نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

درمان بواسیر با پماد ام جی

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, دارونامه

 

پماد ام جی یک روش درمان بواسیر است. رفع درد، خارش، سوزش و سایر علایم بواسیر از کاربردهای پماد ام جی است. در این پماد از اسانس گیاه مورد استفاده شده است. این پماد باید روزی ۲ بار، هر بار ۱ اپلیکاتور از راه رکتوم استفاده شود.

_ بواسیر چیست؟

بواسیر عبارت‌ است‌ از سیاهرگ‌های‌ گشاد شده‌ ( واریسی‌ ) در راست‌ روده‌ یا مقعد. بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ (بواسیر داخلی‌) یا در مدخل‌ مقعد (بواسیر خارجی‌) واقع‌ شده‌ باشد. بواسیر ممکن‌ است‌ سال‌ها وجود داشته‌ باشد اما تنها با وقوع‌ خونریزی‌ بدان‌ پی‌برده‌ شود.

_ پماد ام جی

پماد ام اجی برای سلامتی فواید زیادی دارد. یکی از موارد استفاده ان درمان بواسیر است. شکل دارویی آن پماد تیوب ۳۰ گرمی در جعبه مقوایی با بروشور است.

_ موارد مصرف پماد ام جی

۱- رفع علائم ناشی از بواسیر (haemorrhoid) درجه I و II مانند خون‌ریزی، درد، خارش، سوزش و سنگینی مقعد و زورپیچ (tenesmus).

۲- شقاق مقعد(Annal fissure)

_ اجزاء فراورده پماد ضدبواسیر
اسانس گیاه مورد (Myrtus communis) در این پماد استفاده شده است.

استاندارد شده:

بر اساس وجود ۵/۷-۶ درصد ۱و ۸ سینئول در فراورده

_ مواد موثره:

آلفا پینن، ۱و ۸ سینئول ، لیمونن، آلفا ترپینئول و لینالیل استات.

_ آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

گیاه مورد ضد باکتری و ضدقارچ ، ضدالتهاب و التیام‌بخش و در بهبود زخم‌ها مؤثر است و عرق تهیه شده از برگ و گل آن، قابض و بندآورنده خون است. مونوترپن‌ها و سس کوئی ترپن‌های موجود در اسانس مورد اثر ضدباکتری، ضدقارچ و ضدعفونی کننده دارند و در طب عامیانه از اسانس مورد برای رفع علائم هموروئید استفاده شده است. همچنین اسانس مورد ضد احتقان و قابض می‌باشد.

در یک مطالعه برای تعیین یون‌های وازواکتیو در گیاهانی که به طور موضعی و سیستمیک برای درمان هموروئید استفاده می‌شوند، پژوهشگران نتیجه گرفتند گیاه مورد که از جمله گیاهان استفاده شده برای درمان موضعی بواسیر می‌باشد دارای یون‌های وازواکتیو بویژه یون‌های منقبض‌کننده عروق است و موجب اثرات درمانی در هموروئید می‌شود.

در طی یک کارآزمائی بالینی دوسوبیخبر کنترل شده ۶۷ بیمار مبتلا به بواسیر درجه I و II از پماد ام جی یا پماد آنتی‌‌هموروئید به مدت ۲ هفته استفاده نمودند.

نتایج بدست آمده نشان داد که هر دو دارو کاهش چشمگیری در میزان خون‌ریزی، درد هنگام اجابت مزاج، درد دائم، خارش، سنگینی و سوزش مقعد و تنسموس داشتند و از نظر آماری تفاوت معنی‌داری بین میزان علائم قبل و بعد از درمان بواسیر مشاهده گردید (P<0.01). از نظر کاهش میزان خونریزی تفاوت معنی‌داری بین پماد مورد و پماد آنتی‌هموروئید وجود داشت (P=0.052)؛ لذا محققین نتیجه گرفتند که می‌توان از پماد ام‌جی برای رفع علائم هموروئیدهای درجه I و II استفاده نمود.

_ دستور مصرف پماد ام جی

روزی ۲ بار، هر بار ۱ اپلیکاتور از راه رکتوم استفاده شود. بهتر است قبل از استفاده، ناحیه مقعد با آب ولرم به خوبی پاک و شسته شود.

_ موارد منع مصرف پماد ام جی
منع مصرف خاصی برای پماد ام جی وجود ندارد.

_ عوارض جانبی پماد ام جی

احتمال ایجاد واکنش‌های حساسیت موضعی در مصرف بیش از مقادیر توصیه شده وجود دارد.

_ نکات قابل توصیه:

۱ـ قبل از مصرف این دارو، اطمینان از تشخیص صحیح درجه هموروئید (I , II) ضروریست.

۲ـ قبل از مصرف پماد ناحیه مقعد را به خوبی تمیز نمائید.

۳ـ در صورت مشاهده هرگونه عارضه یا تشدید علائم، مصرف دارو را متوقف و با پزشک یا داروساز مشورت نمائید.

۴- در صورت وجود هم‌زمان بواسیر و شقاق مقعد استفاده از محلول ام جی توصیه می‌شود.

۵- همانند تمام داروها، پماد امجی را از دسترس اطفال دور نگهدارید.

۶- پس از مصرف؛ درب تیوب را بسته و دور از نور در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

درمان بواسیر راه حل‌های مختلفی دارد. همان‌طور که خواندیم یکی از راه‌های درمان بواسیر پماد ام جی است. همچنین مصرف آب فراوان و پیاده‌روی در درمان بواسیر تاثیر‌گذار است.

منبع: asanteb.com

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند