نوشته شده توسط فرناز اخباری

ارتباط روده و مغز از دیدگاه مدرسه عالی پزشکی دانشگاه هاروارد

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, روانشناسی, فرناز اخباری

 

به گزارش سایت harvard.edu

به ارتباط روده و مغز خود توجه کنید،زیرا ممکن است به اضطراب و مشکلات گوارشی شما کمک کند.

ارتباط روده و مغز شوخی نیست. اضطراب می‌تواند با مشکلات معده ارتباط داشته باشد و بالعکس. آیا تا به حال تجربه دل پیچه داشته‌اید؟ آیا شرایط خاصی به شما احساس «حالت تهوع» می‌دهد؟ آیا تا به حال احساس دل شوره داشته‌اید؟ ما از این عبارات به این دلیل استفاده می‌کنیم زیرا دستگاه گوارش به احساسات فردی حساس است. عصبانیت‌، اضطراب‌، غم‌، شادی، همه این احساسات (و سایر احساسات) می‌توانند علائمی در دستگاه گوارش ایجاد کنند.

مغز بر معده و روده تأثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال‌، تصور غذا خوردن می‌تواند باعث آزاد‌سازی شیره معده قبل از رسیدن غذا به آن‌جا شود. این ارتباط از دو جهت انجام می‌شود. اگر روده مشکل داشته باشد می‌تواند سیگنال‌هایی را به مغز ارسال کند‌، و همان‌طور یک مغز مشکل‌دار می‌تواند سیگنال‌هایی را به روده ارسال کند. بنابراین‌، ناراحتی معده یا روده فرد می‌تواند عامل یا علت اضطراب‌، استرس یا افسردگی باشد. زیرا مغز و سیستم گوارشی (GI) ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

این امر به ویژه در مواردی صادق است که فرد بدون هیچ دلیل فیزیکی مشخصی دچار ناراحتی گوارشی می‌شود. در صورتی که این اختلالات عملکرد دستگاه گوارش وجود داشته باشد‌، تلاش برای درمان روده‌، بدون در نظر گرفتن نقش استرس و احساسات‌، دشوار است.

سلامت روده و اضطراب

با توجه به تعامل نزدیک روده و مغز‌، درک علت وجود حالت تهوع قبل از ارائه سخنرانی یا درد در روده هنگام استرس آسان‌تر می‌شود. با این‌حال‌، این بدان معنا نیست که شرایط عملکردی دستگاه گوارش تصور می‌شود یا «همه چیز در ذهن شما وجود دارد.» روانشناسی به همراه علل جسمانی ترکیب شده و باعث ایجاد درد و سایر علائم روده می‌شوند.

عوامل روانی اجتماعی بر فیزیولوژی واقعی روده و علائم آن تأثیر می‌گذارد. به‌عبارت دیگر‌، استرس (یا افسردگی یا سایر عوامل روانی) می‌تواند بر حرکت و انقباضات دستگاه گوارش تأثیر بگذارد.

علاوه بر این‌، بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات عملکرد دستگاه گوارش‌، درد را بیش‌تر از سایر افراد درک می‌کنند‌، زیرا مغز آن‌ها بیش‌تر به سیگنال‌های درد دستگاه گوارش پاسخ می‌دهند. استرس می‌تواند درد موجود را بدتر نشان دهد.

بر اساس این مشاهدات‌، ممکن است انتظار داشته باشید که حداقل برخی از بیماران دستگاه گوارش با درمان کاهش استرس یا درمان اضطراب یا افسردگی بهبود یابند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که در مقایسه با درمان‌های پزشکی معمولی، رویکردهای مبتنی بر روانشناسی منجر به بهبود بیشتر علائم گوارشی می‌شود.

ارتباط روده و مغز‌، اضطراب و هضم

آیا مشکلات معده یا روده شما مانند سوزش سر دل‌، گرفتگی شکم یا مدفوع شل مربوط به استرس است؟ مراقب این علائم و سایر علائم رایج استرس باشید و آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

با هم می‌توانید راهکارهایی را ارائه دهید که به شما در مقابله با عوامل استرس‌زا در زندگی کمک کند و همچنین ناراحتی‌های گوارشی شما را کاهش دهد.

منبع: harvard.edu


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند