نوشته شده توسط تحریریه جامعه پزشکان ایران

مادران باردار قهوه ننوشند

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان, تغذیه سالم, بهداشت بانوان , بارداری و زایمان

 

به گزارش سایت icoff.ee

تحقیقات دانشمندان نشان داده که مصرف قهوه در زنان باردار می‌تواند بر وزن نوزاد تاثیر بگذارد.

به نقل از اسپوتنیک، زنان بارداری که قهوه می‌نوشند، در آینده بچه‌هایی با وزن و اندازه بدن کوچک‌تری نسبت به کسانی که قهوه نمی‌نوشند، به دنیا می‌آورند. این نتیجه‌ای است که دانشمندان انستیتوی ملی بهداشت کودکان و رشد انسانی یونیس کندی شرفر به آن رسیده‌اند.

دکتر کاترین ال. گرانتز یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: «بهتر است مادران پابه‌‌ماه از نوشیدنی‌های کافئین‌دار فاصله بگیرند.»

دانشمندان داده‌های بیش از دو هزار زن را که در هفته‌های هشتم تا سیزدهم بارداری بودند، تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها سالم بودند و سیگار نمی‌کشیدند و از ۱۰ تا ۱۳ هفته نمونه‌های خون اهدا کردند که از نظر محتوای کافئین و پاراگزانتین (یکی از ترکیب‌های تولید‌شده در هنگام تجزیه) مورد بررسی قرار گرفت.

این تحقیق نشان داد نوزادان زنانی که روزانه حدود ۵۰ میلی گرم کافئین مصرف می‌کنند (معادل نصف فنجان قهوه)، ۶۶ گرم سبک‌تر از نوزادان مادرانی هستند که قهوه نمی‌نوشند.

به گفته دانشمندان، کافئین باعث تنگی عروق خونی در جنین می‌شود که می‌تواند خون‌رسانی به جنین را کاهش داده و رشد آن را آهسته کند. علاوه بر این، محققان بر این باورند که این ماده می‌تواند به طور بالقوه کار هورمون‌های استرس را در کودک مختل کند و او را در معرض خطر افزایش وزن سریع و چاقی پس از تولد قرار دهد. همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت در آینده را افزایش می‌دهد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که حتی مصرف متوسط ​​کافئین در دو فنجان نوشیدنی می‌تواند منجر به کاهش رشد داخل رحمی شود و همچنین احتمال کم‌وزنی هنگام تولد را افزایش دهد.

منبع: icoff.ee


 

 

 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند