نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

چرا موقع بلند شدن چشم‌‌مان سیاهی می‌رود؟

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان

 

گاهی پیش می‌آید که موقع بلند شدن ناگهانی از روی زمین یا مبل، سرمان گیج رفته و چشم‌هایمان سیاهی می‌‌روند. هرچند این سرگیجه ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد، اما تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد می‌‌تواند بیانگر وجود مشکلاتی در سلامتی بوده و بعضی افراد را در معرض خطر مرگ زودرس قرار دهد.

همه ما تجربه‌اش را داریم که ناگهان از روی کاناپه بلند می‌‌شویم تا جواب آیفون یا تلفن را بدهیم، و یا ببینیم چرا کودک‌‌مان گریه می‌کند و در همان لحظه سرمان گیج می‌‌رود. پلک می‌‌زنیم و دسته‌ای از لکه‌های سیاه پیش چشمان‌مان به رقص در می‌آیند و چند ثانیه بعد محو می‌شوند و دنبال کارهای‌مان می‌رویم.

هر چند این سرگیجه موقتی ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد می‌تواند بیانگر وجود مشکلاتی در سلامتی بوده و بعضی افراد را در معرض خطر مرگ زودرس قرار دهد.

اما نگران نباشید؛ این مسئله می‌تواند برای هرکسی که ناگهان از جایش بلند می‌شود، اتفاق بیفتد. اما اگر این سرگیجه‌ها فراتر از پدیده‌‌ی هر از گاهی بوده و حتی در زمان ایستادن‌های طولانی هم روی دهد، نشان‌دهنده وجود مشکل است.

افرادی که «افت فشار‌خون وضعیتی تاخیری» یا DOH دارند، اگر بیشتر از سه دقیقه بایستند، فشارخون شان فورا افت کرده و موجب سرگیجه و تاری دید می‌‌گردد.

به گفته کریستوفر گیبونز، استادیار نورولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد و سرپرست تحقیقات،« در این حالت، فرد خیلی خوب و طبیعی ایستاده است، و تدریجا شرایطش بد و بدتر می‌‌شود. تا جایی که مجبور به نشستن می‌‌گردد. ما در مورد اشخاصی صحبت می‌کنیم که ممکن است در صف یک فروشگاه غش کنند.»

گیبونز و افراد تیمش روی این موضوع مطالعه کردند که «افت فشارخون وضعیتی» یعنی سرگیجه بعد از سه دقیقه یا کمتر ایستادن، و «افت فشارخون وضعیتی تاخیری» چگونه روی سلامت افراد، همزمان با بالا رفتن سن‌‌شان تاثیر می‌گذارد.

پژوهشگران اطلاعات مربوط به ۱۶۵ نفر را بررسی کردند که ۶۴ درصدشان در شروع تحقیق مبتلا به فشارخون وضعیتی بودند و طی ده سال بعد که تحت نظر این دانشمندان قرار داشتند، فوت کرده بودند و همین‌طور ۲۹ درصد از افراد مبتلا به فشارخون وضعیتی تاخیری، طی این دوره ده ساله مرده بودند.

گیبونز و تیمش عقیده دارند دلیل این میزان مرگ و میر می‌تواند این باشد که سرگیجه و کاهش دید هنگام ایستادن، نشاندهنده مراحل اولیه بیماری‌های عصبی مانند پارکینسون می‌باشد. اما این بدان معنا نیست که اگر دفعه بعد این لکه‌های سیاه را دیدید، لازم است فورا به متخصص مغز واعصاب مراجعه کنید. ممکن است دلیلی کاملا متفاوت برای سرگیجه و تاری دید شما وجود داشته باشد، مانند عوارض جانبی دارویی خاص، کم‌‌آبی بدن و یا بالا رفتن سن.

دکتر دیوید زاپالا، سرپرست شنوایی سنجی در کلینیک مایو در فلوریدا می گوید: «تقریبا همه ما وقتی فورا از جا برمی‌خیزیم، گاهی کمی احساس سرگیجه می‌کنیم، مخصوصا وقتی بیمار هستیم یا بدن‌مان کم آب است.»

زاپالا توصیه می‌کند، اگر این لکه‌‌های سیاه چشمی، مکررا سراغ‌تان می‌آیند، بهتر است نگاهی به عادات و سبک زندگی تان داشته باشید. بیماری قلبی، دیابت و داشتن اضافه وزن می توانند موجب این سرگیجه ها شوند.

عواقب تغذیه نادرست، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و یا ورزش نکردن چیزی نیست که فورا روی دهد. بلکه در بلند مدت تاثیراتش ظاهر خواهد شد.

مراقبت از افراد سالمند و مشاهده این که انتخاب های ما در طول زندگی، بعدها  چه تاثیری روی سلامتی ما خواهند گذاشت، به ما انگیزه می دهد که تغذیه سالم داشته باشیم و روزانه ورزش کنیم.

زاپالا می گوید:” بعضی از افراد از خودشان مراقبت کرده اند، ورزش کرده اند، حواس شان به چیزهایی که می خورند بوده است، و در نتیجه دوران سالمندی سالمی دارند و از آن لذت می برند. اما دیگران انبوهی از انتخاب های نادرست در زندگی داشته و دچار سرگیجه مزمن هستند و نمی توانند بدون کمک راه بروند. این بهترین انگیزه و دلیل برای این است که روزانه از خودمتن مراقبت کرده و نسبت به سلامت مان دقیق و هوشیار باشیم.”

منبع: tebyan.net


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند