نوشته شده توسط بهنوش فرجی

نحوه جلوگیری از ارتباط بین دیابت و بیماری‌های قلبی

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , بهنوش فرجی

 

به گزارش سایت webmd.com

اگر مبتلا به دیابت هستید، ناگزیر مبتلا به بیماری‌های قلبی می‌شوید؟ آموزه‌های سنتی اظهار داشتند که به احتمال زیاد بیماران مبتلا به دیابت شدید، به‌طور خودکار در معرض «خطر بالای» بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند. اما داده‌های جدیدتر نشان می‌دهد که با کمی کار، می‌توانید جلوی خطر را بگیرید.

این تحقیق نه تنها امید را فراهم می‌کند بلکه راه و روش کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم فراهم می‌کند.

داستان جان

سال‌ها به جان گفته شده بود که بیماری دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، اما او این خطر را جدی نگرفت تا این‌که درد و فشار در قفسه‌سینه منجر به مسدود شدن شریان شد. و پزشکان هم برای باز شدن شریان استنت را وارد شریانش کردند و او را باز کردند و درد کاهش پیدا کرده بود. و این تجربه باعث شد جان عمیقاً نگران سلامتی آینده خودش باشد.

به‌خاطر آسیبی که وارد شده و در جوانی به سلامتی خودش توجه نکرده بود، جان نگران بود که ممکن‌ست شانس خود را از دست داده باشد. علاقه جدید جان به سلامتی  منجر به تغییرات بزرگی شد. وی هر روز مشارکت در توانبخشی قلب و ورزش کردن را آغاز کرد. و همین‌طور شروع به خوردن غذاهای مغذی کرد و حدود ۱۰ پوند( حدود ۵کیلوگرم) کاهش وزنش داشت. و با مصرف به موقع داروهایش وضعیت قندخونش و کلسترولش خیلی بهتر شده بود.

دیابت و بیماری‌های قلبی

یکی از اولین مطالعات تحقیقاتی که نشان می‌دهد افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بسیار بالای بیماری‌های قلبی قرار دارند، در سال ۱۹۹۸ منتشر شد. و این امر به جامعه پزشکی ورود پیدا کرد و منجر به تغییراتی در نحوه برخورد پزشکان با بیماران مبتلا به دیابت شد.

براساس توصیه‌های محققان برای پیشگیری از رویکردهای تهاجمانه  تاکید برروی کاهش فشارخون، بهبودی قندخون و داروهای استاتین دارند.

در حدود ده سال بعد، یک مطالعه کوچک به اثرات این « چند عاملی» برای پیش‌گیری نگاهی کرد و متوجه شدند که باث می‌شود خطر مرگ بیماری قلبی در بیماران مبتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. و اکنون ما شواهد نشان می‌دهد در جمعیت زیادی داریم که میزان مرگ و بیماری‌های قلبی در بیماران مبتلا به دیابت در حال کاهش است.

این یافته‌ها مهم هستند زیرا نشان می‌دهند که اگر دیابت داشته باشید، بیماری قلبی اجتناب‌ناپذیر نیست. مطالعه اخیر یک قدم فراتر می‌رود، نه تنها نشان می‌دهد در برخی افراد مبتلا به دیابت ریسک ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌یابد و با همان مقدار بدون دیابت عمل می‌کنند.

امید زیادی برای افراد مبتلا به دیابت

مطالعه اخیرا منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند در بیش از ۱.۶ میلیون نفر نشان داد که اگر ۵ هدف بهداشتی خوب طی شود، افراد مبتلا به دیابت جلوی خطر  مرگ، حمله قلبی و سکته‌شان گرفته می‌شود.

این ۵ مرحله شامل:

  • کنترل قندخون خوب (هموگلوبین A1C <7.0))؛
  • کنترل فشارخون خوب (فشارخون سیستولیک <140 میلی‌متر جیوه ، دیاستولیک <80 میلی‌متر جیوه)؛
  • پروتئین در ادرار وجود نداشته باشد؛
  • ترک سیگار؛
  • کلسترول خوب LDL (LDL <97 میلی‌گرم در دسی‌لیتر)؛

با انجام این ۵ مرحله شواهد خوبی وجود دارد که اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل زیادی بر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دارید.

 

منبع: webmd.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

3 × یک =