نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

دارونامه؛ آشنایی با داروی ( Cold stop)

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان ,دارونامه

کلد استاپ (به انگلیسی: Cold stop) که با نام‌های دیگری مثل کلداکس (Coldax) نیز عرضه می‌شود، از داروهای موثر در درمان سرماخوردگی است.
رده درمانی: ترکیبات درمانی سرماخوردگی.
اشکال دارویی: قرص

_ مقدار و نحوه مصرف
مقدار و نحوه مصرف این دارو برای بزرگسالان و کودکان به شرح زیر است:
برای بزرگسالان و افراد بالای ۱۲ سال در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت یک قرص
در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت نصف قرص

کلد استاپ را خیلی‌ها با نام قرص سرماخوردگی بزرگسالان می‌شناسند، اما در واقع کلد استاپ که نسل جدید داروهای ضدسرماخوردگی است، ماهیتی متفاوت دارد و به همین دلیل باوجود آن‌که چند سالی از ساخت این دارو می‌گذرد، جایگاهی ویژه را در میان داروها پیدا کرده است.
قرص‌های کلد استاپ که چند سالی است به بازار دارویی کشورمان پا گذاشته، در حقیقت نشانه‌ای است از خلاقیت داروسازان کشورمان که توانسته‌اند با ساخت این دارو نقشی مهم را در درمان این بیماری شایع بردارند.
هر قرص کلداستاپ حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن، ۳۰ میلی‌گرم پسودوافدرین و ۲۵ میلی‌گرم دیفن‌هیدرامین است که به ترتیب اثرات مسکن و ضد‌‌آبریزش بینی و ضدحساسیت دارند و مهم‌ترین عوارض سرماخوردگی را درمان می‌کنند.
کلد استاپ از جمله داروهایی است که عموما برای بزرگسالان کاربرد دارد و از همین‌رو به شکل قرص در بازار موجود است.

این دارو که پس از بلع جذبش آغاز می‌شود، در افراد بزرگسال توصیه می‌شود و باید ۸ قرص در روز مصرف کنند، یعنی به عبارتی در یک فرد بزرگ جثه توصیه می‌شود هر ۶ ساعت ۲ قرص میل کند.

_ هشدار درباره کلد استاپ
– مصرف این دارو در کودکان، به دلیل داشتن خطر، توصیه نمی‌شود.
– دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف ننمایید.
– دارو را همراه با غذا، آب و یا شیر جهت کاهش تحریکات گوارشی میل نمایید.
ـ به دلیل وجود ترکیب پسودوافدرین، این دارو در افراد دارای فشارخون بالا و بیماران قلبی نباید خودسرانه مصرف شود، چراکه فشار خون فرد را می‌تواند بالا ببرد.
ـ کسانی که کلد استاپ مصرف می‌کنند، باید جدا از مصرف الکل و نوشیدنی‌هایی از این قبیل پرهیز کنند، چرا که مسمومیت شدید کبدی برای‌شان به همراه دارد.
ـ خشکی دهان از جمله عوارض کلد استاپ است. برای رهایی از این عارضه می‌توانید از آدامس یا نوشیدن مداوم مایعات استفاده کنید.
ـ در صورتی که عمل جراحی در پیش دارید، ۵ روز قبل از جراحی، مصرف کلد استاپ را کنار بگذارید.
– اگر از کلداستاپ استفاده می‌کنید، دیگر لازم نیست از داروهای ضد حساسیت و آنتی‌هیستامین استفاده کنید.
ـ در دوران شیردهی یا بارداری، نباید خودسرانه از کلد استاپ استفاده کرد.
– در صورتی که تحت رژیم درمانی مشخص می‌باشید، در صورت فراموش کردن یک دوز به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما در صورتی که زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید و دوز بعدی را دو برابر ننمایید.
– احتمال ایجاد تداخل در جواب تست‌های پوستی که در آن از مواد حساسیت زا استفاده می‌شود با مصرف این دارو وجود دارد.
– در صورت تشدید و یا بر طرف نشدن علائم بیماری و یا تداوم تب بالا، به پزشک مراجعه نمایید.
– از مصرف مشروبات الکلی یا سایر داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی همزمان با مصرف این دارو خودداری نمایید. مصرف الکل سبب افزایش خطر ابتلا به سمی شدن کبدی ناشی از مصرف این دارو نیز می‌گردد.
– این دارو ممکن است سبب بی‌خوابی گردد. لذا دارو را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید.
– در صورت استفاده از داروهای کاهش‌دهنده اشتها، این دارو را با احتیاط مصرف کنید.
– در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی، حتماً پزشک و یا دندانپزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.
– سایر داروهای حاوی استامینوفن، آسپیرین و یا سایر سالیسیلات‌ها (شامل دیفلونیزال) را با احتیاط مصرف کنید.
– در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد دارو، فورا درخواست کمک نمایید.
– اگر به هر کدام از ترکیبات این دارو (استامینوفن، پسودوافدرین و دیفن هیدرامین) حساسیت دارید، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.
– در صورت احساس تغییرات رفتاری-ذهنی، زنگ زدن گوش، مشکل در ادرار، تغییرات دیداری، ضربان قلب نامنظم و سریع، حملات ناگهانی قلبی، واکنش‌های حساسیتی مثل راش، خارش و تورم، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی، بلافاصله پزشک خود را در جریان قرار دهید.
– داروهای پایین آورنده فشار خون، داروهای ضد افسردگی، داروهای تضعیف کننده و یا محرک سیستم عصبی مرکزی با داروی کلد استاپ تداخل دارند. از اینرو توصیه می‌شود به طور همزمان مورد استفاده قرار نگیرند.
– بزرگسالان در طول ۲۴ ساعت بیش از شش قرص و کودکان در طول ۲۴ ساعت، بیش از دو قرص را نباید مصرف کنند.
– در افراد مبتلا به تیروئید، بیماری قلبی، مشکلات کبدی، فشارخون بالا، دیابت، گلوکوم، بزرگی پروستات، زخم معده و یا مشکلات تنفسی، دارو باید با احتیاط و تحت نظر پزشک، مصرف شود.
– در صورت مصرف سایر داروهای خواب‌آور، آرامبخش یا داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین، پیش از مصرف قرص کلد استاپ با پزشک مشورت کنید.

_ مصرف کلد استاپ در بارداری و شیردهی
بارداری: مصرف دارو در دوزهای بالا و به مدت طولانی باید مورد توجه قرار گیرد.
شیردهی: این دارو می تواند باعث بروز هیجان یا بیقراری ناشی از آنتی هیستامین ها در نوزادان گردد و نیز به علت حضور آمین‌های مقلد سمپاتیک، می‌تواند برای نوزادان خطرناک باشد.
مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی باید با تجویز و تشخیص پزشک متخصص انجام پذیرد.

_ عوارض قرص کلد استاپ
کلد استاپ با نام‌های دیگری همچون کلداکس، اگزاکلد، سوپرکلد، تاکی‌فلودک و بیولنول کلد تولید و به بازار عرضه می‌شود. هر کدام از این داروهای ترکیبی بطور موقت برای تسکین مشکلات ناشی از سرماخوردگی‌های معمولی، تب، حساسیت‌ها و دیگر مشکلات تنفسی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دارو در تسکین آبریزش و خارش چشم، آبریزش بینی و عطسه نیز موثر هستند. اگر ناراحتی معده دارید باید از این دارو همراه با غذا استفاده کنید. هر دارویی به موازات اثـرات درمانی مطلوب، ممکن است باعث بروز عوارض نـاخواسته شود. خشکی دهان یکی از عوارض معمول مصرف این نوع داروهاست. دیگر عوارض قرص کلد استاپ یا کلداکس و سایر اسامی این دارو، شامل خواب‌آلودگی، یبوست، احتباس ادراری، اضطراب یا اختلال در خواب، واکنش‌های آلرژیک، اختلالات خونی و زردی می‌شود. اگر با مصرف این دارو هر کدام از این عوارض را مشاهده کردید و پس از مدتی مشکلات ایجاد شده رفع نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که نباید از قرص کلد استاپ یا کلداکس برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان کمتر از شش سال استفاده شود مگر اینکه پزشک مصرف مقدار تعیین شده‌ای از دارو را برای کودک، مجاز بداند.

_ تفاوت قرص کلداکس و کلد استاپ
این دو قرص تفاوتی با یکدیگر ندارند و از مواد تشکیل دهنده یکسانی همچون استامینوفن و آنتی‌هیستامین ساخته شده‌اند. تنها تفاوتی که می‌تواند وجود داشته باشد، استفاده از درصدهای مختلف مواد اولیه در این داروهاست. در واقع ترکیبات برای هر دارویی مجزا بوده و توسط شرکت‌های دارویی مختلف با نام‌هایی مانند کلداستاپ، کلداکس، اگزاکلد، سوپر کلد٬ تاکی‌فلودک و بیولنول کلد به بازار دارویی عرضه می‌شود، برای مثال در بیولنول کلد فورت شبانه به جای ۳۲۵ میلی‌گرم استامینوفن از ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن استفاده شده است.

همچنین گاهی در ترکیبات برخی از این داروها به جای یک ماده، از ماده دیگری استفاده شده است اما باز هم ماهیت کلی دارو با دیگر اسامی، یکسان است، به طور مثال در بیولنول کلد روزانه به جای کلرفنیرامین از دکسترومتورفان که ضد سرفه است استفاده می‌شود.

_ شرایط نگهداری کلد استاپ
– دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
– دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.
– از مصرف داروهای تاریخ گذشته، اکیدا خودداری نمایید.

منبع: tebyan.net

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

نوزده + شش =