نوشته شده توسط شیرین کریمی

هنگام برقراری رابطۀ جنسی در مغز شما چه اتفاقی می‌افتد

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , شیرین کریمی , اخبار پزشکی , بهداشت بانوان , بهداشت مردان ,روانشناسی , دانستنی‌های جنسی, مشاوره خانواده

 

به گزارش سایت rd.com

نویسنده: Emily DiNuzzo

مغز قدرتمندترین عضو در رابطۀ جنسی است. وقتی رابطۀ جنسی دارید اتفاق‌های زیادی در مغز شما می‌افتد.
هنگام برقراری رابطۀ جنسی به آخرین چیزی که فکر می‌کنید احتمالاً به مواد شیمیایی و مغزتان است، اما آنها بیش از آنچه فکر می‌کنید درگیر می‌شوند. تحقیقی بر روی زنان نشان داده است که هنگام رابطۀ جنسی منتهی به ارگاسم و پس از آن حدود ۳۰ ناحیه از مغز فعال می‌شود. با وجود این تحقیق بر روی این موضوع هنوز در حال گسترش است چراکه این موضوعی چالش‌برانگیز برای سنجش، آزمایش و مطالعه است. در این مقاله به هرآنچه محققان تاکنون دربارۀ اتفاق‌هایی که در حین برقراری رابطۀ جنسی در مغز می‌افتد می‌پردازیم.

_ بخش‌های خاصی از مغز گرم و سرحال می‌شوند
پروفسور جیسون کرلمن، متخصص اعصاب و استادیار نوروسایکولوژی در دانشگاه کلمبیا می‌گوید هنگام برقراری رابطه جنسی سیستم لیمبیک مغز اولین ناحیه است که نسبت به تحرکات فیزیکی واکنش نشان می‌دهد و عناصر شیمیایی عاطفی را پردازش می‌کند. اما بخش‌های دیگر قشر مغزی که استدلال و تعقل بیشتر در آنجا رخ می‌دهد خاموش هستند. دکتر کرلمن می‌گوید: «در نتیجه، عمل جنسی به خودی خود بیشتر با غریزه و احساسات هدایت می‌شود تا با تفکر منطقی.»

_ سایر بخش‌های مغز آرام می‌شوند
به گفتۀ دکتر جنیفر سویتن، دکترای روانشناس بالینی، در شهر کانزاس، در هنگام برقراری رابطۀ جنسی دو ناحیه از مغز زنان خاموش می‌شود. دکتر سویتن می‌گوید: یکی از نواحی مغز که خاموش می‌شود ناحیه‌ای است که وظیفۀ قضاوت‌های اجتماعی و آگاهی بر عهده دارد و به همین دلیل می‌گویند «عشق کور است». همچنین در هنگام برقراری رابطۀ جنسی در زنان نواحی مغزی مرتبط با خودآگاهی و خویشتن‌داری که باعث تجارب خارج از بدن می‌شوند نیز غیرفعال می‌شوند. به گفتۀ دکتر نیکول پروس این «مهار عصبی» به ارگاسم زنان کمک می‌کند.

_ مغز دوپامین آزاد می‌کند
به گفتۀ دکتر کرلمن رابطۀ جنسی باعث می‌شود مغز سطوح بالاتری از مواد شیمیایی عصبی آزاد می‌کند. به گفتۀ دکتر پروس این تغییرات شیمیایی به تنظیم و سرعت‌بخشی به فعالیت‌های جنسی کمک می‌کند. دکتر کرلمن می‌گوید یکی از این انتقال‌دهنده‌های عصبی دوپامین است که باعث ایجاد احساس میل، خوشحالی، رضایت و پاداش می‌شود. میمی شاگا، متخصص اعصاب و روانشناس بالینی می‌گوید دوپامین بخش کلیدی سیستم پاداش‌دهی مغز است، وقتی افراد غذاهای خاص یا برخی داروها را مصرف می‌کنند همین بخش از مغز فعال می‌شود. این بخش از مغز، یعنی هیپوتالاموس، گرسنگی، تشنگی و واکنش‌های عاطفی را نیز تنظیم می‌کند و همچنین دمای بدن و سلامت بدن را نیز نظم می‌بخشد.

_ مغز اوکسی‌توسین آزاد می‌کند
هورمون اوکسی توسین به عنوان انتقال‌دهندۀ عصبی در مغز عمل می‌کند و با برانگیختگی جنسی و عمل جنسی افزایش می‌یابد. اما یک تصور غلط این است که اوکسی توسین وابستگی میان دو شریک جنسی را پس از عمل ارگاسم زیاد می‌کند. دکتر پروس می‌گوید هیچ نوع شواهدی برای این امر در انسان‌ها وجود ندارد. در واقع فقط چند تحقیق نظرورزانه نشان می‌دهند که زنان ممکن است پس از ارگاسم و به واسطۀ ترشح اوکسی توسین و وازوپروسین بیشتر ارتباط عاطفی برقرار کنند. دکتر پروس می‌گوید هنوز حتی روشی برای سنجش اوکسی توسین در مغز وجود ندارد بنابراین ما نمی‌دانیم آیا این هورمون مغز را واقعا تغییر می‌دهد یا خیر. به گفتۀ دکتر کرلمن آنچه محققان می‌دانند این است که اوکسی توسین در طول برقراری رابطۀ جنسی می‌تواند اثرات تسکین‌دهندگی و آرامبخشی داشته باشد. و همین می‌تواند دلیلی برای ارتباط میان لذت جنسی و درد باشد.

_ مغز وازوپروسین آزاد می‌کند
اگرچه برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که تغییرات در وازوپروسین پس از ارگاسم می‌تواند برای زنان بیشتر یک تجربۀ فعالیت جنسی باشد تا ارتباطی عاطفی و به گفتۀ دکتر پروس تغییرات وازوپروسین در مردان بیشتر است. او می‌گوید: «از آنجایی که وازوپروسین باعث خواب‌آلودگی می‌شود می‌تواند تفاوت‌های جنسیتی را آشکار کند، گاهی مردان بلافاصله پس از رابطۀ جنسی غلط می‌خورند و خر و پفشان به هوا می‌رود – این موضوع دستاویز جوک و شوخی شده است.در حالی که این موضوع می‌تواند مبنای بیولوژیکی داشته باشد.» رابطۀ جنسی می‌تواند در درازمدت منجر به تغییراتی بشود. مثلا می‌تواند روند پیری را کند.

_ مغز سرتونین آزاد می‌کند
به گفتۀ دکتر سویتن سرتونین کمک به تنظیم خُلق و خواب می‌کند، بنابراین وقتی افراد به میزان کافی سرتونین دریافت نکنند ممکن است احساس افسردگی بکنند. از آنجایی که سرتونین در حین برقراری رابطۀ جنسی افزایش می‌یابد، آزاد شدن آن می‌تواند منجر به حس شادی و آرامش بشود. دکتر کرلمن اضافه می‌کند که تحقیقات نشان می‌دهند در شرایطی که سلامتی شما کامل نیست رابطۀ جنسی می‌تواند خُلق و خوی شما را بهتر کند، استرس و فشار را کمتر کند و چه بسا در نتیجه منجر به بهبود حافظه بشود. اگر می‌خواهید از مزایای رابطۀ جنسی بهره ببرید برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید.

_ مغز نوراپینفرین آزاد می‌کند
دکتر کلیفورد سگِل، متخصص مغز و اعصاب در سانتا مونیکای کالیفرنیا می‌گوید: نوراپینفرین با فعال‌سازی سیستم عصبی سمپاتیک باعث بالا رفتن تحریک، تمرکز و انرژی می‌شود. او می‌گوید نوراپینفرین ضربان قلب را بالا می‌برد و باعث تحریک و برانگیختگی می‌شود. بسیاری از کلیشه‌های ذهنی دربارۀ عشق و شهوت، مانند از دست دادن اشتها، انرژی زیادی و اختلال در خواب هم با غلظت بالای نوراپینفرین مرتبط‌اند.

_ برخی از این تغییرات ممکن است پس از رابطه جنسی افراد را افسرده کند
پس از ارگاسم مغز پرولاکتین عصبی شیمیایی و دوپامین آزاد می‌کند. به گفتۀ دکتر کرلمن ایجاد این تغییرات پس از رابطۀ جنسی ممکن است توضیحی باشد برای اینکه چرا برخی از افراد پس از مقاربت احساس کسالت و ملال دارند یا حس غم و اندوه دارند که اینها متمایز از حس پشیمانی یا تنهایی است. این فقط یکی از مسائلی است که افراد پس از رابطۀ جنسی با آن سر و کار دارند.

_ تمام این تغییرات شیمیایی در مغز یک هدف دارند
به گفتۀ دکتر کلرمن تغییرات شیمیایی در مغز نه تنها منجر به تجربۀ لذت بیشتر می‌شود بلکه ارزش تکاملی دارند. او می‌گوید: «رابطۀ جنسی برای بقای ما به عنوان یک گونه حیاتی است، بنابراین معقول و معنادار است که این عمل لذت بخش و پاداش دهنده باشد و ما را در برابر ناراحتی‌های جسمی‌ای که می‌توانند این عمل را منقطع کنند کمتر آسیب‌پذیر کند.»

 

منبع: rd.com

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند