نوشته شده توسط فرناز اخباری

عادات بد خوابیدن خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت webmd.com

یک مطالعه جدید بزرگ نشان می‌دهد افرادی که عادات خواب ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند. برای افرادی که از قبل استعداد ژنتیکی نسبت به اختلال تنفسی دارند، سابقه خانوادگی و عادات بد خواب خطر ابتلا به آسم را بیش از دو برابر افزایش می‌دهد.

برای افرادی که قبلاً مبتلا به آسم بودند، مشکلات خواب معمول است. با این‌حال، این جدیدترین یافته‌ها نشان می‌دهد که رابطه خواب و آسم «دو طرفه» است و مشکلات خواب می‌تواند نشانه‌ای از احتمال تشخیص جدید آسم باشد.

نویسندگان این مطالعه از دانشگاه شاندونگ در چین در مجله BMJ Open Respiratory Research نوشتند: «الگوی خواب سالم نشان‌دهنده خطر کمتر آسم در جمعیت بزرگسال است و می‌تواند برای پیشگیری از آسم بدون توجه به شرایط ژنتیکی مفید باشد». «تشخیص و مدیریت زودهنگام اختلالات خواب می‌تواند برای کاهش بروز آسم مفید باشد.»

محققان دریافتند حتی اگر افراد در معرض خطر ژنتیکی ابتلا به آسم باشند، داشتن عادات خواب سالم به طور قابل توجهی احتمال این اتفاق را کاهش می‌دهد.

با استفاده از معیارهای تحقیقات قبلی، عادات خواب سالم به صورت زیر تعریف شد:

  • خودتان را بیشتر «آدم صبح» در مقابل «شب» بدانید.
  • بین ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز.
  • هرگز یا به ندرت دچار بی خوابی نمی‌شود.
  • بدون خروپف.
  • در طول روز اغلب احساس خواب آلودگی نکنید.

این مطالعه داده‌های بیوبانک بریتانیا را برای بیش از ۴۵۰۰۰۰ بریتانیایی ۳۷ تا ۷۳ ساله که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ خواب خود را گزارش کردند، تجزیه و تحلیل کرد. میانگین سنی آنها ۵۶ سال بود. در طول این مطالعه، ۱۷۸۳۶ نفر مبتلا به آسم تشخیص داده شدند. میانگین دوره پیگیری هشت سال بود.

آسم اختلالی است که با مشکل در تنفس، سرفه، خس خس سینه و تنگی‌نفس مشخص می‌شود. کلینیک مایو توضیح می‌دهد که این مشکلات ناشی از تنگ شدن راه‌های هوایی است که ممکن است متورم شود و ممکن است مخاط اضافی تولید کند. طبق گزارش CDC، حدود ۸ درصد از مردم ایالات متحده آسم دارند، که در سال ۲۰۲۰، ۲۰۴ کودک و ۳۹۴۱ بزرگسال در اثر حملات آسم جان خود را از دست دادند. اکثر مرگ‌و‌میرهای بزرگسالان در میان افراد ۳۵ سال و بالاتر رخ داده است.

محققان دریافتند که سایر عوامل پیش‌بینی کننده تشخیص آسم در طول دوره پیگیری، داشتن سطح تحصیلات پایین، چاقی، سیگار کشیدن، مصرف الکل، فشار‌‌خون بالا، دیابت، افسردگی، رفلاکس اسید و قرار گرفتن زیاد در معرض آلودگی هوااست.

منبع: webmd.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند