نوشته شده توسط فرناز اخباری

۸ دمنوش گیاهی برای کمک به کاهش نفخ

بیماری‌‌ها و راه درمان , پیشگیری بهتر از درمان , فرناز اخباری

 

به گزارش سایت healthline.com

اگر گاها شکم شما متورم و دچارناراحتی می‌شود باید بگوییم که این حالت فقط برای شما اتفاق نمی‌افتد بلکه ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد دچار نفخ می‌شوند.

عوامل زیادی ممکن است باعث نفخ شوند، از جمله عدم تحمل غذایی، تجمع گاز در روده، عدم تعادل باکتری‌‌های روده، زخم، یبوست و عفونت‌‌های انگلی.

به طور سنتی، مردم از داروهای طبیعی از جمله دمنوش‌‌های گیاهی برای تسکین نفخ استفاده می‌کردند. مطالعات اولیه نشان می‌دهد که چندین چای گیاهی ممکن است به تسکین این وضعیت ناراحت کننده کمک کند.

در اینجا ۸ دمنوش گیاهی برای کمک به کاهش نفخ آورده شده است.

۱٫ نعناع فلفلی

در طب سنتی، نعناع فلفلی (Mentha piperita) به‌طور گسترده برای کمک به تسکین مشکلات گوارشی شناخته شده است و طعمی خنک و با طراوت دارد.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدهای موجود در نعناع ممکن است از فعالیت ماست سل‌ها جلوگیری کند. این‌ها سلول‌های سیستم‌ایمنی هستند که در روده شما به وفور یافت می‌شوند و گاهی به نفخ کمک می‌کنند. مطالعات حیوانی همچنین نشان می‌دهد که نعناع فلفلی روده را آرام می‌کند، که ممکن است اسپاسم روده را تسکین دهد  و همچنین نفخ و درد همراه با آنها را کاهش دهد.

علاوه بر این، کپسول‌های روغن نعناع ممکن است درد شکم، نفخ و سایر موارد را کاهش دهد.

چای نعناع فلفلی برای نفخ آزمایش نشده است. با این حال، یک مطالعه نشان داد که یک چای کیسه‌ای تنها شش برابر بیشتر از یک وعده کپسول برگ نعناع، ​​روغن نعناع دارد. بنابراین، چای نعناع ممکن است قوی‌تر باشد

شما می‌توانید چای نعناع فلفلی تک ماده‌ای را بخرید یا آن را در ترکیبات چای که برای راحتی معده فرموله شده‌اند پیدا کنید.

برای تهیه چای، ۱ قاشق غذاخوری (۱٫۵ گرم) برگ نعناع خشک، ۱ چای کیسه‌ای یا ۳ قاشق غذاخوری (۱۷ گرم) برگ نعناع فلفلی تازه را به ۱ فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده اضافه کنید. قبل از صاف کردن، اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد.

خلاصه: در لوله آزمایش، حیوان، و مطالعات انسانی نشان می‌دهد که فلاونوئیدها و روغن موجود در نعناع ممکن است تسکین‌دهنده باشد بنابراین چای نعناع ممکن است اثرات مشابهی داشته باشد.

۲٫ بادرنجبویه

چای بادرنجبویه (Melissa officinalis) دارای رایحه و طعم لیمویی است، همراه با طعم‌های خاصی از نعناع، ​​زیرا این گیاه از خانواده نعناع است.

آژانس دارویی اروپا خاطرنشان می‌کند که چای بادرنجبویه بر اساس استفاده سنتی ممکن است مشکلات گوارشی خفیف از جمله نفخ و گاز را تسکین دهد.

بادرنجبویه یک عنصر کلیدی در Iberogast است، یک مکمل مایع برای هضم که حاوی نه عصاره گیاهی مختلف است و در آمریکای شمالی، اروپا و سایر مناطق و همچنین در دسترس است. بر اساس چندین مطالعه انسانی، این محصول ممکن است درد شکم، یبوست و سایر علائم گوارشی را کاهش دهد.

با این حال، بادرنجبویه یا چای آن به تنهایی برای اثرات آن بر مشکلات گوارشی در افراد آزمایش نشده است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای تهیه چای، ۱ قاشق غذاخوری (۳ گرم) برگ خشک بادرنجبویه – یا ۱ چای کیسه‌ای – را در ۱ فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید.

خلاصه: به‌طور سنتی، چای بادرنجبویه برای نفخ و گاز معده استفاده شده است. بادرنجبویه نیز یکی از نه گیاه موجود در آن است و یک مکمل مایع برای مشکلات گوارشی موثر است. مطالعات انسانی از چای بادرنجبویه برای تایید فواید روده ای آن مورد نیاز است.

۳٫ افسنطین

افسنطین (Artemisia absinthium) گیاهی برگ‌دار و سبز رنگ است که چای تلخ درست می‌کند. این طعم اکتسابی است، اما می‌توانید طعم آن را با آب لیمو و عسل ملایم کنید.

افسنتین به دلیل تلخی آن گاهی در دایجستیو تلخ استفاده می‌شود. این‌ها مکمل‌های ساخته شده از گیاهان تلخ و ادویه جات هستند که ممکن است به هضم کمک کنند.

مطالعات انسانی نشان می‌دهد که کپسول‌‌های ۱ گرمی افسنطین خشک ممکن است از سوء‌هاضمه یا ناراحتی در قسمت بالایی گوارش جلوگیری کند یا آن را تسکین دهد. این گیاه باعث ترشح شیره‌های گوارشی می‌شود که می‌تواند به بهبود هضم غذا و کاهش نفخ کمک کند.

مطالعات حیوانی و درلوله آزمایش گزارش می‌دهند که افسنطین ممکن است انگل‌ها‌یی که می‌تواند عاملی برای نفخ باشند را بکشند.

با این‌‌حال، خود چای افسنطین برای اثرات ضد‌نفخ آزمایش نشده است و تحقیقات بیش‌تری لازم است.

برای تهیه چای، از ۱ قاشق چای‌خوری (۱٫۵ گرم) گیاه خشک در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوشیده استفاده کنید و به مدت ۵ دقیقه دم کنید. قابل ذکر است که افسنطین نباید در دوران بارداری استفاده شود، زیرا حاوی توژون است، ترکیبی که می تواند باعث انقباضات رحمی شود.

خلاصه :چای افسنطین ممکن است به تحریک ترشح شیره‌های گوارشی، که ممکن است به تسکین نفخ و مسائل گوارشی کمک کند بیانجامد، مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

۴٫ زنجبیل

چای زنجبیل از ریشه‌های ضخیم گیاه Zingiber officinale تهیه می‌شود و از زمان‌های قدیم برای بیماری‌های مربوط به معده استفاده می‌شده است.

مطالعات انسانی نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۱ تا ۱٫۵ گرم کپسول زنجبیل در دوزهای منقسم ممکن است حالت تهوع را تسکین دهد.

علاوه‌بر این، مکمل‌های زنجبیل ممکن است تخلیه معده را تسریع کند، ناراحتی‌های گوارشی را تسکین دهد و اسپاسم روده، نفخ و گاز را کاهش دهد.

قابل ذکر است، این مطالعات با عصاره یا کپسول مایع به جای چای انجام شد. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، ترکیبات مفید زنجبیل مانند جینجرول نیز در چای آن وجود دارد.

برای تهیه چای، از ۱/۴-۱/۲ قاشق چای‌خوری (۰٫۵ تا ۱٫۰ گرم) ریشه زنجبیل خشک و پودر شده درشت (یا ۱ چای کیسه‌ای) در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوشیده استفاده کنیدو ۵ دقیقه دم کنید.

به‌طور متناوب، از ۱ قاشق غذاخوری (۶ گرم) زنجبیل تازه و ورقه شده در هر فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب استفاده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس صاف کنید.

چای زنجبیل طعمی تند دارد که می‌توانید آن را با عسل و لیمو نرم کنید.

خلاصه‌: مطالعات نشان می‌دهد که مکمل‌های زنجبیل ممکن است حالت تهوع، نفخ و گاز را از بین ببرد. چای زنجبیل ممکن است مزایای مشابه داشته باشد‌، اما مطالعات انسانی مورد نیاز است.

۵٫ رازیانه

از دانه‌های رازیانه (Foeniculum vulgare) برای تهیه چای و طعمی شبیه شیرین‌بیان استفاده می‌شود.

رازیانه به‌طور سنتی برای اختلالات گوارشی از جمله درد شکم، نفخ، گاز و یبوست استفاده می‌شود. در موش‌ها، درمان با عصاره رازیانه به محافظت در برابر زخم کمک کرد. پیشگیری از زخم ممکن است خطر نفخ را کاهش دهد.

یبوست یکی دیگر از عوامل موثر در برخی موارد نفخ است. بنابراین، تسکین تنبلی روده یکی از اثرات بالقوه رازیانه برای سلامتی ممکن است نفخ را نیز برطرف کند.

هنگامی که افراد مسن در خانه سالمندان مبتلا به یبوست مزمن روزانه ۱ وعده از مخلوط چای گیاهی تهیه شده از دانه رازیانه می‌نوشند، به‌طور متوسط ​​در طول ۲۸ روز ۴ دفع بیشتر از کسانی که دارونما مصرف می کردند، داشتند.

با این‌‌حال، مطالعات انسانی روی چای رازیانه به تنهایی برای تایید فواید گوارشی آن مورد نیاز است.

اگر نمی‌خواهید از چای کیسه‌‌ای استفاده کنید، می‌توانید دانه‌های رازیانه بخرید و آن‌ها را در چای له کنید. ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری (۲ تا ۵ گرم) دانه در هر فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده را اندازه بگیرید و ۱۰-۱۵ دقیقه دم کنید.

خلاصه‌‌: شواهد اولیه نشان می‌دهد که چای رازیانه ممکن است در برابر عواملی که نفخ را افزایش می‌دهند محافظت کننده باشد.

خطراتی از جمله یبوست و زخم ممکن است به همراه داشته باشد برای تایید این اثرات مطالعات انسانی در مورد چای رازیانه مورد نیاز است.

۶٫ ریشه جنتیان

ریشه جنتیان از گیاه Gentiana lutea به دست می‌آید که دارای گل‌های زرد رنگ و دارای ریشه‌های ضخیم است.

چای ممکن است در ابتدا طعم شیرین داشته باشد، اما طعم تلخی به دنبال دارد. برخی افراد آن را با چای بابونه و عسل مخلوط می‌کنند. به‌طور سنتی، ریشه جانتین در محصولات دارویی و دمنوش‌های گیاهی برای کمک به نفخ، گاز و سایر مشکلات گوارشی استفاده می‌شود.

علاوه‌بر این، از عصاره ریشه جنتین در تلخی‌های گوارشی استفاده می‌شود. جنتیان حاوی ترکیبات گیاهی تلخ از جمله ایریدوئیدها و فلاونوئیدها است که ترشح شیره هاضمه و صفرا را تحریک می‌کند تا به تجزیه غذا کمک کند، که ممکن است نفخ را تسکین دهد.

با این‌حال، چای روی انسان آزمایش نشده است  و اگر زخم دارید توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند اسیدیته معده را افزایش دهد. بنابراین، تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است.

برای تهیه چای، از ۱/۴ تا ۱/۲ قاشق چای‌خوری (۱ تا ۲ گرم) ریشه خشک شده در هر فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده استفاده کنید و ۱۰ دقیقه دم کنید.

خلاصه‌‌: ریشه جنتیان شامل ترکیبات تلخ گیاهی که ممکن است باعث هضم خوب شود و نفخ و گاز را تسکین دهد. مطالعات انسانی برای تایید این مزایا مورد نیاز است.

۷٫ بابونه

بابونه (Chamomillae romanae)از خانواده دیزی است. گل‌های کوچک و سفید این گیاه شبیه به گل‌های مینیاتوری هستند.

در طب سنتی از بابونه برای درمان سوء‌هاضمه، گاز معده، اسهال، تهوع، استفراغ و زخم معده استفاده می‌شود.

مطالعات حیوانی و در محیط آزمایش نشان می‌دهد که بابونه ممکن است از عفونت های باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری که عامل زخم معده است و همراه با نفخ می باشد جلوگیری کند. بابونه همچنین یکی از گیاهان موجود در مکمل مایع Iberogast است که به کاهش درد و زخم معده کمک می کند.

با این حال، مطالعات انسانی روی چای بابونه برای تایید فواید گوارشی آن مورد نیاز است.

گل‌های بابونه حاوی مفیدترین ترکیبات از جمله فلاونوئیدها هستند. چای خشک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به جای برگ و ساقه از سر گل تهیه شده باشد.

برای تهیه این چای دلپذیر و کمی شیرین، ۱ فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده را روی ۱ قاشق غذاخوری (۲ تا ۳ گرم) بابونه خشک (یا ۱ چای کیسه‌‌ای) بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید.

خلاصه‌: در طب سنتی بابونه برای سوء‌هاضمه، گاز معده و حالت تهوع استفاده می‌شود. مطالعات مقدماتی نشان می‌دهد که این گیاه ممکن است بر زخم‌ها و دردهای شکمی موثر باشد، اما مطالعات انسانی بیشترمورد نیاز است.

۸٫ ریشه گلپر

این چای از ریشه گیاه گلپر که از خانواده کرفس است تهیه می‌شود. این گیاه طعم تلخی دارد اما وقتی با چای بادرنجبویه خیسانده شود طعم بهتری دارد. عصاره ریشه گلپر در ایبروگاست و سایر محصولات گوارشی گیاهی استفاده می‌شود. ترکیبات تلخ این گیاه ممکن است شیره‌های گوارشی را برای تقویت هضم سالم تحریک کند.

علاوه‌بر این، تحقیقات حیوانی و در محیط آزمایش نشان می‌دهد که ریشه گلپر ممکن است باعث بهبود یبوست که عاملی برای نفخ است می‌شود.

به‌‌طور کلی، تحقیقات انسانی بیشتری با این ریشه مورد نیاز است.

برخی منابع ادعا می کنند که ریشه گلپر نباید در دوران بارداری استفاده شود، زیرا اطلاعات کافی در مورد ایمنی آن وجود ندارد. همیشه باید قبل از استفاده از هر گیاهی در دوران بارداری یا در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید تا از مراقبت مناسب اطمینان حاصل کنید

یک وعده معمولی چای گلپر ۱ قاشق چایخوری (۲٫۵ گرم) ریشه خشک شده در هر فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب جوشیده است. ۵ دقیقه دم کنید.

خلاصه: ریشه گلپر حاوی ترکیبات تلخی است که ممکن است ترشح شیره‌های گوارشی را تحریک کنند.

مطالعات انسانی بیش‌تری برای تایید این‌که آیا چای آن فواید ضد نفخ دارد یا خیر، مورد نیاز است.

نتیجه‌‌گیری

طب سنتی پیشنهاد می‌کند که چندین دمنوش گیاهی ممکن است نفخ شکم را کاهش داده و ناراحتی‌های گوارشی را برطرف کند.

به‌عنوان مثال، از نعناع، ​​بادرنجبویه و افسنطین در محصولات گوارشی استفاده می‌شود که فواید اولیه در برابر نفخ دارند. با این‌حال، مطالعات انسانی روی خود چای‌های فردی مورد نیاز است. گفته می‌شود، چای گیاهی یک درمان ساده و طبیعی است که می‌توانید برای نفخ و سایر مشکلات گوارشی امتحان کنید.

 

منبع: healtheuropa.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند