نوشته شده توسط شیرین کریمی

دارونامه؛ آشنایی با داروی اسیدوفیلوس به گزارش مایو کلینیک( Mayo Clinic )

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , شیرین کریمی, دارونامه

 

چکیده

اسیدوفیلوس (لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس)، نوعی باکتری‌ست که در دهان، روده و واژن یافت می‌شود و به عنوان یک پروبیوتیک استفاده می‌شود. پروبیوتیک‌ها از جملۀ باکتری‌های خوب هستند که یا با باکتری‌هایی که از قبل در بدن شما بوده‌اند یکسان هستند و یا بسیار مشابه با آنها هستند. هر نوع مکمل پروبیوتیک – و هر سویه از هر نوع – به شیوه‌های مختلفی می‌تواند کار کند.

اسیدوفیلوس به عنوان یک مکمل، به شکل کپسول‌ها، قرص‌ها، ویفرها، پودرها و شیاف‌های واژینال در دسترس هستند. علاوه بر مکمل‌ها، اسیدوفیلوس‌ در برخی از تولیدات لبنی مثل ماست نیز یافت می‌شود و همچنین به شکل تجاری به بسیاری از مواد غذایی افزوده می‌شود.

افراد از اسیدوفیلوس معمولاً برای درمان یک نوع التهاب واژنی (واژینوز باکتریایی) و اختلالات گوارشی و همچنین برای افزایش رشد باکتری‌های «خوب» استفاده می‌کنند.

شواهد

تحقیقات دربارۀ اسیدوفیلوس در وضعیت‌های خاص موارد زیر را نشان می‌دهد:

  • واژینوز باکتریایی: استفاده از اسیدوفیلوس خوراکی و شیاف واژینال اسیدوفیلوس و استعمال ماست حاوی اسیدوفیلوس در درمان این نوع عفونت واژینال مؤثر نشان داده شده است.
  • عفونت‌های ریه: ممکن است اسیدوفیلوس نقشی در کاهش شمار و شدت عفونت‌های تنفسی کودکان داشته باشد.
  • برخی از انواع اسهال: ترکیبی از اسیدوفیلوس و دیگر انواع خاص لاکتوباسیلوس زمانی که با آنتی‌بیوتیک‌ها مصرف می‌شوند ممکن است موجب کاهش اسهال، نفخ و دردهای شکمی بشوند؛ این نوع دردهای شکمی ناشی از باکتری‌هایی هستند که می‌توانند نشانه‌های بالینیِ اسهال کُشندۀ التهاب رودۀ بزرگ (عفونت کلستریدیوم دیفیسیل difficile infection) باشند. همچنین فرمول‌بندی پروبیوتیک ممکن است ابتلا به اسهال مرتبط با آنتی‌بیوتیک و عفونت کلستریدیوم دیفیسیل در افرادی که بستری هستند را کاهش بدهد.
  • اگزما: استفاده از اسیدوفیلوس خوراکی در طول دوران بارداری و شیردهی توسط مادر و توسط نوزادان، کاهش ابتلا به اگزما (درماتیت آتوپیک) در نوزادان و کودکان را نشان داده است.

محصولات تولیدی اسیدوفیلوس ممکن است تفاوت‌های معناداری در ترکیب داشته باشند، این تفاوت‌ها می‌تواند نتایج گوناگونی داشته باشند.

برداشت ما

به طور کلی بی‌خطر است.

علاقه به استفاده از پروبیوتیک‌ها، همچون اسیدوفیلوس‌ها در حال افزایش است. به نظر می‌رسد که در مصرف اسیدوفیلوس‌ها آسیب کمی وجود دارد، با این حال، تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است و یک رژیم غذایی متعادل شامل غذاهای تخمیرشده، همچون کفیر، می‌تواند باکتری‌های «خوب» مناسب برای شما را فراهم کند.

ایمنی و عوارض جانبی

عوارض جانبی احتمالی اسیدوفیلوس عبارتند از:

  • یبوست
  • بخار معده
  • نفخ شکم
  • تشنگی زیاد

اگر ایمنی بدن شما در معرض آسیب است، قبل از مصرف محصولاتی مثل اسیدوفیلوس که حاوی باکتری‌های زنده هستند با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر میزان لاکتوز شما غیرطبیعی است، آگاه باشید که برخی از تولیدات اسیدوفیلوس ممکن است حاوی لاکتوز باشند.

تداخل دارویی

هیچ تداخل داروییِ شناخته‌شده‌ای برای اسیدوفیلوس وجود ندارد.

منبع: Mayo Clinic

 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند