نوشته شده توسط شیرین کریمی

آنچه باید دربارۀ صداهای مفاصل بدانید: تق، ترق و تروق، پُق

بیماری‌‌ها و راه درمان, پیشگیری بهتر از درمان. , شیرین کریمی

 

به گزارش کلینیک کلیولند که در تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۶ منتشر شده است.

هرچه سن شما بالاتر می‌رود مفاصل می‌توانند صداهای بیشتری تولید کنند.

همۀ ما صداهای مفاصل را تجربه کرده‌ایم: زانوهایی که موقع از جا بلند شدن تَق صدا می‌دهند، گردنی که موقع چرخاندن سر تَرَق تروق صدا می‌کند و قوزک‌های پا که موقع چرخاندن صدای پُق می‌دهند.

صداهای مفاصل اغلب می‌توانند بلند و شاید تا حدی ناخوشایند باشند و تعجبی ندارد اگر بسیاری از افراد وقتی مفاصل‌شان صدا می‌دهد فکر کنند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

دکتر کیم ال.استرنز، جراح ارتوپد می‌گوید: «ترق وتروق و تق تق مفاصل ممکن است آزاردهنده باشد اما معمولا دلیلی برای نگرانی نیست. چیزی طبیعی است و اغلب رخ می‌دهد.»

«اما اگر این نوع صداها با درد و یا ورمِ مفاصل همراه باشد می‌تواند نشانه‌ای برای نگران شدن باشد، در این موقع باید به پزشک مراجعه کرد. تا زمانی که این صداها دردناک نباشند مشکلی وجود ندارد اما اگر با درد همراه شد ممکن است دچار صدمه شده باشید و نیاز به درمان وجود دارد.»

توجه کنید که ورزش و نرمش صحیح می‌تواند مفاصل شما را سالم نگاه دارد.

چرا مفاصل صدا تولید می‌کنند؟

بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که هرچه سن آنها بالاتر می‌رود مفاصل‌شان صدای بیشتری تولید می‌کند. یک دلیل خوب برای این موضوع وجود دارد.

دکتر استرنز می‌گوید: «هرچه سن شما بالاتر می‌رود مفاصل شما می‌توانند صدای بیشتری تولید کنند زیرا برخی از غضروف‌ها و استخوان‌های نرم به تدریج تحلیل می‌روند که این اتفاق بخشی معمول از روند پیر شدن است، سپس این قسمت‌ها کمی شکننده‌تر می‌شوند و به این ترتیب وقتی به یکدیگر برخورد می‌کنند صدای بیشتری تولید می‌کنند.»

به گفتۀ دکتر استرنز صداهای مفاصل می‌توانند گاه باشد و گاه نباشد این بستگی به حالت بدن شما دارد، وقتی نشسته یا خوابیده هستید و با توجه به نحوۀ کارکرد بدن در موقع حرکت این صداها می‌توانند متفاوت باشند. او می‌گوید ترق و تروق و تق تق صداکردن مفاصل بسیار شایع است و بیماران هر روز در مورد آنها سؤال می‌کنند. این یک پرسش متداول است و اصل مطلب سروصدای مفاصل است.

این صداها چیست؟

در بارۀ اینکه چرا مفاصل ترق و تروق و تق تق صدا می‌دهند چند دلیل وجود دارد. برای مثال، اگر شما در باشگاه ورزشی در حال انجام تمرینات تکراری مثل بلندکردن وزنه یا فشار دادن وزنه هستید ممکن است متوجه بشوید که هر بار شما بازو یا ساق پای خود را خم می‌کنید صدای تق نرمی به گوش‌تان می‌رسد.

دکتر استرنز می‌گوید این صداها معمولا نشان‌دهندۀ این است که یک ماهیچه سفت شده است و اطراف استخوان ساییده شده و باعث ایجاد اصطکاک شده است، همچنین این صداها می‌تواند به دلیل ساییده‌ شدن تاندون‌ها بر روی استخوان باشد.

در این حالت حرکات کششی آرام انجام دهید تا این صداها کاهش یابد یا از بین برود.

 

دکتر استرنز می‌گوید بسیاری از بیمارانش این صداها را از شانه‌های خود گزارش می‌دهند. این به این دلیل است که «پرسروصداترین مفصل شانه است زیرا در شانه تعداد زیادی بخش متحرک و تعداد زیادی تاندون‌ وجود دارد که بر روی استخوان‌ها حرکت می‌کنند.»

صداهای بند انگشت‌ها

دکتر استرنز می‌گوید وقتی شما بند انگشت‌های خود را می‌شکنید تا ترق و تروق صدا بدهد این صدا از حباب‌های نیتروژن فشرده‌شده‌ای می‌آید که به طور طبیعی در فضاهای بین مفاصل واقع شده‌اند.

ترق و تروق صدای گازی است که مفاصل آزادشان می‌کنند، عملی که کاویتاسیون (تشکیل یک حفره یا فضای خالی) نام دارد. این صدا دلیلی برای ایجاد نگرانی نیست.

و برخلاف آنچه مادر‌تان به شما گفته‌ است، با فشار وارد آوردن و ترق و تروق بند انگشتان‌تان باعث بزرگ شدن و بدریخت شدن آنها نمی‌شوید و با این کار مبتلا به آرتروز و درد مفاصل نخواهید شد.

دکتر استرنز می‌گوید: «این اعتقاد که شکستن (فشار وارد آوردن و در آوردن صدای ترق و تروق) بند انگشتان برای مفاصل بد است حرفی خرافه و مردود است. مادرم همیشه به من میگفت بند انگشت‌هایت را نشکن، اما متاسفم مادر، هیچ دلیل علمی برای بد بودن این کار وجود ندارد.»

چگونه از سروصدای مفاصل جلوگیری کنیم

به گفتۀ دکتر استرنز یکی از راه‌های جلوگیری از صداهای مفاصل این است که در طول روز از جا بلند شوید و هر چقدر می‌توانید تحرک داشته باشید. ما می‌گوییم: تحرک نرم‌کنندۀ استخوان است (motion is lotion)، هرچه بیشتر تحرک داشته باشید بدن شما بیشتر خودش را روغن‌کاری می‌کند. وقتی شما نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید مایع درون مفاصل‌تان حرکت نمی‌کند. هرچه بیشتر حرکت کنید مفاصل نرم‌تر و سروصدای کمتری خواهند داشت.

منبع: Cleveland Clinic

 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند