نوشته شده توسط فرناز اخباری

رژیم DASH چیست؟

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان , دارونامه, تغذیه سالم, فرناز اخباری

 

به گزارش سایت everydayhealth.com

رژیم غذایی DASH عمدتاً به دلیل تأثیرات مثبت آن بر سطح فشارخون مورد تبلیغ قرار می‌گیرد، اما این برنامه با پشتیبانی علمی ممکن است به دلیل تمرکز بر خوردن غذاهای تازه و کامل، منجر به کاهش وزن در برخی افراد شود.

رژیم‌های غذایی برای جلوگیری از فشارخون بالا یا رژیم غذایی DASH به‌طور مداوم توسط US News & World Report به‌عنوان یک رژیم غذایی برتر برای سلامت قلب و کاهش وزن رتبه‌بندی شده است، و جای تعجب نیست که چرا برخلاف رژیم‌های مد جدید که نیاز به محدودیت کالری یا مصرف یک گروه غذایی بیش از حد دارند، بدون داشتن شواهد علمی در تایید تأثیر آن‌ها، رژیم DASH شامل ایجاد تغییرات در رژیم غذایی قابل انعطاف که ریشه در توصیه‌های اثبات شده تغذیه‌ای دارد است.

این امر باعث شده است که برنامه غذایی در بین پزشکان، متخصصان تغذیه و سایر متخصصان بهداشت در ایالات متحده محبوب باشد، جایی که بیماری‌های قلبی طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) همچنان عامل مرگ شماره یک در میان زنان و مردان است . فشارخون بالا عامل مهمی در ابتلا به بیماری‌های قلبی است و از هر ۳ بزرگسال آمریکایی یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هر چند این فقط یک مشکل در آمریکا نیست: براساس آمار انجمن قلب آمریکا، بیماری قلبی همچنین مهم‌ترین علت مرگ در سراسر جهان است.

رژیم غذایی DASH دقیقاً برای چه کسانی مناسب است و انواع مختلفی از آن‌ها موجود است؟

رژیم غذایی DASH به‌طور خاص برای کمک به افراد در کاهش فشارخون بالا است و توسط موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI)، بخشی از موسسات ملی بهداشت، ترویج می‌شود.

طبق انجمن قلب آمریکا، میزان فشار خون سیستولیک بالاتر از ۱۳۰ و میزان فشارخون دیاستولیک بالاتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه بالا در نظر گرفته می‌شود.

گزینه‌های غذایی موجود در رژیم DASH با برنامه غذایی توصیه شده در MyPlate وزارت کشاورزی ایالات متحده مطابقت دارد، با تمرکز بر غذاهای کامل، مانند میوه‌ها و سبزیجات.

لبنیات فاقد چربی یا کم‌چرب. غلات کامل؛ و گوشت بدون چربی، ماهی و مرغ. در همین حال، طبق یک مطالعه گذشته، این طرح نیاز به کاهش یا ترجیحاً حذف غذاهای فرآوری شده مانند نوشیدنی‌های شیرین و تنقلات بسته‌بندی شده و محدود کردن گوشت قرمز دارد که بیش از حد با سلامت قلب و نارسایی قلبی مرتبط است.

رژیم DASH به‌طور خاص نیازهای کم سدیم (نمک) را برآورده می‌کند که می‌تواند بیش از حد فشارخون را به مردم برساند.

این بدان معناست که این یک رژیم غذایی عالی برای افرادی است که فشارخون بالا دارند یا سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی دارند و همچنین افرادی که ممکن است در معرض خطر دیابت نوع ۲ باشند یا در حال حاضر این بیماری را دارند.

انواع رژیم‌های DASH

بسته به نیازهای سلامتی خود، می‌توانید از دو شکل رژیم DASH یکی را انتخاب کنید:

رژیم استاندارد DASH: این برنامه مصرف سدیم را به ۲۳۰۰ میلی‌گرم  کالری در روز محدود می‌کند.

رژیم غذایی DASH با سدیم پایین: این نسخه خواستار محدود کردن مصرف سدیم به ۱۵۰۰ میلی‌گرم  کالری در روز است.

طبق NHLBI، برنامه غذاییDASH در هفته به‌طور متوسط ​​شامل موارد زیر است:

 • ۶ تا ۸ وعده غلات، ترجیحاً غلات کامل؛
 • ۶ وعده یا کم‌تر گوشت، مرغ و ماهی؛
 • ۴ تا ۵ وعده سبزیجات؛
 • ۴ تا ۵ وعده میوه؛
 • ۲ تا ۳ وعده لبنیات کم‌چرب یا فاقد چربی (بدون چربی، برای افرادی که وزن بالا یا دیابت دارند.)؛
 • ۲ تا ۳ وعده چربی یا روغن (ترجیحاً چربی‌های سالم).

در این‌جا برخی دیگر از اهداف تغذیه‌ای روزانه برنامه رژیم DASH آورده شده است:

 • چربی کل ۲۷ درصد کالری است؛
 • چربی اشباع شده ۶ درصد کالری یا کم‌تر است؛
 • پروتئین ۱۸ درصد کالری است؛
 • کربوهیدرات‌ها ۵۵ درصد کالری هستند؛
 • کلسترول به ۱۵۰ میلی‌گرم محدود می‌شود؛
 • فیبر ۳۰ گرم یا بیش‌تر است.

بسته به نیازهای کاهش وزن یا نگهداری وزن، می‌توانید یک برنامه غذایی DASH انتخاب کنید که ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۶۰۰، ۱۸۰۰، ۲۰۰۰، ۲۶۰۰ یا ۳۱۰۰ کالری در روز تأمین کند.

 

منبع: everydayhealth.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند