نوشته شده توسط فرناز اخباری

چرا مردمک من بزرگ به نظر می‌رسند؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت webmd.com

هنگامی که در آینه نگاه می‌کنید و متوجه می‌شوید که مردمک وسط چشمان شما بزرگ‌تر از حد معمول است ممکن است از خود بپرسید که په اتفاقی افتاده است. آن دایره‌های تیره مردمک‌های شما هستند، روزنه‌هایی که اجازه می دهند نور وارد چشم شما شود تا بتوانید ببینید.

عضلات قسمت رنگی چشم که عنبیه نام دارد اندازه مردمک را کنترل می‌کنند. مردمک‌ها بسته به میزان نور اطراف بزرگ‌تر یا کوچک‌تر می‌شوند. در نور کم، مردمک چشم باز یا گشاد می‌شود تا نور بیش‌تری وارد شود. وقتی نور بیش‌تر است، کوچک‌تر می‌شوند یا منقبض می‌شوند تا نور کم‌تری وارد شود.

گاهی اوقات مردمک چشم بدون تغییرات نور بازتر می‌شود. اصطلاح پزشکی آن میدریازیس است. داروها، جراحات و بیماری‌ها همگی می‌توانند باعث این عارضه چشمی شوند.

داروها

چند دارو می‌توانند بر ماهیچه‌هایی که مردمک چشم شما را کنترل می‌کنند تأثیر بگذارند و از کوچک‌تر شدن آنها در هنگام تابش نور جلوگیری کنند.

این داروها عبارتند از:

 • آتروپین (آتروپن)، که مشکلات ریتم قلب، مشکلات معده و برخی از انواع مسمومیت‌ها را درمان می‌کند.
 • آنتی‌هیستامین‌ها مانند دیفن هیدرامین (بنادریل، گناهیست، نارامین، سومینکس، یونیزوم)
 • داروهای ضد‌احتقان، مانند سودوافدرین (آفرینول، سودافد)
 • داروهای ضد‌حرکت در سفر و ضد‌تهوع مانند دیمن هیدرینات (درامامین) یا پچ اسکوپولامین
 • داروهای پارکینسون مانند آمانتادین Symmetrel و کاربیدوپا-لوودوپا Sinemet
 • داروهای ضد‌افسردگی سه حلقه‌ای مانند آمی تریپتیلین Elavil و دزیپرامینNorpramin
 • سم بوتولینوم (بوتاکس، میوبلوک)
 • داروهای ضد‌تشنج، مانند فنوباربیتال (لومینال) و توپیرامات (توپاماکس)

استفاده مواد مخدر

گشاد شدن مردمک چشم یکی از نشانه‌‌هایی است که نشان می‌دهد فردی از داروهای غیرقانونی استفاده کرده است، مانند:

 • کوکائین؛
 • آمفتامین‌ها؛
 • ال‌اس‌دی؛
 • اکستازی.

این داروها بر عضله‌ای که مردمک را گشاد می‌کند تأثیر می‌گذارد و واکنش آن به نور را کند می‌کند. بنابراین حتی در یک اتاق روشن، مردمک چشم‌ها باز می‌مانند. ترک این داروها همچنین می‌تواند باعث باز ماندن مردمک‌ها شود.

آسیب به مغز یا بیماری مغزی

فشاری که پس از ضربه به سر، سکته مغزی یا تومور در مغز ایجاد می‌شود، می‌تواند به ماهیچه‌های عنبیه که معمولاً مردمک‌ها را باز و بسته می‌کند آسیب برساند. یک یا هر دو مردمک ممکن است در موقعیت ثابت  باز بمانند و نتوانند به نور واکنش نشان دهند. اگر این اتفاق افتاد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر دچار آسیب سر شده‌اید، پزشک یا پرستار ممکن است در طول معاینه نوری به چشم شما بتاباند تا ببیند مردمک چشم شما کوچک‌تر می شود یا خیر.

آسیب چشم

آسیب چشم می تواند به اعصاب یا ماهیچه های عنبیه که اندازه مردمک شما را کنترل می کند آسیب برساند. این حالت ممکن است پس از جراحی چشم، مانند عمل آب مروارید یا پیوند قرنیه نیز اتفاق بیفتد.

میدریازیس خوش‌خیم اپیزودیک یک طرفه

این وضعیت به این معنی است که فقط یک مردمک گشاد شده است که  «خوش‌خیم» است زیرا به هیچ بیماری جدی مربوط نمی‌شود، اما گاهی اوقات می‌تواند زنان جوانی را که میگرن می‌گیرند، تحت تاثیر قرار دهد. مردمک معمولاً در عرض چند ساعت به اندازه طبیعی باز می‌گردد، اما می‌تواند تا چند روز ادامه یابد. شما همچنان باید به پزشک مراجعه کنید تا موارد جدی دیگر رد شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر مردمک چشم شما بزرگ شده و در نور شدید کوچک‌تر نمی‌شود، برای معاینه به پزشک یا متخصص چشم مراجعه کنید. اگر دچار آسیب سر شده‌اید و مردمک چشم شما بزرگ‌تر به نظر می‌رسد به خصوص اگر یکی از مردمک‌ها بزرگ‌تر از دیگری باشد و مورد اضطراری می‌باشد.

دکتر چشمان شما را معاینه خواهد کرد. همچنین ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری   CT یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی   MRI را برای بررسی آسیب یا سایر مشکلات در مغز درخواست شود..

چگونه مردمک‌های گشاد شده را درمان کنیم

اگر دارویی باعث گشاد شدن مردمک چشم شما شده است، پس از قطع دارو باید به حالت عادی برگردد. در صورت امکان سعی کنید در آینده از مصرف دارو خودداری کنید. اگر برای بیماری خود نیازبه دارو دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا داروی دیگری وجود دارد که به جای داروی قبلی استفاده کنید و روی چشم‌های شما تأثیری نداشته باشد.

در حالی که مردمک چشمان شما بزرگ شده است، حساسیت آن‌ها به نور بیش‌تر از حد معمول خواهد بود. سعی کنید از مکان‌‌های پرنور اجتناب کنید. وقتی بیرون می‌روید از عینک آفتابی استفاده کنید. گاهی اوقات گشاد شدن مردمک‌ها می‌تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از چشم پزشک خود بپرسید که آیا لازم است تا زمانی که مردمک‌ها به اندازه طبیعی خود بازگردند از رانندگی اجتناب کنید.

منبع: webmd.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند