بررسی بوی بد بدن و راه‌های پیشگیری و درمان آن

بدن برخی از افراد بوی ناخوشایندی دارد که باعث ناراحتی و آزار دیگران می‌شود. بخصوص در فصل گرما که تعرق بدن زیاد است.البته بوی بدن هم بدون علت نیست. عرقی که در سطح پوست بدن ایجاد می‌شود می‌تواند عامل بوی بد بدن شما باشد. معمولا عرق بوی بدی ندارد ولی اگر مدتی روی پوست باقی بماند باکتری‌هایی که به طور طبیعی روی پوست وجود دارند در اثر فعل و انفعالات شیمیایی باعث ایجاد بوی بد و ناخوشایند می‌شوند.بدن بیشتر افراد با حمام نکردن به قدر کافی ، بو می‌گیرد. وقتی قطره عرق به سطح پوست تمیز می‌رسد، در ابتدا بو نمی‌دهد ولی بعد از این‌که باکتری‌ها یا قارچ‌های موجود در سطح پوست، چربی‌های عرق را تجزیه کردند، عرق بو می‌گیرد. بیشتر غدد عرق، چربی ندارند ولی غدد عرق اطراف سینه‌ها، اندام‌های جنسی و زیر بغل، عرقی تولید می‌کنند که چربی دارد.

بیشتر مردم برای جلوگیری از ایجاد بوی بَدِ بدن، به طور مرتب دوش می‌گیرند تا تعداد باکتری‌های موجود در سطح پوست را کاهش دهند.
البته عرق برخی از نواحی پوست مثل زیر بغل و اندام تناسلی بیشتر بوی بد می‌دهد. چون غدد عرق این نواحی عملکرد متفاوتی دارند. این غدد مواد پروتئینی و چربی تولید نموده که باکتری‌های سطح پوست از این مواد تغذیه می‌کنند. اما عرق نقاط دیگر بدن بیشتر دارای نمک می‌باشد و باکتری‌ها براحتی نمی‌توانند از آن تغذیه کنند.
بنابراین بوی مناطق دیگر بدن از زیر بغل و اندام تناسلی کمتر است. پاها هم ممکن است بوی بد ایجاد کنند البته رعایت بهداشت پاها، جوراب و کفش‌ها در بوی بد آن تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که پاها مدت زیادی داخل کفش و جوراب باشند عرق کرده و باعث می‌شوند قارچ و باکتری در پاها رشد و نمو کند و این خود عامل بوی بد پا است.

بررسی مشکل :

اگر بدن‌تان بویی زننده و انزجارآور از خود متصاعد می‌کند، اصلاً نگران نباشید. راه‌های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که علت و سبب این بوی بد را کشف کنید و بعد می‌توانید برحسب آن از روش‌های درمانی ویژه استفاده کنید. اگر دیدید که با روش‌های معمول مشکل‌تان برطرف نشد، تردید نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به شما در این زمینه کمک کند.

مردم معمولا بوی بدن را در ارتباط با عرق می‌دانند. اما عرق کردن به تنهایی نمی‌تواند بو تولید کند.

عرق چیزی جز آب و نمک نیست که از غده‌های تعرق برای کنترل دمای بدن ترشح می‌شود. باکتریی‌های روی پوست فرد می‌توانند با عرق بدن ترکیب شده و بوی نا مطبوع تولید کنند.

بوی بدن حتما گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ مشکلات مهم‌تر پزشکی باشد. وقتی کسی از بوی بدن خود شکایت دارد، پزشک به اطلاعات بیشتری برای حل این مشکل نیاز دارد.

برخی از سوالاتی که پزشک مربوطه ممکن است در این موارد از شما بپرسد عبارتند از: چه وقت تولید بوی بدن شروع می‌شود؟ آیا می‌توانید درباره آن توضیح دهید؟ این بو ظاهرا از کدام قسمت بدن ناشی می‌شود؟

( مانند تمام بدن، تنفس، زیر بغل، ادار یا اندام‌های تناسلی) آیا این بو دائمی است یا در زمان‌های خاصی بروز می‌کند؟ آیا عاملی وجود دارد که تولید آن را کمتر یا تشدید کند؟ یا در خانواده سابقه این مشکل را دارید؟ چه روش‌های طبی برای درمان آن به کار گرفته‌اید؟ (اگر اینطور است) از چه داروهای شیمیایی، گیاهی، یا روش دیگری برای معالجه‌ آن استفاده می‌کنید؟ آیا هیچ علائم دیگری نیز به همراه آن دارید؟

عوامل پیدایش بوی بد بدن

دلایل بروز بوی نامطبوع بدن شامل داروها، مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم کیانید یا کشیدن سیگار، خوردن برخی مواد خاص مثل پیاز باشد که باعث بروز بوی بدن دهان می‌شود و در متابولیسم اختلال ایجاد می‌کند.

همچنین عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری می‌توانند باعث بروز این بوی نا مطبوع شوند.

از سوی دیگر تومورها و سرطان‌ها نیز ممکن است باعث بروز بوی نا‌مطبوع در اطراف تومور شوند. برای مثال، تومورهای دهان یا معده باعث بوی بد دهان می‌شوند. سرطان لوله رحم باعث ترشحات بد بو می‌شوند.

نحوه‌ پیشگیری از بروز این حالت مربوط به علت بروز آن است. برای مثال جلوگیری از مصرف داروها یا مواد سمی می‌تواند از تولید بوی نا مطبوع پیشگیری کند.

مصرف داروهای تجویز شده و کنترل میزان قند خون در منزل یک روش پیشگیری به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت غیر قابل کنترل است.

بوی بد پاها

آیا بوی بد پاهای‌تان غیرقابل تحمل است و تا کنون نتوانسته‌اید با آن مقابله کنید؟ با وجود این‌که محصولات زیادی به منظور مقابله با بوی بد پاها وجود دارد، اما برخی افراد نمی توانند با این بو مقابله کنند.

بوی بد و شدید پاها می‌تواند هشداردهنده‌ی وجود باکتری و قارچ در پاها باشد که در معرض هوا تجزیه شده و بوی نامطبوعی منتشر می‌کنند.

این مشکل می‌تواند در اثر تغییرات هورمونی، عدم رعایت بهداشت پاها و یا اختلالات عصبی نیز بروز کند.

بوی بد دهان

هالیتوز یا بوی بد دهان ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا وجود نوعی عفونت است که محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌سازد.

این مشکل روی اعتماد‌به‌نفس افراد تاثیر منفی می‌گذارد و حتی امکان دارد آن‌ها را به انزوا بکشاند.

توجه داشته باشید در محل عفونت بوی بد تولید می‌شود. برای مثال عفونت ریه باعث بوی بد دهان می‌شود، نقص در فعالیت کبد و کلیه‌ها، حالت‌های روانی خاص که فرد تصور می‌کند تمام بدن‌ش بوی نامطبوع تولید می‌کند در حالی که این گونه نیست، مشکلات دهان و دندان مانند، بیماری‌های لثه، دندان و پوسیدگی دندانی و یا عفونت و التهاب لثه‌ها همگی بوی نامطبوع دهان را ایجاد می‌کنند.

بوی بد ناحیه تناسلی خانم‌ها

بوی بد ناحیه واژن در صورت عدم تشخیص علت آن، در اغلب موارد به سختی کنترل می‌شود. اگر این بو بعد از رابطه‌ی جنسی یا در طول دوره‌ی قاعدگی شدیدتر شود، به احتمال زیاد پای واژینوز باکتریایی در میان است.

این مشکل زمانی بروز می‌کند که تعداد باکتری‌های بد و مضر واژن بیش از باکتری‌های مفید این ناحیه می شود. علائمی مانند ترشحات خاکستری رنگ، بوی نامطبوع، خارش و سوزش ناحیه‌ی تناسلی از جمله علائم این مشکل است.

بوی بد زیر بغل

باکتری‌هایی که در ناحیه زیر بغل رشد می کنند، عاملی اصلی بوی نامطبوع این ناحیه هستند. عدم رعایت بهداشت بدن و عدم استفاده از محصولات خوشبوکننده و ضدتعریق می تواند باعث تشدید این بو شود.

با این حال در برخی موارد بوی زیر بغل مربوط به مشکلاتی در سلامتی می شود که به نام «بروم هیدروز» شهرت دارد. این مشکل باعث بروز بوهای نامطبوع می‌شود که به سختی قابل کنترل است.

اگر شما هم از بوی بسیار بد و غیرقابل تحمل زیر بغل رنج می‌برید بهتر است، مشکل تان را با یک متخصص در میان بگذارید.

بوی تند ادرار

ادرار بوی خاصی دارد. با این حال زمانی که این بو تند و نامطبوع می شود، باید به آن دقت کنید، چون بوی تند آن می‌تواند ناشی از برخی مشکلات در سلامتی باشد.

عواملی مانند مصرف برخی داروها و ویتامین‌ها و مصرف مارچوبه باعث تغییر بوی ادرار می شود. از این گذشته مشکلاتی مانند بیماری های کلیوی یا بیماری دستگاه ادراری، عفونت ادراری و دیابت نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع و تند ادرار می‌شود.

در اکثر موارد بوی نامطبوع ادرار با احساس جزئی سوزش در پایان ادرار کردن همراه است.

بوی ترشحات زنانه

ترشحات واژن اگر شفاف یا سفیدرنگ و بی‌بو باشد، کاملا طبیعی است. اما زمانی که این ترشحات پنیری و غلیظ و همراه با بوی مخمر می‌شود، احتمالا پای یک عفونت ناشی از قارچ کاندیدا یا انواع دیگر قارچ‌ها در میان است.

در اکثر موارد این ترشحات غیرطبیعی به بارداری، بیماری دیابت و استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها مربوط می شود. این مشکل همچنین خود را با علائم دیگری مانند خارش و سوزش نشان می‌دهد. بنابراین زمانی که متوجه بوی بد ترشحات واژن شدید که همراه با علائم ذکر شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوی بد پوست سر

پوست سر نیز می‌تواند دچار بوی نامطبوعی شود. این بوها می‌تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی باشد.

اما همیشه این بو ناشی از عدم شستشوی موها نیست. ترشح زیاد غدد سباسه (چربی) یا تولید نوعی مخمر می‌تواند عاملی برای ایجاد بوی نامطبوع پوست سر به همراه خارش و قرمزی در آن شود.

توصیه می‌شود با احساس هر یک از بوهای نامطبوع اشاره شده در بالا، اگر با رعایت بهداشت موفق به کنترل آن‌ها نشدید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشکل تان را با او در میان بگذارید.

حمام نکردن:

یکی از دلایل عمده در پیدایش این بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباس‌ها نیز در این مسئله موثر هستند. انواع بخصوصی از پارچه‌ها مثل پارچه‌های نخی، بوی بد را سریع‌تر جذب می‌کنند.

عرق کردن:

بدن برخی افراد بوی تندتری دارد، به این دلیل که بیشتر عرق می‌کنند. دلیل آن می‌تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد. این روزها استرس عامل رایج‌تری است. توقعات بالا، برنامه‌های فشرده ی کاری، و…همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می کنند، که باعث عرق کردن بیشتر می‌شود.
عرق کودکان معمولاً بوی بد نمی‌گیرد، به این خاطر که عرق آپوکرین ترشح نمی‌کنند. از این‌رو باکتری‌ها نمی‌توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تِستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می‌شود.

تغذیه:

خوردن برخی از غذاها نیز می‌تواند بر بوی بدن شما تاثیرگذار باشد. غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیری منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، و کاری نمونه‌هایی از آن هستند.
کمبود روی نیز می‌تواند در ایجاد بوی بد بدن‌تان موثر باشد. به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می‌کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تاثیرگذار در میزان عرق بدن هستند.

گوشت قرمز

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که بوی بدن افرادی که گیاهخوار هستند،‌ خیلی خوشایند تر از بوی بدن افراد گوشتخوار است. برای حذف بوی بد ناشی از مصرف گوشت قرمز، از گوشت سفید و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.

سیر

بوی سیر به دلیل وجود آلیسین در اون هست و وقتی که سیر،‌ خرد می‌شود،‌ این بو در هوا ساطع می‌گردد. آلیسین بلافاصله بعد از مصرف سیر، شکسته شده و به ترکیباتی تبدیل می شود که منجر به ترکیب باکتری‌ها با عرق شده و بوی قوی ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از بوی بد ناشی از مصرف سیر در بدن، سرکه سفید یا سرکه سیب رو در ناحیه زیر بغل،‌ استعمال کنید.

مارچوبه

مارچوبه باعث ایجاد بو در ادرار می‌شود و می تواند باعث ناراحتی شما در زمان استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی شود. در چنین مواردی بهتر است که از فلفل دلمه‌ای به جای مارچوبه استفاده کنید.

سبزیجات چلیپایی (بروکلی، کلم، جوانه بروکسل)

این دسته از سبزیجات، سرشار از سولفور و انواع مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان هستند که به بدن در سم‌زدایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند اما در عین حال مسئول بوی‌های ناخوشایند و ایجاد باد شکم هم می‌باشند.

با توجه به این‌که مصرف این دسته از مواد غذایی برای بدن مفید بوده و ضروری می‌باشند، هر زمان که در منزل هستید و قرار ملاقات ندارید،‌ از این مواد غذایی استفاده کنید.

آب پز کردن به از بین بردن بخشی از بوی این سبزیجات، کمک می‌کند.

همچنین، مصرف مواد غذایی مثل گشنیز، زردچوبه و زیره سیاه، هم رایحه تازگی ایجاد می‌کند و هم به کنترل باد شکم،‌ کمک می‌کند.

مشکلات جسمی:

 

برخی از بوهای زننده بدن می‌تواند ناشی از بیماری‌ها یا مشکلات جسمی باشد. دیابت، بیماری‌های کبدی و… انواعی از این مشکلات جسمی هستند.

مراجعه‌ منظم به دندان‌پزشک و مسواک کردن منظم دندانها با خمیر دندان مناسب که از بروز بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری می‌کند.

نقش پزشک در این زمینه اطمینان از این امر است که فرد مشکل یا بیماری خاصی ندارد. تشخیص علت بروز بوی بدن با مراجعه به تاریخچه‌ پزشکی و آزمایشات فیزیکی صورت می‌گیرد.

در برخی موارد خاص آزمایشات بیشتر مورد نیاز خواهد بود. موارد ناشی از عفونت‌ها معمولا با درمان آن عفونت برطرف می‌شوند و معمولا اثرات جانبی بلند مدت ندارند.

بوی بد بدن مسری نیست و به دیگران منتقل نمی‌شود. البته اگر علت بروز این حالت عفونت خاصی باشد آن عفونت می‌تواند مسری باشد که از آن جمله می‌توان به عفونت‌های بیماری‌های مقاربتی اشاره کرد.

حالت‌های وراثتی نیز ممکن است به طور ژنتیکی از والدین به فرزندان‌شان منتقل شود. از مهم‌ترین روش‌های درمان این حالت شست‌وشوی روزانه با آب و صابون است.

گاهی اوقات ممکن است فرد از دئودورانت و اسپری خاص برای جلوگیری از تعرق استفاده کند. داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز در برخی موارد توصیه می‌شود. در مورد بیماریهای مولد بوی نامطبوع درمان بیماری تحت نظر پزشک توصیه می‌شود.

در مورد اثرات جانبی بیماری باید گفت، که این امر با نوع درمان در ارتباط است؛ برای مثال برخی افراد نسبت به برخی اسپریهای بدن حساسیت پوستی دارند.

برخی آنتی‌بیوتیک‌ها نیز ممکن است باعث بروز حساسیت‌های آلرژیک یا مشکلات معده شود. در موارد جراحی نیز خطر خون‌ریزی و عفونت وجود دارد.
بوی بد بدن ممکن است به دلیل نوع رژیم غذایی هم باشد. فعل و انفعالات شیمیایی که روی موادغذایی انجام می‌شود با تعریق بدن از طریق سطح پوست دفع می‌شود. موادی مانند انواع ادویه جات که در غذاها از آن استفاده می‌شود ، سیر و دیگر ادویجات که بوی زیادی دارند عامل دیگری در ایجاد بوی بد بدن است.
عرق بدن در کودکان بندرت بوی بد می‌دهد چون غدد عرقی ناحیه زیربغل و اندام تناسلی تا قبل از سن بلوغ فعال نمی‌شود ولی اگر کودکان دیر به حمام بروند و یا بهداشت را رعایت نکنند ممکن است بدنشان بوی بد داده و حتی این بو شدیدتر هم بشود.

در سن بلوغ ترشح غدد عرق نواحی زیر بغل و اندام تناسلی با فعالیت هورمون‌ها بیشتر شده و چربی نیز در سطح پوست و در این نواحی بیشتر تولید می‌شود. البته اگر بهداشت رعایت نشود بوی بد بدن به عنوان یک مشکل جدی بسیار آزاردهنده خواهد بود. بوی بد بدن در هوای گرم و مرطوب بیشتر است. این مساله در بین افراد متفاوت است. معمولا بوی بدن بعد از دوش گرفتن از بین می‌رود ولی اگر به نظافت لباس‌ها اهمیت نداده و آن‌ها را زود به زود تعویض نکنید و نشویید عرق شما که روی لباس باقی مانده است در اثر باکتری‌ها تبدیل به بوی بسیار بد و زننده‌ای می‌شود که برای اطرافیان شما ناخوشایند است. بیشتر مردم به راحتی بوی بد بدن را تشخیص می‌دهند. مگر افرادی که بدن خودشان بو می‌دهد، در واقع این نوع از افراد به بوی ناخوشایند بدن‌شان عادت کرده‌اند و در نتیجه به بوی آن توجه چندانی ندارند. درمان بوی بد بدن خیلی ساده است.
تماس با انواع آلاینده‌هائی که در هوا، غذا وخانه وجود دارند… طوری که کبد و کلیه و روده‌ها قادر به دفع آن‌ها نباشند
نارسائی هر کدام از ارگان‌های ذکر شده مثل کبد , کلیه و دستگاه گوارش یبوست – کمبود منیزیوم و روی – مصرف زیاد گوشت – رژیم‌های گیاه‌خواری عدم توانائی در هضم بعضی غذا‌ها مثل ماهی،  تخم‌مرغ، بعضی سبزی‌ها بعضی نوشیدنی‌ها و بعضی غذاها اختصاصا باعث این قبیل مشکلات می‌شوند مثل : سیر پیاز زرد‌چوبه و بعضی غذاهای تند قهوه الکل . مرغ و جوجه‌های سرخ شده ممکن است حاوی چربی‌هایی باشند که ایجاد بو کنند کمبودن قند‌خون- بیماری کبدی – دیابت – انگل – یائسگی – و وجود استرس از علل دیگر هستند.
بوی بد بدن چگونه ایجاد می‌شود ؟

بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می‌شود. البته عرق به نوبه‌ی خود کاملاً بیبوست. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده ای را به وجود می‌آورد.
بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اِکرین ترشح می‌کند. عرق اِکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلاً هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه‌ی قسمت‌های بدن به طور یکنواخت ترشح می‌شود و بی بوست. آپوکرین نوع ویژه‌ای از ترشحات بدن است که در محل‌های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله‌های ران، دست‌ها، و پاها ایجاد می‌شود. این نوع عرق است که دلیل پیدایش آن بوی تند و زننده است ولی این هم مثل اِکرین کاملاً بی‌بوست و حاوی چربی و پروتئین است.

چرا عرق آپوکرین چنین بوی زننده‌ای از بدن ما ایجاد می‌کند؟
باکتری‌هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می‌کنند. وقتی این عرق را مصرف کرد، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می‌دهند، از او نیز سر می‌زند. بله، غذا را دفع می‌کند. و این بوی زننده و منزجر کننده از اینجا ناشی می‌شود.
در واقع، باکتری‌ها عمل دفع غذا را دقیقاً مثل ما انجام نمی‌دهند آن‌ها پیوندهای شیمیایی را می‌شکنند. اما از عرق ما تغذیه می‌کنند و همین باعث بوی بد و چندش‌آور می‌شود.

برای رفع بوی بد بدن بهتر است این کارها را انجام دهید :
بهتر است کسانی که بدن‌شان بو می‌دهد روزی یک‌بار به حمام رفته و دوش بگیرند. البته کسانی که به سن بلوغ رسیده‌اند می‌توانند با وجود دوش گرفتن از اسپری‌های بدن و خوشبو کننده‌ها استفاده کنند که عرق بدن‌شان را کاهش دهد. البته بچه‌هایی که به سن بلوغ رسیده‌اند بندرت به این نوع خوشبوکننده‌ها نیاز دارند. لباس‌های‌تان را نیز باید هر روز عوض کنید و آن‌ها را بشویید. بخصوص در هوای گرم و مرطوب. لباس‌های‌تان باید خشک باشد، چون باکتری‌ها در محیط مرطوب رشد می‌کنند و باعث بوی بدن می‌شوند.
پاهای‌تان را مرتبا بشویید و کاملا خشک کنید. از پوشیدن کفش‌های بدون منفذ و رو بسته بخصوص در فصل گرما خودداری کنید (مانند کفش‌های ورزشی) بهتر است صندل بپوشید. از جوراب‌های نخی استفاده کنید و از خوردن غذاهای پر ادویه نیز خودداری کنید. درمان بوی بد بدن جز رعایت بهداشت فردی نیاز به تشخیص پزشکی ندارد ولی اگر این مشکل با وجود رعایت کردن نکات ذکر شده ادامه داشت بهتر است عقیده یک پزشک را نیز در این زمینه جویا شوید.

راه‌های درمان بوی آزاردهنده بدن
بدن برخی از افراد بوی ناخوشایندی دارد که باعث ناراحتی و آزار دیگران می‌شود، بخصوص در فصل گرما که تعرق بدن زیاد است.
البته بوی بدن هم بدون علت نیست. عرقی که در سطح پوست بدن ایجاد می‌شود، می‌تواند عامل بوی بد بدن شما باشد.
معمولا عرق بدن بوی بدی ندارد ولی اگر مدتی روی پوست باقی بماند باکتری‌هایی که به طور طبیعی روی پوست وجود دارند در اثر فعل و انفعالات شیمیایی باعث ایجاد بوی بد و ناخوشایند می‌شوند.

البته عرق برخی از نواحی پوست مثل زیر بغل و اندام تناسلی بیشتر بوی بد می‌دهد. چون غدد عرق این نواحی عملکرد متفاوتی دارند.

این غدد مواد پروتئینی و چربی تولید کرده که باکتری‌های سطح پوست از این مواد تغذیه می‌کنند، اما عرق نقاط دیگر بدن بیشتر دارای نمک می‌باشد و باکتری‌ها براحتی نمی‌توانند از آن تغذیه کنند. بنابراین بوی مناطق دیگر بدن از زیربغل و اندام تناسلی کمتر است.

پاها هم ممکن است بوی بد ایجاد کنند البته رعایت بهداشت پاها، جوراب‌ها و کفش‌ها در بوی بد آن تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که پاها مدت زیادی داخل کفش و جوراب باشد عرق کرده و باعث می‌شود قارچ و باکتری در پاها رشد و نمو کند و این خود عامل بوی بد پاست.

بوی بد بدن ممکن است به دلیل رژیم غذایی هم باشد. فعل‌ و انفعالات شیمیایی که روی مواد غذایی انجام می‌شود با تعریق بدن از طریق سطح پوست دفع می‌‌شود، موادی مانند انواع ادویه‌جات که در غذاها از آن استفاده می‌شود. سیر و پیاز نیز در ایجاد بوی بد بدن بی‌تاثیر نیستند. عرق بدن در کودکان بندرت بوی بد می‌دهد چون غدد عرق ناحیه زیربغل تا قبل از سن بلوغ فعال نمی‌شود ولی اگر کودکان دیر به حمام بروند و یا بهداشت را رعایت نکنند ممکن است بدنشان بوی بد داده حتی این بو شدید‌تر هم بشود.

در سن بلوغ ترشح غدد عرق نواحی زیربغل و اندام تناسلی با فعالیت هورمون‌ها بیشتر شده و چربی نیز در سطح پوست و در این نواحی بیشتر تولید می‌شود. البته اگر بهداشت رعایت نشود بوی بد بدن به عنوان یک مشکل جدی بسیار آزاردهنده خواهد بود.

بوی بد بدن در هوای گرم و مرطوب بیشتر است، این مساله در بین افراد متفاوت است. معمولا بوی بدن بعد از دوش گرفتن از بین می‌رود ولی اگر به نظافت لباس‌ها اهمیت نداده و آنها را زود به زود تعویض نکنید و نشویید عرق شما که روی لباس باقی مانده است در اثر باکتری‌ها تبدیل به بوی بسیار بد ،ِ زننده و ناخوشایند خواهد شد.
بیشتر مردم به راحتی بوی بد بدن را تشخیص می‌دهند، مگر افرادی که بدن خودشان بو می‌‌دهد. در واقع این نوع از افراد به بوی ناخوشایند بدنشان عادت کرده‌اند و در نتیجه به بوی آن توجه چندانی ندارند.|

درمان بوی بد بدن خیلی ساده است. بهتر است کسانی که بدن‌شان بو می‌‌دهد روزی یک‌بار به حمام رفته و دوش بگیرند. البته کسانی که به سن بلوغ رسیده‌اند می‌توانند با وجود دوش گرفتن از اسپری‌های بدن و خوشبوکننده‌ها استفاده کنند که عرق بدن‌شان را کاهش دهد.

البته بچه‌هایی که به سن بلوغ رسیده‌اند بندرت به این نوع خوشبوکننده‌ها نیاز دارند. لباس‌هایتان را نیز باید هر روز تعویض کنید و آن‌ها را بشویید. بخصوص در هوای گرم و مرطوب. لباس‌های‌تان باید خشک باشد، چون باکتری‌ها در محیط مرطوب رشد می‌کنند و باعث بوی بد بدن می‌شوند.

پاهای‌تان را مرتبا بشویید و کاملا خشک کنید. از پوشیدن کفش‌های بدون منفذ و روبسته بخصوص در فصل گرما خودداری کنید (مانند کفش‌های ورزشی)‌. بهتر است صندل بپوشید و از خوردن غذاهای پرادویه خودداری کنید.
درمان بوی بد بدن جز رعایت بهداشت فردی نیاز به تشخیص پزشکی ندارد ولی اگر این مشکل ادامه داشت بهتر است عقیده یک پزشک را نیز در این زمینه جویا شوید.

– در بعضی موارد غدد عرقی بیش فعال شده‌اند.

– مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم کیانید یا کشیدن سیگار، گاهی باعث این مسئله می‌شوند.

– عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری نیز می‌توانند باعث بروز این بوی نا مطبوع شوند.

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در بدن بایستی:

 

۱- به طور مرتب حمام کنید.
۲- هر روز لباس های زیر و جوراب خود را عوض کنید، زیرا سلول های پوستی مرده به لباس‌های زیر می‌چسبند و باکتری‌ها با تجزیه آن‌ها بوی بدی ایجاد می‌کنند.
۳- دئودورانت‌هایی ( اسپری یا مام‌های خوشبو کننده ) را استفاده کنید که حاوی مقدار کمی مواد باکتری کش مثل آلومینیم، روی یا زیرکونیوم ( zirconium) باشند.
۴- برای خشک نگه داشتن پوست، به زیر بغل و کشاله‌های ران خود پودر بمالید، زیرا باکتری‌ها روی پوست مرطوب سریع‌تر رشد می‌کنند.
اگر تمامی کارهای بالا را انجام دادید، ولی باز هم بدن‌تان بو می‌داد، پس یک جای کار غلط است.

بیشترین دلیل بوی غیر‌عادی بدن، عفونت پوستی است. بوی آمونیاک بدن به دلیل عفونت هلیکو باکتری ( این باکتری باعث زخم معده می‌شود ) یا مصرف بیش از حد پروتئین‌هاست.

با مراجعه به پزشک و تجویز او یک آزمایش خون برای هلیکوباکتر بدهید. اگر جواب آزمایش مثبت بود، یعنی دارای هلیکوباکتر بودید، می‌توانید با مصرف آنتی‌بیوتیک تحت نظر پزشک، آن را از بین ببرید.

اگر جواب آزمایش منفی بود، شاید نیاز باشد مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات ( منابع غنی پروتئین ) را کاهش دهید. زیرا اگر بیش از حد نیاز پروتئین مصرف کنید، بدن نمی‌تواند فوراً آن را مصرف کند و آمونیوم را از پروتئین جدا می‌کند و باعث ایجاد بوی آمونیاک در بدن می‌شود.

مصرف مکمل‌های حاوی کولین باعث ایجاد بوی ماهی می‌شوند . مکمل کولین دردو حالت زیر مصرف می‌شود:

۵- افرادی که دارای اختلال ارثی دفع ادراری ” تری متیل آمونیوم ” هستند و بایستی ماهی و سایر منابع غذایی کولین را مصرف نکنند.

۶- عفونت واژینال که بوسیله باکتری Gardnerella ایجاد می‌شود.

۷- همچنین افرادی که دارای بیماری کبدی هستند بوی ماهی می‌دهند. نارسایی کبد باعث می‌شود ماده مورد نیاز برای تجزیه از بین برود.

۸- در فصل تابستان حداقل هر دو هفته یک‌بار ملحفه‌ها را تعویض کنید.
۹- از خریدن لباس‌های زیر یا رویی که در آن‌ها الیاف مصنوعی زیاد استفاده شده بپرهیزید. (بهترین نوع لباس برای لباس‌های زیر و رو، انواع نخی می‌باشد.)
۱۰- به‌هیچ وجه از عطر، ادکلن، مام و یا هر نوع خوشبو‌کننده دیگر زمانی که احساس می‌کنید عرق کرده‌اید استفاده نکنید .
۱۱- تعرق بین انگشتان پا و پشت لاله‌های گوش، این مناطق را مستعد رویش قارچ‌های پوستی می‌کند. از این رو به نظافت این نقاط توجه کنید.
۱۲- برای رفع بوی بد پا از سنگ پا استفاده کنید، اما فراموش نکیند پس از استحمام، حتما کف پاها را با کرم مخصوص مرطوب کرده و بلافاصله جوراب بپوشید. ترک پا عاملی جهت رویش قارچ به ویژه در فصل تابستان است.

۱۲- در فصل تابستان، هفته‌ای یک‌بار و در فصول دیگر هر دو هفته یکبار کفش‌های‌تان را بشویید. این نکته درباره کفش‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از خوشبو کننده به ویژه برای پسران در دوران بلوغ لازم است .
۱۳- از صابون‌ها و شامپوهای خوشبو کننده و ترجیحا سازگار با پوست بدن استفاده کنید. تحریک پوست بدن عاملی جهت تشدید تعرق است.

۱۴- برای کاهش تعداد باکتری‌های روی پوست توصیه می‌شود مناطق خاص بدن مثل زیر بغل و کشاله ران روزی دو بار باصابون آنتی‌باکتریال شستشو شود وسپس کاملاً خشک شود. اقدام دیگری که در کاهش تعداد باکتری‌های زیر بغل موثر است اصلاح مرتب موهای منطقه است.

۱۵- اصلاح مرتب موهای زیر بغل محیط را برای رشد باکتری نامناسب می کند وبه همین دلیل باعث کاهش باکتری‌ها می‌شود. بعضی ازافراد مبتلا به بوی بد عرق دچار بیماری پوستی (مثلاً اریتراسما یا قارچ پوستی) در نواحی خاصی از بدن هستند. درمان این بیماری‌ها هم موجب کاهش تعداد باکتری درمحل می‌شود.

۱۶- تعویض سریع لباس‌های زیر که به عرق آلوده است از اقدامات مفید برای کاهش بوی بد عرق است.
درصورتی‌که اقدامات فوق تغییری دروضعیت بوی بد عرق ایجاد نکرد، باید به پزشک مراجعه کرد.

۱۷- از خوردن غذاهای پر ادویه نیز خودداری کنید.

توجه کنید برای این‌که از بوی بد بدن در امان بمانید باید به رژیم غذایی‌تان نیز دقت کنید. برخی از مواد غذایی مثل سیر و پیاز و ادویه‌ها پس از گوارش درون بدن، موادی بدبو تولید می‌کنند که می‌تواند از طریق عرق و یا ریه‌ها دفع شوند و بوی بد بدن و دهان را به وجود بیاورند.

۱۸- دختران نوجوانی که دوران بلوغ را سپری می‌کنند باید بیش از دیگران به بهداشت و پاکیزگی پوست خود اهمیت دهند، چون در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون‌های جنسی، ترشحات غدد عرق زیر بغل و اندام تناسلی افزایش می‌یابد.

روش‌های ساده و پر اثر که در خانه می توان بکار برد :

۱)استحمام کنید. سپس آب شلغم را بگیرید به این صورت که شلغم را رنده کنید و داخل یک پارچه شل بافت ریخته و فشار دهید و عصاره به دست آمده را با یک قاشق چای‌خوری به زیر بغل‌های‌تان بمالید و ماساژ دهید.

۲) استفاده جوش‌شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد.

۳) چند لیمو را در دست خود کم کم فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به ۲نیم کنید و به زیر بغل‌های‌تان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام کنید. اگر زیر بغل شما موهای زائد دارد یک روز قبل از این کار آن موها را از بین ببرید تا اسید لیموها بوی بدن شما را از بین ببرد.

۴) هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بغل‌های‌تان پودر بزنید. این کار علاوه بر اینکه بوی بدن را می‌گیرد پوست‌تان رانیز سفید می‌کند.

۵) روغن زیتون، آب پرتقال، آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که افشره آن‌ها باید تازه باشد. زیر بازوهایتان را پودر بزنید یا هر قسمتی از بدن که لازم است. جوش‌شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن زیتون پاک کنید. بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

اگر شما گوشت و مرغ می‌خورید و با مشکل بوی بد بدن مواجه هستید رژیم غذایی خود را عوض کنید. مصرف گوشت و مرغ را کاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید. این توصیه‌های غذایی هم کمک می‌کند:

– هر روز ناشتا قبل از صبحانه ۵۰۰ میلی‌گرم پودر جوانه‌گندم را در آب حل کرده و بنوشید. اگر سوپر مارکت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، می‌توانید از جوانه گندم تازه استفاده کنید. توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با آب معدنی بنوشید.کلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیر کم می‌کند یا کاملا از بین می‌برد.

– اگر کشمکش‌های عصبی باعث می‌شود که شما تعرق‌تان افزایش یابد و این نیز باعث می‌شود که بوی بدن‌تان زیاد شود، چای سبز بنوشید. یک قاشق چای‌خوری چای سبز خشک یا ۲ عدد چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد و کم کم در طول روز آن را بنوشید. این چای به شما کمک می‌کند آرامش پیدا کنید و دیگر عرق نکنید.

حتما موارد زیر را رعایت کنید :

بیشتر حمام کنید:

حمام کردن می‌تواند شروع خوبی باشد. شستشوی به موقع لباسهایتان نیز کمک کننده است. البته برای جلوگیری از بوی بد بدن، دوش گرفتن از حمام کردن بهتر است. چون فشار مستقیم آب بر روی بدن، در حین دوش گرفتن، چرک و باکتری‌ها را از بدن شسته و پاک می‌کند.
دئودورانت ها/ضد تعرق‌ها: اکثر دئودورانت‌ها فقط بوی بد بدن را می‌پوشانند، اما دئودورانت‌هایی هستند که با این باکتری‌ها مقابله می‌کنند. موثرترین و بهترین دئودورانت‌ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند، که هر دو این عناصر برای مقابله با باکتری‌های تولیدکننده ی بوی بد کارآمد هستند.

ضد‌تعرق‌ها نیز غدد ترشح‌کننده‌ی عرق را مسدود می‌کنند، و باکتری‌ها دیگر چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. استفاده از صابون‌های آنتی باکتریال نیز در این مورد مفید است.

تغذیه‌ی مناسب: کم کردن مصرف کافئین از برنامه ی غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین‌دار، با تحریک غدد ترشح‌کننده ی آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح‌کننده ی اِکرین را فعال می‌سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین می‌شود.
اسید بوریک:

یکی از موثرترین و مفیدترین مواد برای مقابله با بوی بد بدن، اسید بوریک است که کمتر از موارد دیگر شناخته شده می‌باشد. ماده‌ای نسبتاً ارزان و بسیار کارآمد می‌باشد. در هر قسمت از بدن که نمی‌خواهید از آن بوی بد متصاعد شود، پس از حمام از این ماده استفاده کنید. اسید بوریک انتشار باکتری‌ها را کندتر می‌کند. البته استفاده‌ی بیش از حد آن نیز می‌تواند برای پوست ایجاد مشکل کند.
درمان‌های دیگر:

اگر بوی بد عرق بدن‌تان با هیچکدام از روش‌های بالا از بین نرفت، بدانید که راه‌های دیگری نیز برای رفع آن وجود دارد که نیازمند تجویز پزشک است. موارد بسیار شدید احتمالاً از بیماری‌هایی خاص ناشی می‌شوند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

بوی بدن مردها تند‌تر است

یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدن‌شان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین‌کننده است. یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند. باتوجه به این‌که خانم‌ها معمولاً خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می‌دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانم‌ها به تندی بوی بدن آقایون نیست.
در بدن مردان میان‌سال ماده ای به نام نونیال تولید می‌شود که بوی بد بدن را شدت می‌دهد، اما در خانم‌ها نیز دقیقاً به اندازه‌ی آقایون این ماده تولید می‌شود، پس باز هم به مسئله‌ی بهداشت آقایون برمی‌گردیم.
برخی مردها طبیعتاً نامرتب و ژولیده هستند. برای‌شان تفاوتی نمی‌کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده‌اند، دوباره بر تن کنند. بله، شستشو و پاکیزگی لباس‌ها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدن‌تان نیز تمیز باشد، اگر لباسهای‌تان تمیز نباشند، باز هم بدن‌تان بوی بدی متصاعد خواهد کرد.
یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آن‌ها برگردد. زن‌ها معمولاً در مقایسه با مردان، زندگی آرام‌تر و کم فعالیت‌تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت‌های شدید جسمی می‌پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می‌کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدن‌شان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است.

توصیه‌های زیر را هم جدی بگیرید :
۱٫ از خوردن ادویه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه‌فرنگی، پنیر کهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، کالباس، سوسیس و اغذیه نظیر آن خودداری کنید و همراه غذا از سبزی تازه و میوه استفاده کنید. همچنین استفاده از مواد لبنی مثل شیر و ماست را فراموش نکنید.

۲٫ پیشگیری بهترین روش برای مبارزه با بوی بد عرق است. اگر عرق روی بدن نماند ، بو نیز نمی‌گیرد. برای بسیاری از افراد شستشوی مرتب بدن برای رهایی از شر بوی بد کفایت می‌کند؛ البته شستشو با آب خالی کافی نیست چون نمی‌تواند بخوبی عرق را از سطح پوست پاک کند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید از شامپو و صابون‌ها استفاده کنید.

۳٫ بعد از شستشوی بدن با آب و صابون و خشک کردن کامل بدن، بلافاصله از ترکیبات ضد‌عرق برای زیر بغل خود استفاده کنید. توجه داشته باشید دئودورانت‌ها مانع تعریق نمی‌شوند بلکه مانع متصاعد‌شدن بوی بدن می‌شوند. در حالی که ضد تعریق‌ها مواد شیمیایی هستند که تعریق را کاهش می‌دهند؛ البته ضد تعریق‌ها در اکثر موارد حاوی دئودورانت نیز هستند که بوی بدن را دفع می‌کند.

۴٫ حتما بدن خود را مرتب خشک کنید زیرا باکتری‌ها به سختی در مناطق خشک بدن زنده می‌مانند.

۵٫ لباس‌های نخی بپوشید. زیرا لباس نخی و کتانی عرق را بهتر به خود جذب می‌کنند. در مقابل لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدن‌تان کمتر جذب کرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، خود بخود بوی بد نیز استشمام می‌شود.

۶ . سیگار نکشید. مصرف سیگار علاوه بر بدبو کردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نیز می‌شود. در نظر داشته باشید که هفته‌ها طول می‌کشد تا بوی بد سیگار و اثر آن در عرق بدن بعد از ترک از بین برود.

۷٫ لباس تمیز عامل مهمی ‌برای جلوگیری از بوی عرق است. هر بار به حمام می‌روید لباس‌های‌تان را عوض کنید و لباس‌های تمیز بپوشید. گاهی در مناطق گرم و شرجی لازم است لباس‌ها را روزی چند بار عوض کرد.

۸ . برخی بیماری‌ها موجب تعریق بدبو می‌شود، در این مواقع چاره‌ای جز درمان بیماری اصلی وجود ندارد.

۹٫ موهای زیر بغل و کشاله‌ران خود را به‌طور مرتب بتراشید. وجود مو در این منطقه موجب مساعد شدن شرایط رشد برای باکتری‌ها می‌شود.

۱۰٫ در هفته یک‌بار استفاده از صابون آنتی باکتریال، گوگرددار و ترکیبات ضد قارچ می‌تواند میزان باکتری‌های مزاحم و بدبو شدن عرق را کم کند.

بوی بد پاها را چگونه از بین ببریم؟
بوی بد پاها هم یکی از موارد آزار‌دهنده‏ای است که به ویژه در افرادی که ساعات زیادی بیرون از منزل هستند و پاهای‌شان را از کفش بیرون نمی‏آورند دیده می شود. برای از بین بردن این بوی بد، رعایت نکات زیر می‌‏تواند مفید باشد:
* پاهایتان را هر روز با آب و صابون بشویید.
* جوراب بپوشید. جوراب عرق پا را جذب کرده و سبب می‌شود کفش‌تان بو نگیرد. از جوراب‏‌های نخی استفاده کنید و آن‌ها را به طور مرتب بشویید.
* در انتخاب کفش دقت کنید. کفش‌‏های پلاستیکی موجب تعریق بیشتر پا می‏شوند. برای پیشگیری از این مشکل توصیه می‏‌شود از کفش‏های کتانی و چرم طبیعی استفاده کنید.
* استفاده از پودرهای مخصوص رفع بوی بد پا یا پودر زاج در کفش، به کاهش بو کمک می‏کند. همچنین استفاده از اسپری‏‌های ضد عرق و شستشوی پا با محلول‏‌های ضدعفونی‌کننده نیز در از بین بردن باکتری‏ها و رفع بوی بد بدن موثر است. اگر دسترسی به این مواد نداشتید فقط کافی است از پودر جوش شیرین استفاده کنید و آن را شب قبل در کفش خود بریزید.

* برای اینکه پاهای‌تان بوی بد نگیرد، پاهای‌تان را مرتب بشویید و خشک کنید.

* از پوشیدن کفش‌های بدون منفذ و رو بسته به ویژه در فصل گرما خودداری کنید.

*کفش‌های ورزشی غیراستاندارد منافذ لازم برای عبور هوا را از درون کفش ندارند.

* جوراب‌های نخی عرق پا را به خود جذب کرده و از بوی بد پا پیشگیری می‌کنند.

منابع

۱- سایت پزشکان بدون مرز

۲- سایت تیبان

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷

عوارض مصرف بیش از حد مکمل ویتامین E
استفاده بیش از حد از مکمل‌های ویتامین E می‌تواند ...
خواندن بیشتر
رژیم مخصوص افراد هاشیماتو
تیروئیدیت هاشیموتو نوعی التهاب مزمن تیروئید است که به ...
خواندن بیشتر
تیپ بدن و رژیم غذایی مخصوص خود را بشناسید
نوع بدن (Body Type) انسان تنها ظاهر یک فرد ...
خواندن بیشتر
دم‌نوش‌های مناسب فصل پاییز
دم‌نوش‌ها سالیان درازی است که با زندگی ما انسان‌ها ...
خواندن بیشتر
تغذیه سالم؛ آشنایی با خواص و مضرات بامیه
بامیه (Okra) از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. خواص ...
خواندن بیشتر
علت تورم سقف دهان چیست؟
سقف دهان شامل یک صفحه استخوانی در جلو و ...
خواندن بیشتر
عوارض ناخوشایند مصرف بیش از حد آب لیمو
با افزودن لیمو یا آبلیموی تازه به آب می‌توانید ...
خواندن بیشتر
آثار خوب و بد‌‌‌‌ ترشی بر بد‌‌‌‌ن!
به گزارش سلامت آنلاین: ترشی‌ها به خصوص در فصل ...
خواندن بیشتر
چرا بعد از غذا خوردن حالت تهوع می‌گیرید؟
زمانی حالت تهوع مشکلی جدید برای شما محسوب می‌شود ...
خواندن بیشتر
بهترین رژیم غذایی برای گروه خونی شما چیست؟
آیا می‌دانید که چه نوع غذاها و خوردنی‌هایی متناسب ...
خواندن بیشتر
معده درد عصبی چیست؟ بررسی راه‌های پیشگیری تا درمان
داشتن معده درد عصبی در برخی افراد می تواند ...
خواندن بیشتر
علائم عفونت ریه چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟
به عفونت شُش‌ها یا راه‌های هوایی عفونت ریه می‌گویند ...
خواندن بیشتر
وقتی گرسنه‌اید این غذاها را نخورید
وقتی گرسنه‌اید شکلات می‌خورید انواع مختلف شکلات در بازار ...
خواندن بیشتر
تومور استخوان و علائم آن
سرطان استخوان یا تومور استخوان (به انگلیسی: Bone tumor)به ...
خواندن بیشتر
فقر ویتامین ب ۱۲ چیست؟
داشتن کم‌خونی فقر ویتامین ب 12 به معنای آن ...
خواندن بیشتر
علائم گردش خون ضعیف در بدن و درمان‌های طبیعی آن
دستگاه گردش خون مسئول رساندن خون، اکسیژن و موادغذایی ...
خواندن بیشتر
تاثیر قهوه بر کاهش احتمال ابتلا به دیابت
بر اساس نتایج این تحقیق میزان نوشیدن قهوه با ...
خواندن بیشتر
خوردن صبحانه باعث سلامتی و لاغری می‌شود
سلامتی بدن و تناسب اندام با خوردن صبحانه صبحانه ...
خواندن بیشتر
دارونامه؛ آشنایی با داروی آکسابین ( Axabin )
آکسابین ( Axabin ) یا ریواروکسابان (Rivaroxaban) که با نام تجاری ...
خواندن بیشتر
خوراکی‌هایی که نفخ‌آور هستند
اکثر افراد تجربه نفخ را به خاطر تغییرات رژیم ...
خواندن بیشتر
ارتباط شیرین‌کننده‌ها و میزان دریافت کالری در روز
شیرین‌‏کننده‏‌ها در چهار گروه اصلی طبیعی، مصنوعی، تصفیه شده ...
خواندن بیشتر
بیماری‌هایی که با کمبود ویتامین D به سراغ‌تان می‌آید
ويتامين دی را ويتامين محلول در چربی دانست که ...
خواندن بیشتر
تغذیه سالم؛ آشنایی با فواید و مضرات سیب‌زمینی
سیب‌زمینی ( Potato ) گیاهی است از تیرهٔ سیب‌زمینیان ...
خواندن بیشتر
پوکی استخوان، علل و راه‌های پیشگیری آن
پوکی استخوان ( نام علمی آن به انگلیسی : ...
خواندن بیشتر
آشنایی با علل خون‌دماغ
خون‌دماغ یا خونریزی بینی ( Nosebleed ) به معنی ...
خواندن بیشتر
روده بزرگ و اهمیت سلامت آن
روده بزرگ (به انگلیسی: Large intestine) یا فراخ‌روده بخشی ...
خواندن بیشتر