نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

سوال و پاسخ ( دارونامه؛ آشنایی با داروی هیدروکسی‌کات )

کپسول هیدروکسی‌کات (Hydroxy cut) یک محصول جدید و فوق‌العاده قوی برای لاغری و کاهش وزن است که از ۷ عنصر مهم تشکیل شده؛ که چربی‌سوزی را در بدن تحریک می‌‌کنند. هیدروکسی‌کات با فرمول بسیار پیشرفته خود به سرعت بر روی بدن تاثیر گذاشته و با قدرت هرچه تمام‌تر سعی می‌کند با حفظ حجم عضله فقط به کاهش حجم چربی‌ها بپردازد. کپسول هیدروکسی‌کات با افزایش متابولیسم و تشدید سوخت‌و‌ساز در بدن، از میزان چربی موجود در بدن می‌کاهد. این مکمل همچنین از ذخیره شدن چربی در بدن نیز جلوگیری می‌کند. این خاصیت و ویژگی مخصوصا برای کسانی که نمی‌توانند رژیم غذایی کم‌چرب را رعایت کنند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کپسول هیدروکسی کات همچنین با تشدید فرایند چربی‌سوزی و تشدید فرآیند تبدیل چربی به انرژی، بر میزان انرژی موجود در بدن نیز می‌افزاید. این مکمل تنها به کسانی که در کنار مصرف این مکمل از رژیم غذایی مناسب و تمرینات هوازی مناسب استفاده می‌کنند، کمک خواهد کرد.

_ آیا هیدروکسی‌کات‌ها موثرند؟
در این مورد تحقیقات کمی صورت گرفته است، با این وجود تمامی این تحقیقات حاکی از آن است که مواد اصلی به کار رفته در بیشتر محصولات هیدروکسی‌کاتی بدون هیچ خطری به کاهش وزن کمک کرده‌اند.
در بیشتر محصولات هیدروکسی‌کاتی از ترکیب چهار نوع عصاره گیاهی استفاده می‌شود: کمیجین، لیدیز منتل، روغن زیتون وحشی و نعنای وحشی. که در دو تحقیق صورت گرفته ایمن بودن و اثر بخش بودن‌شان به اثبات رسیده است.
تحقیقی در سال ۲۰۱۱ با حمایت مالی شرکت لووات صورت گرفت، که در آن ۶۹ داوطلب حضور داشتند. در طی ۸ هفته به نیمی از آن‌ها این محلول داده شد و در همین مدت به سایرین دارونما خورانده شد. گروه اول به‌طور میانگین ۱۶٫۵ پوند کاهش وزن داشتند، در حالی‌که در گروه دوم این میانگین به ۲٫۱۲ می رسید. از آن‌جا که این تحقیق به‌طور خصوصی انجام گرفته بود در هیچ مجله علمی‌ای به چاپ نرسید.
در تحقیق صورت گرفته در سال ۲۰۱۰ که بر روی مکمل رژیمی دیگری که در آن نیز از همان عصاره‌های موجود در هیدروکسی‌کات استفاده شده بود، نتایج مشابهی به دست آمد. در پایان هفته دوازدهم، ۱۶ نفری که مکمل را مصرف کرده بودند به طور میانگین حدود ۲۰ پوند از وزن خود را از دست داده بودند. این در حالی بود که ۱۳ نفر دیگر که دارونما مصرف کرده بودند حدود ۱٫۷ پوند از وزن خود را از دست دادند. همه داوطلبان شرکت کننده در این تحقیق دارای رژیم غذایی مشخصی که شامل سه وعده غذا در روز می‌شد، بودند. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب این چهار عصاره ممکن است به سوختن چربی در بدن کمک کند.

_ هیدروکسی‌کات با توجه به موارد زیر باعث کاهش چربی بدن می‌شود:

افزایش سوخت‌و‌ساز بدن از طریق بالا بردن میزان گرمای بدن (ترموژنیک)
افزایش انرژی و تمرکز
کاهش وزن بدون از دست دادن بافت عضلانی
به تاخیر انداختن خستگی در تمرینات ورزشی
افزایش سطح انرژی روانی

_ ویژگی‌های کپسول هیدروکسی‌کات

فوق‌العاده برای کاهش وزن
طراحی شده برای بانوان
مواد مناسب برای بانوان مثل آهن و اسید فولیک
موثر در بالا بردن انرژی و بالا بردن سوخت‌و‌ساز بدن
کپسول‌های سریع جذب و انتشار سریع

مطلالعات علمی و آمار ثابت کرده که به کمک این چربی‌سوز هم‌راه با یک رژیم غذایی مناسب می‌توان ماهانه ۶ تا ۸ کیلوگرم وزن کم کرد.

_ مکانیسم اثر کپسول هیدروکسی‌کات
۱٫ کپسول هیدروکسی‌کات به ترشح هورمون‌های چربی‌سوز در بدن کمک می‌کند.
۲٫ این مکمل آنزیمی به نام فسفودی استراز را در بدن مهار کرده که این امر باعث تشدید عمل چربی‌سوزی می‌شود.
۳٫ کپسول هیدروکسی‌کات گیرنده‌های آلفا را در سلول‌ها و بافت‌های چربی بلوکه می‌کند که این امر باعث فعالیت بیشتر گیرنده‌های بتا در بدن می‌شود و این امر روند چربی‌سوزی را تشدید می‌کند.
۴٫ کپسول هیدروکسی‌کات آنزیمی به نام کاتکول متیل ترانسفراز را در بدن مهار می‌کند این امر باعث تشدید هورمون‌های چربی‌سوز بیشتر در بدن می‌شود و چربی‌سوزی در بدن بیشتر می‌شود.

_ ترکیبات موجود در کپسول هیدروکسی‌کات

۱- دانه درخت جوز: بهبود فعالیت سیستم گوارشی
۲- گیاه مریم گلی: باعث کاهش قندخون می‌شود
۳- کافئین: تولید حرارت، افزایش نیرو، افزایش تمرکز
۴- قهوه سبز: کاهش وزن و جلوگیری از اشتها
۵- چای سبز: کاهش اشتها و منبع خوبی از پلی فنول‌ها
۶- جلبک قهوه‌ای: غنی از فیبر برای کنترل وزن و بهبود دستگاه گوارشی
۷- کتون تمشک: محرک تولید گرما در بدن

_ خاصیت ترموژنی کپسول هیدروکسی‌کات

موادی که در بدن باعث تولید حرارت و گرمازایی می‌شوند را ترموژن می‌نامند. گرم شدن بدن باعث می‌شود چربی‌ها برای خارج شدن از سلول‌های چربی سماجت نشان ندهند. چربی‌های بدن همانند دیگر چربی‌ها در دمای بالا سفتی خود را از دست می‌دهند و به راحتی به نیاز بدن برای سوزانده شدن پاسخ مثبت می‌دهند. تاثیر ترموژن‌ها و عملکرد محرک‌ها که باعث افزایش استفاده بدن از چربی‌ها برای تامین انرژی می شوند به کمک هم باعث سوزاندن حجم زیادی از چربی‌ها می‌شوند که در حالت عادی به هیچ عنوان بدن توانایی آن را ندارد.

_ طریقه مصرف کپسول هیدروکسی‌کات

با ارزیابی بدن خود ۱ عدد کپسول را ۲ بار در طول روز ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از دو تا از بزرگ‌ترین وعده‌های غذایی مانند (صبحانه یا شام) استفاده نمایید. هشدار مصرف کپسول هیدروکسی‌کات بیش از میزان دوز پیشنهادی درج شده روی جلد محصول مصرف نکنید. افرادی که تحت درمان قرار دارند، بیماری خاص دارند یا خانم‌های باردار کپسول هیدروکسی‌کات استفاده نکنند. در صورت مشاهده هرگونه علائم حساسیت حین مصرف کپسول هیدروکسی‌کات به پزشک مراجعه کنید. هشدارهای روی جلد را قبل از مصرف مطالعه کنید. بهتر است قبل از مصرف کپسول هیدروکسی‌کات با مربی، پزشک و یا کارشناس تغذیه مشورت کنید.

کپسول هیدروکسی‌کات برای افراد زیر ۱۸ سال مفید نمی‌باشد.
هیدروکسی‌کات برای بانوان باردار و یا در دوران شیردهی مناسب نمی‌باشد.
کپسول هیدروکسی‌کات را دور از دسترس کودکان نگه دارید توجه: هر ۲ کپسول هیدروکسی‌کات شامل ۲۷۰ میلی‌گرم کافئین می‌باشد بنابراین استفاده این چربی‌سوز برای افراد حساس به قهوه و کافئین برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند بی‌قراری، عصبی بودن، لرزش، سردرد، اضطراب، تپش قلب، افزایش ضربان قلب و یا مشکلات در خواب توصیه نمی‌شود.

_ آیا مصرف هیدروکسی‌کات بی‌خطر است؟

در سال ۲۰۰۹، موسسه علمی تندرستی لوویت که تولید کننده هیدروکسی‌کات بود، به صورت داوطلبانه محصولات خود را به‌طور کامل جمع‌آوری کرد. چرا که گزارش‌هایی حاکی از مشکلات کبدی، تشنج، رابدومیولیز(تجزیه رشته‌های عضلانی مخطط همراه با ترشح میوگلوبین در ادرار) و آسیب‌های ماهیچه‌ای گزارش شده بود. در آن زمان ماده اصلی در ساخت هیدروکسی‌کات عصاره نوعی میوه بود که این محصول با نام اسید هیدروکسی‌کات (HCA) معرفی شده بود. از آن زمان به بعد تولیدکنندگان استفاده از HCA را در محصولات خود متوقف کردند. اگرچه موسسه سلامتی بیان کرد که این مشکلات ذکر شده مستقیما مرتبط با HCA نبوده است. و بعد از آن، از HCA در چندین مکمل کاهش وزن که امروزه هم در دسترس هستند، استفاده می‌شود.
طبق هشدارهای ذکر شده در برچسب محصولات هیدروکسی‌کات، افراد زیر ۱۸ سال نباید از این محصولات استفاده کنند. به مصرف‌کنندگان توصیه شده است که در صورت مشاهده هر نوع علائم غیرطبیعی به دکتر مراجعه نمایند. در این برچسب ذکر نشده است که این علائم شامل چه مواردی می‌تواند باشد و یا اگر قبلا بر اثر استفاده از این محصول، اثرات جانبی منفی‌ای گزارش شده، شامل چه مواردی می‌شود.
همچنین در این برچسب توصیه شده است افرادی که خودشان و یا اعضای خانواده شان مبتلا به بیماری خاصی هستند، قبل از استفاده از این محصول برای مشاوره به پزشک مراجعه کنند.

آیا محصولات هیدروکسی‌کات که به آن‌ها عصاره دانه‌های قهوه سبز اضافه شده است نیز در کاهش وزن موثر است؟
دو مطالعه صورت گرفته در این زمینه حاکی از آن است که عصاره دانه‌های قهوه سبزی که در برخی از محصولات هیدروکسی‌کات استفاده شده است به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند. اسوتول موجود در عصاره دانه‌های قهوه سبز در مکمل‌های “هارد هیدروکسی‌کات”، “الیت هارد هیدروکسی‌کات” و “آسای هیدروکسی‌کات” استفاده شده است.
در تحقیق تحت حمایت لووات در سال ۲۰۱۰، به ۴۵ نفر از داوطلبان اسوتول و به ۴۵ نفر دیگر دارونما داده شد. طی هشت هفته، همه ۹۰ داوطلب از رژیم غذایی کم کالری استفاده می‌کردند و به‌طور روزانه حرکات ورزشی سبکی انجام می‌دادند و نتیجه این بود که افرادی که از استوول استفاده کردند به‌طور متوسط ۳٫۷ پوند کاهش وزن داشتند و آن‌هایی که دارونما مصرف کرده بودند ۱٫۲۵ پوند.
تحقیقات به عمل آمده بر روی تاثیرات استوول بر روی کاهش وزن که توسط محققان فرانسوی صورت گرفته بود نیز نتایج مشابهی دربر داشت: ۳۰ نفر از ۵۰ داوطلب طی مدت مصرف ۸ هفته‌ای استوول به‌طور متوسط ۱۰٫۹۵ پوند کاهش وزن داشتند. ۲۰ نفر دیگر که دارونما مصرف کرده بودند به‌طور متوسط ۵٫۴ پوند از وزن خود را از دست دادند. این نتایج در سال ۲۰۰۶ در مجله فرانسوی “فیتوتراپی” به چاپ رسید.

منابع:

۱- delgarm.com

۲- hidoctor.ir

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند