نوشته شده توسط شیرین کریمی

آیا رژیم غذایی گیاهخواری برای مبتلایان به دیابت نوع دو مفید است؟

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , تغذیه سالم , شیرین کریمی

 

به گزارش سایت webmd.com

رژیم‌های غذایی گیاهی روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. برخی از افراد به دلایل اخلاقی مثل احترام به زیست حیوانات و حفظ سیاره زمین به گیاهخواری رو می‌آورند. برخی دیگر با حذف محصولات حیوانی بر روی فواید سلامتی مانند جلوگیری از ترشح هورمون‌های اضافی و آنتی‌بیوتیک‌ها متمرکز هستند. به هر دلیلی که باشد، خوردن غذاهای گیاهی بسیار مفید است، از جمله فواید گیاه‌خواری افزایش فیبر و دریافت مقادیر کافی آنتی‌اکسیدان است. اما گیاهخواری برای افراد مبتلا به دیابت چه معنایی دارد؟ آیا مزایای سلامتی گیاهخواری برای دیابتی‌ها و غیردیابتی‌ها یکسان است؟ چگونه گیاهخواری در مدیریت قندخون نقش دارد؟

اگر به فکر گیاهخواری، وگان هستید یا فقط به دنبال کاهش مصرف گوشت هستید، در اینجا مواردی در مورد اتخاذ یک رژیم غذایی گیاهی برای مبتلایان به دیابت شرح داده می‌شود.

رژیم غذایی شما شامل چه غذاهایی خواهد بود؟

برای رژیم‌های غذایی گیاهی چندین نسخه‌ی مختلف وجود دارد. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که تمام محصولات حیوانی را به طور کامل از لیست غذاهای خود حذف کنند: از جمله گوشت، تخم مرغ، پنیر و عسل (رژیم وگان). نسخه‌های دیگر فقط گوشت حیوانات را حذف می‌کنند، اما برخی از محصولات حیوانی مانند پنیر، تخم مرغ و شیر را مصرف می‌کنند.

پاسخ دقیقی برای این سوال که دقیقاً باید «چقدر گیاهخوار» بود وجود ندارد، در واقع این موضوع ترجیح شخصی است. اما، هر آنچه را می‌خواهید از رژیم غذایی خود حذف کنید، بسیار مهم است که خوراکیِ دیگری را جایگزینش کنید.

وقتی گوشت را به طور کامل حذف می‌کنید، مهم است که انواع پروتئین‌های گیاهی را بخورید تا آنچه از رژیم غذایی حذف می‌شود، جبران شود. چیزهایی مانند آجیل، دانه، لوبیا، غذاهای سویایی مثل توفو و تمپه در وعده‌های غذایی روزمره جایگزین‌های خوبی برای گوشت هستند. ماست، پنیر و تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین هستند، البته اگر قصد دارید آنها را در رژیم غذایی خود نگه دارید.

سعی کنید غذاهای سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان مانند میوه‌های رنگارنگ و سبزیجات غیر نشاسته‌ای مصرف کنید. این امر کلید سیرماندن و برآورده کردن مواد مغذی مورد نیاز بدن در طول است.

در نهایت، اگر قصد دارید که به سمت گیاهخواری بروید، یک مولتی ویتامین حاوی B12 در فهرست خوراکی‌های روزمره شما باشد، زیرا بیشتر منابع مغذی در غذاهای حیوانی یافت می‌شوند.

 چگونه قند خون خود را کنترل می‌کنید؟

افراد در هنگام گیاهخواری، عادی است که نتوانند نسبت به گذشته کربوهیدرات بیشتری مصرف کنند. برای کسی که مبتلا به دیابت است، این امر می‌تواند باعث بالا و پایین شدن قند خون شود و تثبیت قند خون را سخت‌تر کند.

غذاهای حیوانی را با کربوهیدارت‌ها جایگزین نکنید، از این اشتباه رایج پرهیز کنید. در هر وعده غذایی، هدف‌تان دریافت یک وعده کامل پروتئین، چربی و فیبر باشد. این سه ماده مغذی به کندشدن جذب کربوهیدرات‌ها در جریان خون کمک می‌کنند، آنها را برای حفظ قند خونِ متعادل ضروری هستند.

آیا به نکاتی دربارۀ برنامۀ غذایی نیاز دارید؟ نگاهی بیندازید به برنامۀ غذایی گیاهی USDA که چگونه یک وعدۀ غذایی متناسب و خوب بدون گوشت ارائه می‌دهد. در اصل این دستورالعمل توصیه می کند که برای هر وعده غذایی نیمی از بشقاب خود را با میوه‌ها و سبزیجات غیرنشاسته‌ای، یک چهارم از آن را با کربوهیدرات‌های فیبردار و یک چهارم را با پروتئین گیاهی پر کنید.

آیا گیاهخواری می‌تواند دیابت شما را درمان کند؟

با رفتن به سوی گیاهخواری لزوماً از شر دیابت خلاص نخواهید شد، اما دنبال کردن یک رژیم غذایی گیاهی مزایای بسیار خوبی دارد. به عنوان مثال، پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی که بیشتر شامل گیاهان دارویی است با کاهش وزن بدن، کاهش کلسترول خون و افزایش حساسیت به انسولین همراه است، همه اینها عوامل مهم در سالم ماندن در هنگام زندگی با دیابت هستند.

هنوز مردد هستید؟ خبر خوب این است که شما مجبور نیستید گوشت را به‌طور کامل حذف کنید تا از مزایای افزودن غذاهای گیاهی بیش‌تر به برنامه روزانه خود استفاده کنید. اگر تصمیم دارید که گیاهخوار یا وگان شوید، با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام مواد مغذی مناسب برای حفظ یک سبک زندگی سالم را دریافت می‌کنید. همیشه، حتما قبل از هرگونه تغییر در رژیم غذایی خود با پزشک صحبت کنید.

منبع: webmd.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

یازده + 16 =