نوشته شده توسط فرناز اخباری

زنان بیشتر از سردرد خوشه‌‌ای مزمن رنج می‌برند

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , بارداری و زایمان, بهداشت بانوان, فرناز اخباری

 

به گزارش سایت healtheuropa.com

بر اساس تحقیقات جدید موسسه Karolinska، زنان بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد تحت تاثیر سردردهای مزمن خوشه‌ای می‌باشند. سردرد خوشه‌ای مزمن که به عنوان «سردرد خودکشی» نیز شناخته می‌‌شود، قبلا به عنوان یک بیماری عمدتاً مردانه توصیف می‌‌شد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زنان در واقع بیش‌تر از مردان دچار سردردهای مزمن خوشه‌‌ای می‌شوند.

زنان دوره‌های طولانی‌تری از درد دارند و میزان علائم مرتبط با این نوع سردرد را تجربه می‌‌کنند، از داروهای پیشگیری بیشتری استفاده می‌کنند و در نتیجه این بیماری مرخصی استعلاجی بیشتری می‌گیرند. نتایج مطالعه در مجلات Neurology و American Academy of Neurology منتشر شده است. احتمال تشخیص در مردان بیشتر است.

سردرد خوشه‌ای هنوز اغلب در ابتدا در زنان به اشتباه تشخیص داده می‌شود، شاید به این دلیل که در برخی از جنبه‌‌ها می توانند شبیه میگرن باشند.

آندریا کارمین بلین، نویسنده این مطالعه، استادیار گروه علوم اعصاب، مؤسسه کارولینسکا، گفت: «برای پزشکان مهم است که از نحوه بروز اختلال در مردان و زنان به طور متفاوت آگاه باشند، بنابراین مؤثرترین درمان را می توان در سریع ترین زمان ممکن انجام داد.»

مردان سه تا پنج برابر بیشتر از زنان به سردرد خوشه‌ای مزمن مبتلا می‌شوند. به همین دلیل، این بیماری تا حد زیادی به عنوان یک بیماری مردانه در نظر گرفته شده است.

این بیماری از هر هزار نفر یک نفر را مبتلا می کند و با حملات بسیار دردناک سردرد مشخص می‌شود که معمولاً بین ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول می‌کشد و می‌تواند تا هشت بار در روز رخ دهد. علت این بیماری ناشناخته است، اما برخی از محققان معتقدند که ممکن است به ساعت بیولوژیکی داخلی بدن مرتبط باشد، زیرا حملات به دنبال ریتم‌های شبانه‌روزی و سالانه است و در شب و در پاییز و بهار به اوج خود می‌رسد. تحقیقات نشان می دهد که زنان اغلب از انواع شدیدتر این بیماری رنج می‌برند، به این معنی که آن‌ها کمتر از سه ماه در سال بدون علامت هستند.

سردرد خوشه‌ای مزمن در زنان بیش‌تر طول می‌کشد

آندریا کارمین بلین می‌گوید: «مردان و زنان میزان درد یکسانی را گزارش می‌کنند، اما از آنجایی که دوره‌های درد زنان بیشتر طول می‌کشد، زندگی روزمره آن‌ها نیز بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.»

محققان در مطالعه خود بر روی ۸۷۴ شرکت کننده دریافتند که زنان دو برابر بیشتر از مردان مبتلا به نوع مزمن این بیماری بودند. هر شرکت‌کننده بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ توسط متخصصان مغز و اعصاب در کلینیک‌های سوئد با سردرد خوشه‌ای تشخیص داده شده بود. از شرکت‌کنندگان خواسته شد قبل از مطالعه پرسشنامه‌ای درباره سبک زندگی، علائم و درمان خود تکمیل کنند.

زنان بیشتر از مردان از داروهای پیشگیری کننده استفاده می‌کردند و فراوانی بیش‌تری از علائم مرتبط مانند افتادگی پلک و بی قراری را گزارش کردند. آن‌ها همچنین بیشتر از حملات شبانه و کمبود خواب رنج می‌برند و دو برابر بیشتر احتمال دارد که خویشاوندانی داشته باشند که از سردردهای خوشه‌ای رنج می‌بردند.

کارولین ران، متخصص تحقیقات در بخش علوم اعصاب، موسسه کارولینسکا گفت: «بیان ریشه تفاوت‌، سخت است، اما آنچه می‌بینیم این است که زنانی که با سردرد خوشه‌ای تشخیص داده می‌شوند، نوع شدیدتری از این بیماری را نشان می‌دهند و زمان آن رسیده که به سردرد خوشه‌ای به عنوان یک  بیماری غالبا مردانه فکر نکنیم.»

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به سردرد خوشه‌ای اغلب تشخیص‌های دیگری دارند که در آن زنان بیش از حد ممکن است دچار آن بیماری شوند. در مجموع ۹۶ درصد از زنان مبتلا به سردرد خوشه ای ساکن سوئد در سال ۲۰۱۰، حداقل یک تشخیص دیگر داشتند.

کریستینا شوستراند، مدرس ارشد در بخش علوم اعصاب بالینی، موسسه کارولینسکا، می‌گوید: «آنچه قابل توجه است این است که تقریباً هر زن مبتلا به سردرد خوشه‌ای یک بیماری همراه دارد که این دیدگاه را تقویت می‌کند که این زنان به شدت از آن رنج می‌برند.»

او در پایان گفت: «معقول است که فرض کنیم که این سردرد بر توانایی کار کرد خانم‌ها  تأثیر می‌گذارد و به خاطر فرد و جامعه مهم است که آنها در قالب درمان حاد و پیشگیرانه و پیگیری و حمایت از آنها کمک بگیرند.»

منبع: healtheuropa.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند