نوشته شده توسط فرناز اخباری

ریزش مو و ناتوانی جنسی به فهرست علائم طولانی کووید اضافه شد

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت webmd.com

محققان بریتانیایی گزارش می‌‌‌دهند که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت، مجموعه وسیع‌تری از علائم از جمله ریزش مو و اختلال عملکرد جنسی را نسبت به زمانی که تصور می‌شد دارند.

تجزیه و تحلیل سوابق سلامت الکترونیکی برای ۲٫۴ میلیون نفر از ساکنان بریتانیا نشان داد که ۱۲ هفته پس از ابتلای اولیه خود، بیماران کووید، ۶۲ علامت متمایز بیش‌تر از بیماران غیرمبتلا به ویروس گزارش می‌کنند.

تنها با نگاهی به بیماران غیر بستری، محققان سه دسته از علائم متمایز گزارش شده توسط افراد مبتلا به مشکلات سلامتی مداوم پس از عفونت را شناسایی کردند.

الگوهای علائم عمدتاً به عنوان علائم تنفسی یا مغزی گروه بندی می شوند، در کنار آن دسته سومی که طیف وسیع تری از مشکلات سلامتی، از جمله ریزش مو و اختلال نعوظ دارند رانشان می‌دهد.

شایع‌ترین علائم شامل از دست دادن بویایی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و تب است. سایر موارد عبارتند از:

  • فراموشی؛
  • آپراکسی (ناتوانی در انجام حرکات یا دستورات آشنا)؛
  • بی‌اختیاری روده؛
  • توهمات؛
  • تورم اندام.

محققان همچنین دریافتند که گروه‌های خاصی از مردم در معرض افزایش خطر ابتلا به کووید طولانی مدت هستند. این افراد شامل زنان، جوانان و اقلیت‌های قومی، و همچنین افراد فقیرتر، افراد سیگاری، افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند و افراد دارای مشکلات مزمن سلامت هستند.

شمیل هارون، محقق ارشد یکی از دانشگاه ها گفت: «علائمی که ما شناسایی کردیم باید به پزشکان و توسعه دهندگان راهنماهای بالینی کمک کند تا ارزیابی بیماران مبتلا به اثرات طولانی مدت کووید-۱۹ را بهبود بخشند و متعاقباً در نظر بگیرند که چگونه می توان این بار علائم را به بهترین نحو مدیریت کرد.»

وی دانشیار بالینی مجله خبری بیرمنگام در رشته بهداشت عمومی دانشگاه است.

منبع: webmd.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند