نوشته شده توسط فرناز اخباری

چرا در زمان پریود درد وجود دارد؟

بیماری‌‌ها و راه درمان , بارداری و زایمان, بهداشت بانوان , فرناز اخباری , پیشگیری بهتر از درمان

 

به گزارش سایت healthline.com

بررسی اجمالی

به فرآیندی که در آن پوشش رحم شما هر ماه می ریزد، قاعدگی می‌گویند. برخی از علایم ناراحت کننده در طول قاعدگی رایج است، اما درد شدید یا فلج کننده‌ای که در زندگی شما اختلال ایجاد کند، این‌طور نیست.

داشتن قاعدگی دردناک دیسمنوره نامیده می‌شود. این حالت شایع‌ترین اختلال قاعدگی گزارش شده است و بیش از نیمی از زنان در حال قاعدگی حداقل یک یا دو روز در هر ماه درد دارند.

دیسمنوره را می‌توان به دو نوع طبقه‌بندی کرد:

دیسمنوره اولیه معمولاً بلافاصله پس از اولین قاعدگی شروع می‌شود. این حالت اغلب توسط پروستاگلاندین‌ها ایجاد می‌شود که به‌طور طبیعی در بدن وجود دارند.

دیسمنوره ثانویه معمولاً در سال‌های بعدی زندگی رخ می‌دهد و اغلب از یک اختلال تولید مثلی ناشی می‌شود.

صرفنظر از نوع دیسمنوره راه‌هایی برای درمان و کاهش درد وجود دارد.

چه چیزی باعث درد در دوره قاعدگی می‌شود؟

انواع علائم دردناک ممکن است با دوره‌های قاعدگی همراه باشد. گاهی اوقات علائم ممکن است کمی قبل از شروع قاعدگی رخ دهند. آن‌ها معمولاً در چند روز اول پریود کاهش می‌یابند.

پروستاگلاندین‌ها

کرامپ‌ها توسط لیپیدهای هورمون مانندی به نام پروستاگلاندین ایجاد می‌‌شوند که باعث انقباض رحم برای دفع لایه پوششی آن می‌شوند.

پروستاگلاندین‌ها نیز در واکنش‌های التهابی و درد نقش دارند. آن‌ها در پوشش داخلی رحم قرار دارند و از آن نیز خارج می‌شوند.

که پس از رها شدن، نیروی انقباضی در چند روز اول پریود افزایش می‌یابد. هر چه سطح پروستاگلاندین بالاتر باشد، گرفتگی شدیدتر است. سطوح بسیار بالا می‌‌تواند باعث تهوع و اسهال شود. با ریزش پوشش داخلی، سطح پروستاگلاندین‌ها در بدن کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که گرفتگی عضلات معمولاً پس از چند روز اول پریود کاهش می‌یابد.

سایر علل احتمالی دردهای قاعدگی عبارتند از:

  •  اندومتریوز؛
  •  فیبروم‌ها؛
  •  بیماری التهابی لگن؛
  •  تنگی دهانه رحم.

مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (ادویل) می‌توانند به تسکین گرفتگی عضلات کمک کنند. اما اگر درد به هیچ وجه با مسکن هاکاهش پیدا نکرد، با پزشک خود در مورد جایگزینی درمان هورمونی صحبت کنید.

استروژن و پروژسترون

استروژن و پروژسترون هورمون‌هایی هستند که به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند بر مواد شیمیایی موجود در مغز که با سردرد مرتبط هستند تأثیر بگذارند. درست قبل از شروع قاعدگی، سطوح استروژن در بدن کاهش یافته است که می‌تواند باعث سردرد شود.

به محض احساس شروع سردرد بهتر است زودتر آن را درمان کنید. هرچه درمان زودتر شروع شود، احتمال تسکین درد بیشتر می‌شود. به اندازه کافی آب بنوشید. در صورت امکان، در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشید.

همچنین ممکن است بخواهید یک پارچه سرد روی سر خود قرار دهید یا برای آرامش کمی نفس عمیق بکشید. داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن (Aleve) نیز ممکن است درد را تسکین دهند.

نوسانات سطح هورمون همچنین می‌تواند باعث درد و حساسیت سینه شود که برای برخی از زنان بسیار ناراحت کننده است. استروژن مجاری سینه را بزرگ می‌‌کند و پروژسترون غدد شیر را متورم می‌‌کند. که این حالت منجر به حساس شدن سینه‌ها می‌شود.

همچنین ممکن است احساس «سنگینی» در سینه‌‌ها ایجاد شود. بسیاری از اوقات، NSAID‌ها می‌توانند در کاهش حساسیت یا درد سینه قبل از قاعدگی موثر باشند. اگر درد شدید است، درمان هورمونی تجویزی ممکن است یک گزینه مناسب باشد.

نتیجه‌گیری

در حالی که برخی از دردها یا ناراحتی‌های پریود طبیعی است، درد شدید یا ناتوان‌کننده یا دردی که در زندگی یا فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد می‌کند طبیعی نیست. اما برای آن درمان وجود دارد.

در این‌جا چند راه برای کمک به کاهش درد مرتبط با پریود آورده شده است:

برای کمک به کاهش دردهای قاعدگی، داروهای خانگی را امتحان کنید.

برخی از تغییرات سبک زندگی می‌تواند به کاهش علائم تورم و حساسیت سینه کمک کند.

اگر سردردهای مربوط به سطح هورمون در طول قاعدگی مشکل‌ساز است، در این‌جا چند راه برای تسکین و جلوگیری از بروز آن‌ها وجود دارد.

لازم نیست به سادگی دوره‌های دردناک را بپذیرید. مهم نیست که منشا آن چیست، درمان‌هایی برای این درد وجود دارد.

اگر درمان‌های خانگی، درمان‌های مکمل و تغییر شیوه زندگی برای کاهش درد قاعدگی کافی نیست، با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا تسکین پیدا کنید.

درد خود را پیگیری کنید وبه صورت یک گزارش به هنگام ویزیت نزد پزشک ببرید. گزارش درد می‌تواند ارتباط علایم با دوره‌های قاعدگی‌ را تایید کند. همچنین به پزشک کمک می‌کند تا متوجه علت درد شود.

حتما در گزارش خود موارد زیر را یادداشت کنید:

  • زمانی که علامت رخ داد
  • نوع علامت
  • شدت و طول مدت علائم
  • می‌توانید یکی نمونه چاپ کنید یا خودتان بسازید.

گاهی اوقات ممکن است نیاز به درمان شدیدتر باشد(مانند قرص‌های ضد‌بارداری یا سایر داروها برای کمک به نوسانات هورمونی). پزشک ممکن است بخواهد آزمایشاتی را برای رد هر گونه بیماری دیگری که ممکن است باعث علائم شود انجام دهد.

منبع: healthline.com


 

اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند