نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

دارونامه؛ آشنایی با داروی فلکسی گل(Flexigol Caplet)، تسکین‌‌دهنده درد ناشی از آرتروز و کاهش تورم مفاصل

بیماری‌‌ها و راه درماندارونامه , پیشگیری بهتر از درمان

 

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

موارد مصرف‌‌:

تسکین درد ناشی از آرتروز و کاهش تورم مفاصل، ترمیم‌‌کننده غضروف مفاصل

موارد منع مصرف‌:

– افرادی‌که نسبت به گیاهان داروئی حساسیت دارند مصرف این دارو را با احتیاط شروع و در صورت بروز علائم آلرژیک مصرف دارو را قطع و با پزشک خود مشورت نمایند.
– مصرف این دارو برای افراد زیر ۳ سال توصیه نمی‌‌شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی‌:

مصرف این دارو در موارد فوق فقط با نظر پزشک مجاز می‌‌باشد.
از افزایش مقدار توصیه‌شده مجاز برای مصرف خودداری‌ نمائید.

دستور مصرف‌:

در دو هفته اول معالجه دو کپلت دو بار در روز در فاصله ۵-۴ ساعت اول روز و بعد از دو هفته دو کپلت یک بار در روز صبح ها بعد از صبحانه مصرف شود. اثر دارو حداقل بعد از دو هفته ظاهر خواهد شد. بهترین زمان مصرف پس از هر وعده غذا و به همراه مایعات کافی می‌‌باشد.

اجزای فرآورده‌‌:

هر کپلت فلکسی حاوی مواد زیر می‌‌باشد: عصاره خشک گیاه قاشقک، ۱۰۰ میلی‌گرم، عصاره خشک کاد هندی ۲۵ میلی‌‌گرم، سولفات کندروایتین ۱۰۰میلی‌‌گرم، سولفات گلوکوزامین ۷۵۰ میلی گرم و اسید هیالورونیک ۱/۶۵ میلی‌گرم

مواد موثره‌‌: گیاه قاشقک ایریدوئیدها، فلاونوئیدها اسکوتارین، اسانس تانن، کاد هندی حاوی کاتشین ها، اپی کاتشین و فلاونوئیدهای آکاسیا کاتشو و اسکوئلاریا می‌باشد. افزون بر این دارو حاوی مواد موثره گلوکزامین و کندروایتین نیز می‌باشد که امروزه در درمان درد التهاب مفاصل مصرف می شوند.

استاندارد شده‌:

بر حسب ۷۵۰ میلی‌گرم گلوکزامین در هر کپلت

آثار فارماکولوژی‌‌:

گیاه قاشقک (Skullcap)دارای اثرات بارز مسکن درد، ضد اسپاسم و بالاخص ضد التهاب بوده و افزون براین مهار کننده پراکسیداسیون لیپیدها می‌باشد. فلاونوئیدهای موجود در کاد هندی (Catechu)هم به عنوان موثر بر التهاب ضد‌ویروس و ضد‌‌سرطان معرفی شده‌‌اند. امروزه استفاده از گیاه هندی همراه با گیاه قاشقک در فرآورده‌های ضد‌التهاب بسیار معمول شده و آن را جهت برطرف کردن مشکلات مفاصل توصیه می‌‌نمایند.
کندروایتین یک ماده مهم کارتیلاژ مفاصل است و کمک به نگهداری آب در مفاصل می‌نماید. گلوکزامین نیز مانند کندروایتین در کاتیلاژ به خصوص در مایع اطراف مفصل یافت شده و هر دو در بدن ساخته می‌‌شوند. گلوکزامین در تشکیل کارتیلاژ مفاصل دارای نقش مهمی بوده و در ترمیم آن بسیار مفید است.
اثر ضدالتهابی که دارد ورم و درد و تورم مفصل را کاهش می‌‌دهد. هیالورونیک اسید یک گلیکوزوامینوگلیکان یک دی ساکارید با زنجیر طولانی است که در تمام نسوج پیوندی بدن و مفاصل یافت شده و رطوبت نسوج را حفظ می‌نماید. یکی از خواص مهم آن قدرت تسکین درد مفاصل است. که در مفاصل مبتلا به آرتروز مقدار آن کم شده و ترمیم آن می‌‌تواند درد مفاصل را کاهش دهد.
گلوکزامین و کندروایتین همراه با هیالورونیک اسید و دو عصاره گیاهی دیگر در فرآورده فلکسی گل به طور مکمل درد و ورم مفاصل را کم کرده و در ترمیم مفاصل اثربخش می‌باشد.

منبع: drsaniei.darooyab.ir


اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند