نوشته شده توسط بهنوش فرجی

بهترین رژیم غذایی؛ رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای کاهش کلسترول LDL

بیماری‌‌ها و راه درمانتغذیه سالم, پیشگیری بهتر از درمان , بهنوش فرجی

 

به گزارش سایت  news-medical.net که در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۲۰ منتشر شده است.

یک مطالعه جدید که در آوریل ۲۰۲۰ در BMJ منتشر شده است، نشان می‌دهد که تقریباً هر رژیم درمانی می‌تواند منجر به کاهش میزان معینی از وزن و ایجاد خطر قلبی و عروقی در طول شش ماه آینده در مقایسه با رژیم غذایی معمول شود.

اما در رژیم غذایی مدیترانه‌ای تنها استثناء، در کاهش کلسترول ‌LDL‌ست(که به‌طور گسترده با افزایش خطر قلبی و عروقی در ارتباط است)، با این‌که کوچک بود ولی؛ قابل توجه است.

محققان نتیجه گرفتند که تقریباً هر رژیم غذایی تا زمانی که رژیم غذایی مناسب است، کار خواهد کرد و می‌تواند در طولانی مدت ادامه یابد. به عبارت دیگر نیازی نیست که رژیم غذایی «درست» را در نظر بگیرید که بیش‌ترین سود را به شما دهد، زیرا، در تحلیل نهایی، به نظر می‌رسد که همه آن‌ها قابل مقایسه هستند.

تهدید چاقی

در طی ۴۵ سال گذشته، تعداد افراد چاق تقریباً سه برابر شده است. چاقی یکی از مهم‌ترین عوامل خطر قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲، کلسترول و فشارخون بالا‌ست. و بسیاری از متخصصان بهداشت عمومی روی توصیه‌هایی کاهش وزن متمرکز شده‌اند. و بازار کاهش وزن سالانه در حدود ۷۲ میلیارد دلار است. که بسیاری از این موارد شامل مشاوره در مورد انواع مختلف اصلاح رژیم غذایی است.

با این حال، مطالعات رژیم‌های غذایی به‌طور مستقیم برروی تأثیر آن‌ها بر کاهش وزن و عوامل خطر قلبی و عروقی مقایسه می‌شوند.

تیم محققان بین‌المللی ۱۲۱ کارآزمایی تصادفی را بررسی کردند. که تعداد شرکت‌کنندگان این تحقیق در مجموع تقریباً ۲۲۰۰۰نفر بودند. که میانگین سنی‌شان ۴۹ سال‌ست. که به دو گروه تبدیل شدند. که یک گروه به دنبال یک یا چند رژیم غذایی بودند و گروه دیگر یک از یک رژیم غذایی پیروی می‌کردند.

محققان مطالعات متفاوتی از نظر کیفیتی طراحی کردند، محققین رژیم‌های غذایی را با استفاده از الگوهای ریز مغذی مانندکم کربوهیدرات و کم‌چربی تنظیم کردند. و همچنین آن‌ها رژیم‌های غذایی را در ۱۴ رژیم غذایی مشهور، مانند رژیم مدیترانه‌ای، DASH و اتکینزها طبقه‌بندی کردند.

یافته‌ها

محققان دریافتند افرادی که از رژیم معمول کاهش وزن، رژیم کم کربوهیدرات و رژیم‌های غذایی کم چربی پیروی می‌کنند، همه موفق به از دست دادن حدود ۴-۵ کیلوگرم و کاهش فشارخون خود در مدت شش ماه شدند.

در مقایسه رژیم‌های غذایی محققان مشاهده کردند که مهم‌ترین کاهش وزن مربوط به رژیم‌های غذاییمدیترانه‌ای، اتکینز و جنی کریگ بوده است، با میانگین از دست دادن ۳/۵ تا ۵/۵ کیلوگرم و مهم‌ترین افت فشار خون، در شش ماهگی.

منبع: news-medical.net


اشتراک‌‌گذاری:
0

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند