسی اهداف خود دریافت کردند. در طول همه گیری همه گیر، جلسات از حضوری به تلفنی تغییر یافت.

نیمی دیگر از شرکت کنندگان در مطالعه، مطالب آموزشی عمومی در مورد کاهش خطر زوال عقل را هر ۳ ماه یک بار برای آنها پست می کردند.

۷۴ درصد بهبود عملکرد شناختی

پس از ۲ سال، محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که مربی شخصی دریافت کرده‌اند، در تست‌های شناختی افزایش متوسطی را تجربه کرده‌اند که به میزان ۷۴ درصد بهبودی نسبت به گروه غیرشخصی‌شده است.

علاوه بر این، گروه  شخصی سازی شده نیز در مقایسه با گروه غیرشخصی، ۱۴۵ درصد در عوامل خطر و ۸ درصد بهبود کیفیت زندگی داشتند.

دکتر یافه گفت: “ما از دیدن چنین تفاوت بزرگی در گروه ها هیجان زده شدیم.” “این شواهد روشنی را ارائه می دهد که اگر بتوان این عوامل خطر قابل اصلاح را با این رویکرد شخصی کاهش داد، می توان شناخت را بهبود بخشید و از کاهش آن جلوگیری کرد که به احتمال زیاد از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.”

رویکردهای غیردارویی برای پیشگیری از خطر زوال عقل

نیوز تو دی همچنین با دکتر شانل کاسیس الهلو، پژوهشگر روان‌شناسی و روان‌شناسی اعصاب در برنامه‌های سلامت مغز و سبک زندگی موسسه علوم اعصاب اقیانوس آرام در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، در مورد این مطالعه صحبت کرد.

دکتر الهلو، که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت که این یافته‌ها را امیدوارکننده و دلگرم‌کننده می‌داند، زیرا نشان می‌دهد که مداخلات شخصی‌سازی شده در سلامت و سبک زندگی می‌تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی در افراد مسن در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری آلزایمر داشته باشد، که به طور بالقوه می‌تواند راه های جدیدی را برای رویکردهای غیردارویی باز کنید.

این یافته‌ها می‌تواند بر نحوه بحث ارائه‌دهندگان در مورد مداخلات سلامت و سبک زندگی با بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، با انتخاب یک رویکرد شخصی‌شده در مقابل رویکرد یک‌اندازه برای همه، تأثیر بگذارد. علاوه بر این، ارائه دهندگان ممکن است تمایل بیشتری برای ارجاع بیماران خود به مربیان بهداشتی [که] می توانند نیازها و ترجیحات خاص را برطرف کنند و همچنین به انگیزه پایبندی به تغییرات سبک زندگی کمک کنند.

دکتر الهلو گفت که او مایل است تحقیقات آینده در مورد این موضوع برای بررسی اثربخشی رویکردهای غیردارویی اضافی مانند آموزش شناختی و مدیریت استرس ادامه یابد.

وی افزود: «علاوه بر این، انجام مطالعات طولانی‌تر و بزرگ‌تر برای تأیید بیشتر اثربخشی مداخلات شخصی و رویکردهای غیردارویی در به تاخیر انداختن یا جلوگیری از زوال شناختی در افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ارزشمند خواهد بود.»

منع: medicalnewstoday.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند