نوشته شده توسط فرناز اخباری

آیا کشیدن سیگار باعث ایجاد سرطان ریه می‌شود؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت healtheuropa.com

یک مطالعه جدید به این موضوع می‌پردازد که چرا بسیاری از افرادی که سیگار می‌کشند، علیرغم این‌که می‌تواند علت اصلی سرطان ریه باشد، به آن مبتلا نمی‌شوند.

مطالعه‌ای که توسط دانشمندان کالج پزشکی آلبرت انیشتین انجام شد نشان می‌دهد که برخی از افرادی که سیگار می‌کشند ممکن است مکانیسم‌های قوی داشته باشند که با جهش‌های محدود از آنها در برابر سرطان ریه محافظت می‌کند. این یافته‌ها می‌تواند به شناسایی آن دسته از سیگاری‌هایی که با خطر ابتلا به این بیماری مواجه هستند و بنابراین نیاز به نظارت دقیق دارند، کمک کند.

دکتر سیمون اسپیواک یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، استاد پزشکی، اپیدمیولوژی و سلامت جمعیت، و ژنتیک در انیشتین، و متخصص ریه در سیستم بهداشت Montefiore. گفت: «این ممکن است گام مهمی در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام خطر سرطان ریه و دوری از تلاش‌های فعلی مورد نیاز برای مبارزه با بیماری در مراحل آخر باشد، مرحله ای که اکثر هزینه‌های بهداشتی را در بردارد.»

بررسی جهش‌های سلولی در افراد سیگاری

فرض بر این است که کشیدن سیگار با تحریک جهش DNA در سلول‌های طبیعی ریه منجر به سرطان ریه می‌شود. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که تا زمانی که مطالعه خود را انجام ندادند، که به طور دقیق جهش‌ها را در سلول‌های طبیعی اندازه‌گیری کرد، نمی‌توان این موضوع را ثابت کرد.

دکتر Jan Vijg، نویسنده ارشد و استاد و رئیس ژنتیک، استاد چشم‌پزشکی و علوم بصری، و کرسی لولا و سائول کرامر در ژنتیک مولکولی در انیشتین، با ابداع روشی بهبودیافته برای توالی‌یابی کل ژنوم سلول‌های فردی بر آن مانع غلبه کردند.  دکتر ویج یک تکنیک توالی یابی جدید به نام تقویت جابجایی چند سلولی (SCMDA) ایجاد کرد و در Nature Methods در سال ۲۰۱۷ آن را گزارش کرد.

تیم تحقیقاتی از SCMDA برای مقایسه و جمع‌آوری چشم‌انداز جهشی سلول‌های اپیتلیال طبیعی از دو نوع از افراد استفاده کرد: ۱۴ نفر در سنین ۱۱ تا ۸۶ سال که هرگز سیگار نکشیده‌اند،  و ۱۹ نفر که حداکثردر سال‌‌های متوالی  ۱۱۶ پاکت سیگار کشیده‌اند.یک پاکت سیگار کشیدن در یک سال برابر است با یک بسته سیگار که در روز به مدت یک سال دود می‌شود.

دکتر Spivack گفت: «این سلول‌های ریه برای سال‌ها، حتی دهه‌ها زنده می‌مانند و بنابراین می‌توانند جهش‌ها را هم با افزایش سن و هم با سیگار کشیدن به صورت تجمعی ایجاد کنند.»

از بین تمام انواع سلول های ریه، اینها از جمله احتمال سرطانی شدن را دارند.

سیگار کشیدن و سرطان ریه

محققان با افزایش سن، جهش‌هایی را در سلول‌های ریه افراد غیرسیگاری پیدا کردند و جهش‌های قابل توجهی در ریه‌های افرادی که سیگار می‌کشیدند کشف شد.

دکتر Spivack می‌گوید: «این به‌‌طور تجربی تأیید می کند که سیگار با افزایش فراوانی جهش‌ها، همانطور که قبلاً فرضیه شده بود، خطر سرطان ریه را افزایش می‌‌دهد. این احتمالاً یکی از دلایلی است که چرا تعداد کمی از افراد غیرسیگاری به سرطان ریه مبتلا می‌شوند، در حالی که ۱۰ تا ۲۰ درصد از سیگاری‌های مادام العمر مبتلا می‌‌شوند.

یکی دیگر از یافته‌های این مطالعه: تعداد جهش‌های سلولی شناسایی‌شده در سلول‌های ریه به‌طور مستقیم با تعداد پاکت مصرف سیگاردر طی ‌سال‌ها افزایش می‌یابد، و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش می‌یابد. اما جالب اینجاست که افزایش جهش های سلولیدر صورت مصرف بیش از ۲۳ پاکت سیگار در سال بیش‌تر نمی‌شود.

دکتر اسپیواک گفت: «سیگاری‌های سنگین بیشترین بار جهش را نداشتند. «داده‌های ما نشان می‌دهد که این افراد علی‌رغم مصرف زیاد دخانیات ممکن است برای مدت طولانی زنده بمانند، زیرا توانسته‌اند تجمع جهش‌های بیشتر را سرکوب کنند. این کاهش جهش‌ها می تواند ناشی از این باشد که این افراد دارای سیستم‌های بسیار ماهری برای ترمیم آسیب DNA یا سم زدایی دود سیگار هستند.»

این یافته منجر به جهت‌گیری تحقیقاتی جدیدی شده است.

دکتر ویج می‌گوید: «ما اکنون می‌خواهیم سنجش‌های جدیدی را توسعه دهیم که بتواند ظرفیت افراد را برای ترمیم یا سم‌زدایی DNA اندازه‌گیری کند، که می‌تواند روش جدیدی برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان ریه ارائه دهد.»

منبع: healtheuropa.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند