نوشته شده توسط فرناز اخباری

وقتی صحبت از کلسترول خون می‌شود، گوشت سفید ممکن است از گوشت قرمز بهتر نباشد – و پروتئین‌های گیاهی از هر دو بهتر باشد از دیدگاه مدرسهٔ عالی پزشکی دانشگاه هاروارد

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , فرناز اخباری  ,تغذیه سالماخبار پزشکی

 

به گزارش سایت health.harvard.edu

مشارکت‌کنندگان: Katherine D. McManus, MS, RD, LDN

مطالعه‌ای که اخیراً در ژورنال آمریکایی Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، موجب علاقه شدیدی شد که گزارش می‌دهد که گوشت قرمز و سفید تأثیر مشابهی بر کلسترول ال‌دی‌ال (LDL) یا بد دارند، که موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی همراه است. ممکن است نتیجه بگیرید، “خوب ، اگر مرغ به همان اندازه گوشت قرمز برای کلسترول من بد باشد، ممکن است من همبرگر سفارش بدم.”
اما بگذارید قبل از نتیجه‌گیری ، مطالعه را با دقت بیشتری بررسی کنیم.

_ گوشت قرمز، گوشت سفید یا بدون مصرف گوشت؟
دراین مطالعه به بررسی میزان کلسترول بعد از مصرف رژیم‌های غذایی با گوشت قرمز زیاد در مقایسه با رژیم‌های غذایی با مقادیر مشابه پروتئین دریافتی از گوشت سفید یا منابع غیرگوشتی(حبوبات، آجیل، غلات و محصولات سویا) پرداخت. همچنین این مطالعه بررسی کرد که آیا نتایج مطالعات متاثر از میزان چربی اشباع شده موجود در هر یک از رژیم‌های غذایی است یا خیر.
یکصد و سیزده زن و مرد سالم، در سنین ۲۱ تا ۶۵ سال، در این مطالعه شرکت کردند. به هر یک از شرکت‌کنندگان در مطالعه به‌طور تصادفی در رژیم‌شان چربی کم اشباع یا پر اشباع اختصاص داده شد. سپس، به مدت چهار هفته و به ترتیب‌های مختلف، از پروتئین‌های گوشت قرمز، گوشت سفید یا منابع غیرگوشتی مصرف می‌کردند.
کلیه غذاهای مصرف شده در طول مطالعه توسط محققان تهیه شده است (بجز سبزیجات و میوه‌ها، برای اطمینان از طراوت در زمان مصرف). از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا سطح فعالیت پایه خود را حفظ کنند و از مصرف الکل خودداری کنند تا از احتمال بروز سایر عوامل موثر بر سطح کلسترول جلوگیری کنند. همچنین به آن‌ها توصیه شد که وزن خود را در طول دوره مطالعه حفظ کنند و در صورت تغییر وزن، کالری آنها تنظیم شود.

_ گوشت سفید همان تأثیر گوشت قرمز بر میزان کلسترول را دارد
این مطالعه نشان داد که کلسترول LDL بعد از مصرف رژیم‌های غذایی با گوشت قرمز و گوشت سفید ، در مقایسه با رژیم غیر گوشتی ، به طور قابل توجهی بالاتر بود. این نتیجه بدون در نظر گرفتن این که دررژیم غذایی چربی اشباع زیاد یا کم باشد ، به دست آمد، اگرچه رژیم‌های چربی اشباع شده بالا، اثرات مضر بیشتری در سطح کلسترول LDL نسبت به رژیم‌های چربی اشباع کم دارند. لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا کلسترول “خوب”) تحت تاثیرمنبع پروتئین نبود.
قابل‌توجه این‌که، این مطالعه محدودیت‌های بسیاری دارد. حجم مطالعه با ۱۱۳ شرکت‌کننده کم بود. مدت زمان مطاله نیزکوتاه (فقط ۱۶ هفته) بود. و میزان خروج از مطالعه در میان شرکت‌کنندگان نسبتاً بالا بود. این مطالعه همچنین شامل گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس، کالباس یا بیکن که به ویژه برای سلامتی قلب مضر هستند نیست، یا از گوشت گاوی که از علف‌های سبز تغذیه کرده‌اند و غالباً به عنوان گزینه سالم‌تر گوشت قرمز می‌باشند نیز نیست.

_ تمرکز برروی پروتئین گیاهی:
نکته مهمی که ممکن است در گوشت قرمز در مقابل صحبت راجع به گوشت سفید از بین برود، اثرات مفید منابع پروتئین غیرگوشتی بر میزان کلسترول است. همان‌طور که نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند، “یافته‌های حاضر مطابق با … مطالعات قبلی در مورد الگوهای اولیه رژیم غذایی گیاهی، لاکتو اوو-گیاه‌خواری یا وگان است که در آن غلظت کل چربی، LDL و کلسترول HDL را به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر از رژیم‌های غذایی شامل پروتئین حیوانی می‌باشد.”
دستورالعمل‌های رژیمی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ از الگوهای غذایی سالم و گیاهی پشتیبانی می‌کند. نمونه‌هایی از رژیم‌های غذایی گیاهی شامل رژیم مدیترانه‌ای و رژیم‌های گیاهی است.
در این مطالعه منابع پروتئین گیاهی مورد بررسی قرار گرفت و رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه می‌توانند پروتئین لازم را برای سلامتی مطلوب فراهم کنند. در این‌جا نگاهی به میزان پروتئین موجود در انواع غذاهای گیاهی می‌اندازیم.

 

محتوای پروتئین در غذاهای گیاهی

غذا اندازه وعده پروتئین(گرم) کالری
عدس نصف فنجان ۹ ۱۱۵
لوبیای سیاه نصف فنجان ۸ ۱۱۴
نخود نصف فنجان ۷ ۱۳۵
لوبیا نصف فنجان ۸ ۱۱۳
نخود فرنگی نصف فنجان ۷ ۱۱۲
لوبیا چیتی نصف فنجان ۷ ۱۱۷
سویا نصف فنجان ۱۴ ۱۵۰
توفو نصف فنجان ۱۰ ۱۸۳
آجیل نصف فنجان ۵–۷ ۱۶۰–۲۰۰
کره بادام زمینی ۲ قاشق غذاخوری ۸ ۱۹۰
دانه های کتان ۳ قاشق غذاخوری ۵ ۱۵۰
دانه کنجد ۳ قاشق غذاخوری ۵ ۱۵۶
جو (پخته نشده) ۴/۱ فنجان ۶ ۱۶۰
بلغور (پخته نشده) ۴/۱ فنجان ۴ ۱۲۰
ارزن (پخته نشده) ۴/۱ فنجان ۶ ۱۹۰
کوینوآ (نپخته) ۴/۱ فنجان ۶ ۱۶۰

 

منبع: health.harvard.edu

اشتراک‌‌گذاری:
0

پاسخی بگذارید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

5 × پنج =