نوشته شده توسط فرناز اخباری

۷ راهکار برای کاهش استرس و پایین نگه داشتن فشار‌خون از دیدگاه مدرسه عالی پزشکی دانشگاه هاروارد

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, روانشناسی, فرناز اخباری

 

به گزارش سایت health.harvard.edu

وقتی صحبت از پیشگیری و درمان فشار‌خون بالا می‌شود‌، یکی از استراتژی‌هایی که اغلب نادیده گرفته می‌شود مدیریت استرس است. اگر غالباً احساس تنش و اضطراب می‌کنید‌، این هفت راهکار را برای کاهش استرس امتحان کنید.

به اندازه کافی خوابیدن. خواب ناکافی یا بی‌کیفیت می‌تواند بر روحیه‌، هوشیاری ذهنی‌، سطح انرژی و سلامت جسمی شما تأثیر منفی بگذارد.

تکنیک‌های آرامش را بیاموزید. مدیتیشن‌، ریلکس کردن ماهیچه‌ها‌، تصویرسازی ذهنی (نوعی روش در علم روانشناسی)‌، تمرینات تنفس عمیق و یوگا تکنیک‌های قدرتمندی برای آرامش و برطرف کننده استرس هستند.

شبکه اجتماعی خود را تقویت کنید. با شرکت در کلاس‌، پیوستن به سازمان یا شرکت در گروه پشتیبانی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

مهارت‌های مدیریت زمان خود را تقویت کنید. هرچه بتوانید کار و خواسته‌های خانواده را به طور موثرتری کنترل کنید‌، سطح استرس شما کاهش می‌یابد.

سعی کنید در صورت امکان شرایط استرس‌زا را حل کنید. اجازه ندهید شرایط استرس‌زا تشدید شود. جلسات حل مشکلات خانواده داشته باشید و از مهارت‌های مذاکره در خانه و محل کار استفاده کنید.

خودتان را پرورش دهید. ماساژ درمانی کنید. از یک تجربه ساده هم لذت ببرید؛ برای مثال ، آهسته غذا بخورید و واقعاً روی طعم و احساس هر لقمه تمرکز کنید. کمی قدم بزنید یا چرت بزنید یا به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

از دیگران کمک بخواهید. از درخواست کمک از همسر‌، دوستان و همسایگان خود نترسید. اگر استرس و اضطراب همچنان ادامه دارد‌، با پزشک خود مشورت کنید.

در کنار این راهکارها برای کاهش استرس‌، یک سبک زندگی سالم را نیز در نظر بگیرید، حفظ وزن سالم‌، سیگار نکشیدن‌، ورزش منظم و رژیم غذایی شامل میوه‌ها‌، سبزیجات‌، غلات کامل‌، پروتئین بدون چربی و چربی‌های سالم و فشار‌خون بالا می‌تواند باشد.

منبع: health.harvard.edu


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند