نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

دارونامه؛ آشنایی با داروی سیتریزین(Cetirizine)، داروی واکنش آلرژیک

بیماری‌‌ها و راه درمان, دارونامه , پیشگیری بهتر از درمان

 

ستیریزین (به انگلیسی: Cetirizine) نسل دوم آنتی‌هیستامین است. برخلاف باور عموم ستریزین تاحدی باعث خواب‌آلودگی می‌شود ولی به مراتب کم‌تر از آنتی‌هیستامین و با داروهای آرام بخش تداخل دارد.

رده درمانی: آنتی‌هیستامین اختصاصی

اشکال دارویی: قرص، شربت

موارد مصرف سیتریزین

قرص سیتریزین برای خارش، خارش چشم، خارش بینی
سیتریزین به صورت قرص و شربت در دسترس است. قرص سیتریزین یک IS آنتی‌هیستامین برای کاهش علائم آلرژی مانند آبریزش از چشم، آبریزش بینی، خارش چشم / بینی، عطسه، کهیر و خارش می‌باشد. سیتریزین با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص ( هیستامین ) که بدن شما در طول یک واکنش آلرژیک تولید می‌کند این کار را انجام می‌دهد.
سیتیزین سبب جلوگیری از واکنش شدید آلرژیک (مانند آنافیلاکسی ) نمی‌شود. بنابراین، اگر پزشک شما اپی نفرین را برای درمان واکنش‌های آلرژیک تجویز کرده باشد، همیشه همراه خود داشته باشید.

نحوه استفاده از قرص سیتیزین

قبل از مصرف سیتریزین به بروشور دارو مراجعه کنید، تمام نکات موجود در بسته بندی محصول را بخوانید . اگر سوالی دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک شما سیتریزین را تجویز کرده است، آن را معمولا به صورت روزانه استفاده کنید.

اگر از قرص‌های روکش‌دار استفاده می‌کنید، هر قرص سیتریزین را درسته و کامل قورت دهید. اگر از قرص بدون روکش استفاده می‌کنید، اجازه دهید قرص روی زبان حل شود و سپس با آب و یا بدون آب بخورید. اگر از فرم مایع سیتریزین استفاده می‌کنید، دوز را با دقت با استفاده از قاشق اندازه‌گیری خاص داخل بسته‌بندی استفاده کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز ستیریزن صحیح نباشد.

دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان است. دوز خود را افزایش ندهید و یا سیتریزین را بیشتر از دستورالعمل مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی شما پس از ۳ روز درمان بهبود نیافت و یا در صورتی که بیش از ۶ هفته و یا بیش از ۶ هفته ادامه یافت، به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که وضعیت شما بدتر شد یا اگر فکر می‌کنید یک مشکل جدی پزشکی دارید (مثلا یک واکنش آلرژیک بسیار جدی / آنافیلاکسی )، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی سیتریزین

خواب‌آلودگی، خستگی و خشکی دهان ممکن استبر اثر مصرف سیتریزین قرص رخ دهد. درد معده ممکن است به خصوص در کودکان نیز رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

اگر پزشک شما سیتریزین را تجویز کرده است، به یاد داشته باشید که او تشخیص داده که منافع سیتریزین بیشتر از خطر عوارض مصرف قرص سیتیریزین است. بسیاری از افرادی که از سیتریزین استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی جدی بعد از مصرف قرص سیتروزین، از جمله: ادرار کردن زیاد، ضعف، به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش بسیار حساس و آلرژیک به سیتریزین نادر است. اما اگر متوجه شدید علائم یک واکنش حساسیتی شدید، از جمله: خارش ، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس دارید، از کمک‌های پزشکی استفاده کنید.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی سیتیزین احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی رایج سیتریزین
 • اختلال خواب؛
 • افزایش تعداد ضربان قلب؛
 • نامنظم شدن ضربان؛
 • احساس بی‌حوصلگی شدید، سردرگمی و اضطراب؛
 • بیش‌فعالی؛
 • گیجی و مشکلات بینایی و عدم حفظ تعادل؛
 • کاهش مقدار ادرار؛
 • خواب‌آلودگی؛
 • خشک شدن دهان و گلو؛
 • حالت تهوع؛
 • سرفه؛
 • یبوست؛
 • اختلال حافظه؛
 • کاهش میل جنسی؛
 • افسردگی، توهم؛
 • تیک عصبی؛
 • افزایش احتمال خودکشی؛
احتیاط لازم قبل از مصرف سیتریزین

قبل از مصرف سیتریزین، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید؛ یا به هیدروکسین؛ یا به levocetirizine؛ یا اگر آلرژی دارید. سیتریزین ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از cetirizine، به پزشک یا داروساز خود از: سابقه پزشکی، به خصوص: مشکلات پروستات، بیماری کلیوی و بیماری کبدی خود بگویید.

سیتریزین ممکن است باعث خواب‌آلودگی شود. سعی کنید در زمان استفاده از سیتریزین رانندگی نکنید، از ماشین‌آلات سنگین استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هشیاری دارد را انجام ندهید، تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. اجتناب از نوشیدنی‌های الکلی. اگر از مواد مخدر استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.

محصولات مایع ممکن است دارای قند باشد. در صورت ابتلا به دیابت توصیه نمی‌شود. در مورد استفاده از سیتریزین از دکتر یا داروساز خود بپرسید.

قبل از انجام هر عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بگویید.

مصرف سیتریزین در دوران بارداری و شیردهی

قبل از استفاده در صورتی که باردار هستید به پزشک خود بگویید. در دوران بارداری، سیتریزین باید تنها زمانی که شدیدا مورد نیاز باشد استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای با پزشک خود صحبت کنید.

سیتریزین از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود. قبل از تغذیه با شیر مادر، با پزشک خود مشورت کنید .

تداخل دارویی سیتریزین

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

در صورت استفاده از داروهای دیگر که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند مانند داروهای ضدافسردگی یا سرفه، کدئین، هیدروکودون، الکل،مواد مخدر ، داروهای خواب یا اضطراب (مانند الپرازولام ، لورازپام ، زولپیدم)، آرام بخش‌های ماهیچه‌ای (مانند کاییزوپروتول، سیکلوبنزاپرین ) یا سایر داروهای آنتی‌هیستامین (مانند کلرپینیرامین، دیفن‌هیدرامین ) به پزشک خود اطلاع دهید.

برچسب‌ها را بر روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی و سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای باشند که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند.

با هر نوع آنتی‌هیستامین‌هایی که روی پوست استفاده می‌شود (مانند کرم دیفن‌هیدرامین، پماد، اسپری) استفاده نکنید زیرا ممکن است عوارض جانبی ایجاد شود.

Cetirizine بسیار شبیه به هیدروکسی ایزین و لوکوسیتیرین است. از مصرف سیتریزین‌ها در هنگام استفاده از سیتیزین خودداری کنید.

سیتریزین ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش پوست آلرژیک )، باعث نتایج غلط تست شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می‌دانند که شما از سیتریزین استفاده می‌کنید.

مصرف بیش از حد سیتریزین

اوردوز با سیتریزین
اگر کسی سیتریزین را بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل تنفسی باشد، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

نکات مهم در مصرف سیتریزین

دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی را به‌طور مرتب انجام دهید.

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده‌اید و دوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نکنید)

نگهداری سیتریزین

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیش‌تر فاضلاب‌های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می‌شود.

منبع: sayarak.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

دو × یک =