نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

برای مراقبت از سلامت واژینال چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , بارداری و زایمان, بهداشت بانوان , یشگیری بهتر از درمان

 

مراقبت از سلامت واژینال بخشی مهم از سلامت عمومی هر خانمی است، اما ممکن است به دلیل تابوها و عدم آگاهی کافی و یا به دلایلی دیگر، خیلی از خانم‌ها نسبت به آن توجه کافی نداشته باشند. برای بسیاری از خانم‌ها صحبت کردن با پزشک درباره این مسائل سخت است.

دستگاه تناسلی شما به مراقبت و توجه نیاز دارد، خصوصا اقدامات پیشگیرانه‌ای که کمک می‌کنند دچار بیماری‌ها و مشکلات واژینال نشوید.

با پزشک‌تان صحبت کنید

اولین نکته‌ی مهم این است که باید نسبت به مراقبت از این ناحیه‌ی بدنتان آگاه باشید. شما باید عادت کنید در مورد این مسئله با پزشکتان حرف بزنید. مراجعه به پزشک و حرف زدن درباره‌ی هرگونه تغییر غیرعادی در واژن باید برایتان کاملا طبیعی و راحت باشد، حتی اگر این تغییر به نظرتان بسیار جزئی و کم اهمیت بیاید.
عملکردهای واژن و وضعیت آن ارتباط کاملا مستقیم با سیکل زندگی یک زن دارد که در هر مرحله‌ای تغییر و تحولاتی را تجربه می‌کند. این اتفاق‌ها کاملا طبیعی و نرمال هستند، پس نباید نگرانتان کنند.

از چه سنی باید مراقبت از سلامت واژینال را شروع کنید

در تمام طول زندگی یک زن مراقبت واژینال ضروریست و سن خاصی برای آن وجود ندارد و به همین دلیل مهم است که مادرها در مورد بهداشت این ناحیه با دختران خود صحبت کنند و بدانند که این کار برای حفظ سلامت دخترانشان است و باعث از بین رفتن حیا و … نمی‌شود.

رعایت بهداشت

یکی از موضوع‌های اساسی در مورد سلامت واژینال، بهداشت است. نیازی نیست شما داخل واژن خود را تمیز کنید زیرا واژن، روش‌های پاکسازی طبیعی خودش را دارد.
واژن ناحیه‌ای با باکتری‌های مهم است و این باکتری‌ها به سلامت شما کمک می‌کنند. اگر از محصولات شیمیایی در درون واژن‌تان استفاده کنید به این باکتری‌های مفید آسیب خواهید زد.


لابیا و نواحی نزدیک آن روی قسمت بیرونی واژن، قسمت‌هایی هستند که باید با آب گرم شسته شوند. شما می‌توانید از یک صابون طبیعی استفاده کنید، اما هرگز از محصولات صنعتی یا شیمیایی یا اسپری‌های قوی آب استفاده نکنید؛ فشار آب می‌‌تواند باعث شود آب و صابون داخل واژن رفته و آسیب ایجاد کند.

بوی واژن

خیلی از خانم‌ها از بوی واژن خود ناراحتند و سعی می‌کنند این وضعیت را با دئودورانت‌‌ها و عطرها رفع کنند. همانطور که گفتیم شما مجاز به استفاده از محصولات شیمیایی برای واژن نیستید زیرا این مواد به تعادل باکتریایی طبیعی این ناحیه آسیب می‌زنند. اگر فکر می‌کنید لازم است واژن خود را خوشبو کنید، توصیه می‌کنیم از ترکیبی از یک روغن طبیعی با آب و به صورت اسپری استفاده نمایید. لازم است عادت‌های بهداشتی مناسبی داشته باشید تا از بوی ناخوشایند واژن کم کنید.
اگر بو اسیدی یا خیلی تند شد باید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است دچار عفونت شده باشید که مشکلی شایع است اما با توصیه‌های پزشک به راحتی درمان می‌شود.

ورزش‌های مفید

با بالا رفتن سن، عضلات واژن خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهند. این عضلات برای روابط جنسی و زایمان کاربرد دارند. بنابراین برای انجام ورزش‌های مربوط به واژن وقت بگذارید.
بله ما در مورد تمرینات معروف کگل حرف می‌زنیم که می‌توانید در هر جایی انجام‌شان دهید. شما باید عضلات واژن خود را منقبض کنید، چند ثانیه نگه دارید و سپس آزادشان کنید.

نکاتی در مورد لباس زیر

توصیه می‌کنیم از لباس‌های زیر نخی و ظریف با بافتی نرم استفاده کنید. پارچه‌های توری هر چند زیبا هستند اما کمی زبرند، بنابراین بهتر است فقط گهگاه از آن‌ها استفاده کنید. اگر از دیگر پارچه‌ها استفاده می‌کنید، بخشی از لباس زیر که با واژن در تماس است باید نخی باشد. این توصیه را در مورد لباس‌های شنا نیز در نظر داشته باشید.

بهداشت روابط جنسی

بعد از رابطه جنسی ادرار کنید. ادرار کردن کمک می‌کند باکتری‌های ناخواسته گرفته شوند. البته اگر ادرار نداشتید، می‌توانید خودتان را بشویید.

متبع: tebyan.net

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند