نوشته شده توسط فرناز اخباری

دیابت نوع ۲: آیا داروهای آنتی‌‌سایکوتیک قدیمی می‌توانند جایگزینی برای متفورمین باشند؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت medicalnewstoday.com

  • یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک دسته قدیمی از داروهای ضد‌روان پریشی می‌تواند قند‌‌خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. این داروها ممکن است نیازهای افرادی را که نمی‌توانند داروهای دیابت موجود را مصرف کنند، یا برای آنها کم اثر شده است، برطرف کند.
  • داروهای ضد‌‌روان پریشی با بیان آنزیمی را که اخیراً با هیپرگلیسمی در موش مرتبط است، مرتبط هستند.

از آن‌جایی که دیابت نوع ۲ (T2D) روز به روز در حال افزایش است، نیاز به درمان‌‌های موثر در حال گسترش است. محققان دانشگاه آلبرتا (UAlberta) در کانادا داروهای غیر‌دیابتی موجود را به عنوان گزینه‌های درمانی جدید برای افراد مبتلا به T2D بررسی کرده‌اند. این مطالعه نشان داده است که دسته‌ای از داروهای ضد‌روان پریشی قدیمی با هدف قرار دادن آنزیمی که با افزایش قند‌خون در دیابت مرتبط است، سطح قند خون را کاهش می‌دهد.

آنزیمی که داروها آن را مهار می‌کنند سوکسینیل CoA:3-کتواسید CoA ترانسفراز یا SCOT است. این داروها متعلق به گروه دارویی دی‌فنیل بوتیل پیپریدین‌ها هستند که به اختصار DPBP نامیده می‌شود. این مطالعه در مجله Diabetes منتشر شده است.

زمانی که متفورمین گزینه درمانی نمی‌باشد

بسیاری از افراد مبتلا به T2D نمی‌توانند از متفورمین داروی اصلی که برای کاهش قند‌خون تجویز می‌شود یا سایر داروهای دیابت موجود بهره‌مند شوند. حدود یک سوم بیماران مبتلا به T2D به دلیل پاسخ های دارویی متغیر مرتبط با عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی نمی توانند از متفورمین بهره مند شوند.

آن، جان آر. اوشر، دانشیار دانشکده داروسازی و علوم دارویی، به مدیکال نیوز تودی توضیح داد که درمان‌های جدید برای افراد مبتلا به T2D در مراحل آخر نیز مورد نیاز است:

آنها به داروهای متعددی که با افزایش ترشح انسولین کنترل قند‌خون آنها را بهبود می بخشد، کمتر پاسخ می‌‌دهند.

دکتر جیسون نگ، متخصص غدد در مرکز غدد درون ریز و دیابت UPMC در پیتسبورگ، PA، گفت: « دیابت نوع ۲ در جامعه ما بسیار شایع است، و با هزینه‌های هنگفتی بر جمعیت از نقطه نظر سلامت، و از نظر مالی برای سیستم سلامت ما به طور کلی می‌باشد.»

وی گفت: « توسعه درمان‌های جدید برای کمک به بهبود کنترل قند در بیماران دیابتی نوع ۲، در کنار تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی یک روش کلیدی در بهبود نتایج  در محیط خرد وکلان است».

چگونه استفاده مجدد از داروهای موجود کمک می‌کند

ساخت یک داروی جدید زمان زیادی می برد – بنیاد PhRMA تخمین می‌زند که به‌طور متوسط ​​۱۰ سال طول می‌کشد. همچنین یک فرآیند پرهزینه است. تصور مجدد استفاده از یک داروی موجود فرآیندی بسیار سریع‌تر و ساده‌‌تر است. هنگام استفاده مجدد از داروهای تایید شده برای استفاده‌های جدید، بسیاری از مراحل این کار قبلا انجام شده است. نگرانی‌های اساسی ایمنی قبلا برآورده شده است، بنابراین آزمایشات بالینی، که هنوز ضروری هستند، می توانند با سرعت بیشتری انجام شوند. به‌‌طور مشابه، بسیاری از زمان و پولی که صرف توسعه می شود قبلاً صرف شده است و این روند را به طور قابل‌توجهی ساده کرده است.

ضد‌روان پریشی و سطح قند‌‌خون

در سال ۲۰۲۰، محققان UAlberta مطالعه‌ای را منتشر کردند که ارتباط بین SCOT و هایپرگلیسمی در موش‌ها را نشان می‌داد. آن‌ها همچنین نشان دادند که یک داروی DPBP، پیموزاید، می‌‌تواند بیان SCOT را کاهش دهد و این منجر به بهبود سطح قند‌خون می‌شود.

آن مطالعه داروهای DPBP را از طریق مدل سازی کامپیوتری شناسایی کرده بود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کل دسته داروها می توانند بیان SCOT را مهار کنند. علاوه بر اثر اولیه یک دارو، بسیاری از آنها اثرات ثانویه نیز دارند، مانند توانایی داروهای DPBP در مهار SCOT.

این ارتباط گزینه‌های درمانی جدیدی را باز می‌کند زیرا داروهای دیابت معمولاً قند‌خون را از طریق افزایش سطح انسولین کاهش می‌دهند.

– دکتر جیسون نگ می‌گوید: « توانایی داروهای DPBP برای کاهش بیان SCOT یک مکانیسم جدید بالقوه است که در آن می‌توانیم اثر کاهش قند را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی افزایش دهیم، که امیدوارکننده است اما نیاز به مطالعه بیشتر دارد.»

یک نگرانی در این روش وجود دارد و آن این است که در سطوح سالم، SCOT به بدن در سوزاندن کتون ها به عنوان سوخت جایگزین در زمانی که گلوکز کمبود دارد کمک می کند. مهار بیان SCOT از استفاده از این منبع انرژی پشتیبان جلوگیری می کند.

به گفته دکتر Ussher، “پیامد آن در واقع افزایش سطح کتون خون است که ممکن است خطر ابتلا به کتواسیدوز را به عنوان یک عارضه جانبی افزایش دهد.” با این حال، او خاطرنشان کرد که مطالعات پیش بالینی اش بر روی حیوانات نشان می دهد که این احتمالاً شدیدتر از کتواسیدوز نیست که با رژیم کتوژنیک رخ می دهد. او گفت که نظارت بر سطح کتون برای کسانی که از داروهای DPBP استفاده می کنند مهم است.او تاکید کرد: «ضروری است که ما درک کنیم که عواقب بلندمدت مهار SCOT در انسان چه خواهد بود.

عوارض جانبی داروهای DPBP برای دیابت

به عنوان داروهای ضد روان پریشی، کلاس داروهای DPBP گیرنده های دوپامین را در مغز هدف قرار می دهند. به این ترتیب، عوارض جانبی اغلب گزارش شده آنها شامل خواب آلودگی، سرگیجه و خستگی است.

دکتر Ussher گفت: “ما علاقه مندیم که تعیین کنیم آیا می توانیم ساختار DPBP ها را طوری تغییر دهیم که نتوانند به مغز نفوذ کنند اما توانایی خود را برای مهار SCOT در هر جای دیگر بدن حفظ کنند.” انجام این کار نه تنها عوارض جانبی را از بین می برد، بلکه به مغز اجازه می دهد تا در صورت نیاز از کتون ها برای انرژی استفاده کند.

وی افزود: “ما در واقع پیشرفت هایی در این زمینه داشته ایم و امیدواریم در یکی دو سال آینده مطالعات بعدی خود را در این راستا منتشر کنیم.”

نکات رژیم غذایی و سبک زندگی برای کنترل دیابت نوع ۲

به گفته دکتر نگ، در حال حاضر بهترین توصیه برای افرادی که امیدوارند از ابتلا به T2D اجتناب کنند یا بیماری را تحت کنترل خود درآورند، این است: «رژیم غذایی سالم بدون کربوهیدرات، داشتن فعالیت بدنی زیاد، خواب کافی، و کاهش استرس.»

اینها همه راه‌های متداول برای احساس سلامتی هستند و همگی به بدن شما کمک می‌کنند تا حساسیت به انسولین را حفظ کند، خطر ابتلا به چاقی را کاهش دهد و به نوبه خود خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

 

منبع: medicalnewstoday.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند