نوشته شده توسط فرناز اخباری

غرغر شکم، آبریزش بینی و خمیازه کشیدن مسری است: علت آن چیست؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت health.harvard.edu

معده  پر سر و صدا، آبریزش بینی و خمیازه عمیق از موارد روزمره بدن انسان هستند که بسیاری از آ‌ها کاملاً حل نشده‌اند.

کارهای خاصی وجود دارد که بدن ما به‌طور مداوم و به‌طور خودکار انجام می‌دهد که ما به سختی متوجه آن‌ها می‌شویم. خمیازه کشیدن، غرغر کردن شکم و آبریزش بینی نمونه‌های خوبی هستند. هر یک بخشی  از تجربه روزانه انسان‌ها هستند.

اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که علت چیست؟ در ادامه موادی که می‌دانیم و موارد مشکوک را بیان می‌کنیم

علت خمیازه کشیدن

شاید شما خمیازه کشیدن را فقط با خستگی یا بی‌حوصلگی مرتبط می‌دانید. در حالی که ما دقیقاً نمی‌دانیم چرا مردم خمیازه می‌کشند، هیچ کمبودی در تئوری‌ها وجود ندارد. خمیازه ممکن است به علت موارد زیر باشد

  • ریه‌ها و بافت‌های مجاور اتساع یابند و از رویهم قرار گرفتن راه‌های هوایی کوچک در ریه‌ها جلوگیری کند.
  • یک ماده شیمیایی به نام سورفکتانت توزیع شود، مایعی لکه‌دار که حفره‌های کوچک هوا را در ریه‌ها می‌پوشاند و به باز نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند.
  • کمک به آماده‌سازی بدن برای انتقال بین بیداری و استراحت: برای مثال، خمیازه کشیدن اغلب پس از یک دوره آرامش و هنگام بیدار شدن از خواب رخ می‌‌دهد. و ممکن است به‌عنوان یک سیگنال داخلی باشد که زمان خواب است، یا زمان استراحت از فعالیت‌هایی مانند رانندگی می‌باشد.
  • در حفظ دمای مناسب مغز نقش دارد: مغز ما در محدوده مشخصی از دما بهترین عملکرد را دارد. برخی از کارشناسان معتقدند خمیازه کشیدن می‌تواند به خنک شدن مغز از طریق اثرات پیچیده بر گردش خون اطراف و سینوس ها کمک کند.

همچنین مشخص نیست که چرا خمیازه مسری است. در قلمرو حیوانات، دیدن خمیازه‌های مسری در میان اعضای یک گروه معمول است، شاید به عنوان سیگنالی برای رفتار جمعی (مانند حرکت از فعالیت به استراحت) باشد.

چرا شکم شما غرغر می‌کند؟

این غرش در شکم از نظر پزشکی به عنوان borborygmi شناخته می‌شود اگر حروف مناسب را داشته باشید، یک کلمه اسکربل عالی است. ما معمولاً فرض می‌کنیم که نشان‌دهنده گرسنگی است. و درست است که تجربه گرسنگی می‌تواند بعد از یک وعده غذایی شنیده شود. اما معده شما ممکن است بعد از غذا نیز غرغر کند، زمانی که مایعات و غذا معده و روده را دردستگاه گوارش به حرکت در می‌آورند. استرس همچنین می‌تواند باعث غرش معده شود.

چه چیزی باعث این همه سر و صدا می‌شود و آیا همیشه مشکلی وجود دارد؟ ممکن است به دلیل حرکت گاز در پاسخ به انقباضات عضلانی دیواره روده باشد. گاهی اوقات، صداهای ناشی از شکم ممکن است نشانه عفونت روده یا مشکلات دیگر باشد. اگر علائم دیگری مانند درد یا تب را تجربه می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید. اما اکثریت قریب به اتفاق صداها بی‌ضرر هستند و نشانه این است که روده شما به‌طور طبیعی کار می‌کند.

چرا آبریزش بینی به وجود می‌آید؟

گاهی اوقات ممکن است به نظر برسد که بینی شما بی‌دلیل آبریزش دارد.

اما برخی از محرک‌های شناخته شده وجود دارد، مانند:

  • عفونت. هنگام سرماخوردگی، غشاهای مخاطی مخاط بیشتری را به عنوان بخشی از سیستم دفاعی شما تولید می‌کنند: خروج مخاط بیش‌تر به معنای ورود میکروب‌های کم‌تری است.
  • آلرژی. گرده گل، ابروسیا یا سایر محرک‌ها سلول‌های ایمنی را تحریک می‌کنند که هیستامین تولید می‌کنند. هیستامین رگ‌های خونی را درست در زیر غشاهای مخاطی باز می کند و این منجر به افزایش تولید و ترشح مایع و مخاط می‌شود. مانند عفونت، این پاسخ ممکن است برای رقیق کردن محرک آزاردهنده و خلاص شدن از ناحیه آن مفید باشد.
  • هوای سرد و خشک. سطح داخلی بینی با غشاهای مخاطی پوشیده شده است که هوا را قبل از رسیدن به ریه‌ها گرم و مرطوب می‌کند. هنگامی که هوای خشک و سرد را از طریق بینی خود استنشاق می‌کنید، این غشاها با ترشح آب و مخاط، هوا را مرطوب می‌کنند.
  • غذاهای ادویه‌دار. ادویه هایی مانند کپسایسین به عنوان یک محرک برای سینوس‌ها و غشاهای مخاطی عمل می‌کنند که در پاسخ مایع ترشح می‌کنند.

خلاصه

در موردبرخی از رایج ترین تجربیات روزمره بشر نیز ،کمترین درک وجود دارد. البته مثال های دیگر هم زیاد است: چرا ما قلقلک میشویم؟ سکسکه به چه علت است؟ مشکل انجماد مغز چیست؟ شایداینها موضوعاتی برای یک روز دیگرباشند.

ممکن است این یک پیشرفت به نظر برسد، اما احتمالاً دلایل بسیار خوبی برای نحوه عملکرد بدن ما وجود دارد – حتی زمانی که ما نمی دانیم این دلایل چیست.

منبع: health.harvard.edu


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند