روش‌های عالی برای پاک‌سازی پوست

پوست سالم، بدون جوش، آکنه و لکه‌های تیره است و درخشنده و شفاف به‌نظر می‌آید. اما امروزه به‌دلایل مختلف از جمله رژیم غذایی، آلودگی‌ها و مشکلات هورمونی و داخلی، پوست بسیاری از ما شفافیت و درخشندگی طبیعی را ندارد و نیاز است که به آن رسیدگی بیشتری شود.
و بعضی وقت‌ها وقتی جلوی آینه دقیق به پوست‌مان نگاه می‌کنیم به دانه‌های سر سیاه ریزی بر روی بینی وگاهی گونه‌ها بر‌می‌خوریم که پوست‌مان را از شفافیت و صافی خارج ساخته و کدر نشان می‌دهد. می‌توان با یک پاک‌سازی ساده این دانه‌های سیاه وجوش‌های زیر‌پوستی مرده را پاک کرد و به پوست شادابی بخشید.و پاک‌سازی پوست از طرق مختلف و روش‌های ساده خانگی امکان‌پذیر است، موادطبیعی مانند سفید‌آب، لیموترش و گلاب به شما در این زمینه کمک زیادی خواهند کرد.
جستجو برای انتخاب راه مناسب برای پاک‌سازی پوست، مختص به زنان نیست. این نیاز در آقایان و در مشاغلی که در ارتباط بیشتری با آلاینده‌ها هستند، نیز وجود دارد.پاک‌سازی پوست در صورتی‌که مناسب و به خوبی انجام شود، علاوه بر‌این‌که پوست را کاملا پاک و تمیز می‌کند، سلول‌های مرده پوست را از بین برده و به افزایش مقاومت پوست در برابر عوامل محیطی، شفافیت و زیبایی پوست، جلوگیری از ایجاد انواع جوش‌های پوستی، تولید سلول‌های جدید و بازسازی پوست کمک بسیاری خواهد کرد.

*** مراحل پاک‌سازی یا پلینگ پوست

۱- بخور دادن: اولین مرحله برای پاک‌سازی پوست بخور دادن و آماده‌سازی پوست برای پاکیزگی است. به این ترتیب که داخل ظرفی ۲ لیوان آب را با یک قاشق غذا‌خوری بابونه مخلوط کرده وروی شعله گاز بگذارید تا کاملا به جوش بیاید. سپس از روی شعله برداشته وبه وسیله ی یک حوله که روی سر می‌اندازید صورت‌تان را ۲۰ دقیقه بخور دهید تا کاملا منفذ‌های پوستی باز شده و دانه‌های سر سیاه برای بیرون آمدن از زیر پوست آماده شوند.

** انواع بخورها برای پاک‌سازی پوست

بخور بابونه
اولین و مهم‌ترین مرحله در پاک‌سازی پوست استفاده از بخور آب داغ است. با این روش منافذ پوست باز شده و چربی‌های اضافی به‌راحتی از آن خارج می‌شوند. برای این منظور باید ۲ لیوان آب جوش را داخل یک کاسه متوسط بریزید و یک حوله روی سر خود قرار دهید. سپس سرتان را با فاصله مناسب بالای ظرف آب جوش بگیرید طوری که حوله روی سرتان دور تا دور ظرف را بگیرد. مراقب باشید صورت‌تان را بیش از حد به کاسه نزدیک نکنید تا دچار سوختگی نشوید. بهتر است ۱۰دقیقه در این حالت باقی بمانید.

اگر هم از آکنه و جوش‌های سرسیاه رنج می‌برید می‌توانید ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری گل بابونه خشک شده به آب جوش اضافه کنید. بعد از اتمام بخور حوله را از روی سر خود برداشته و گل‌های بابونه را از داخل آب بیرون بیاورید و برای ۵ دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس صورت‌تان را با آب سرد بشویید و از یک کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. برای نتیجه‌گیری بهتر باید این راهکار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

بخور زنجبیل؛ هم برای پوست و هم ریه!
این بخور نه تنها باعث شفافیت و شادابی پوست می‌شود بلکه دستگاه تنفسی را هم پاک‌سازی می‌کند. برای این منظور باید دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را در دو لیوان آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. سپس این محلول را در یک کاسه متوسط بریزید و روی سر خود حوله بیندازید و صورت‌تان را بالای ظرف بگیرید.

۱۰دقیقه در این حالت باقی بمانید. طی این مدت می‌توانید به آرامی با نوک انگشتان‌تان صورت را ماساژ دهید. پس از گذشت ۱۰دقیقه می‌توانید با کمک دستمال، جوش‌های سرسفید و سرسیاه خود را خارج کنید. در مرحله بعد نیز برای بسته شدن منافذ پوست، خیار رنده شده را به‌همراه آب لیمو ترش تازه برای ۵دقیقه روی صورت قرار دهید. در آخر هم پوست خود را با آب سرد بشویید.

۲- خارج‌سازی دانه‌های سر‌سیاه: در این مرحله بعضی از دانه‌های سر سیاه بزرگ را می‌توانید جلوی آینه با فشار دادن بین دو انگشت خارج کنید و حتما تا ریشه‌ای که به رنگ سفید است ادامه داده تا کاملا تخلیه شود و سپس با پنبه‌ی آغشته به الکل سفید آن را ضد‌عفونی کنید، اما دانه‌های بسیار ریز‌تر و کوچک‌تر را با وسیله‌ای که مخصو ص پلینگ است ودر فروشگاه‌های لوازم آرایشی یافت می‌شود، خارج سازید .این وسیله به شکل میله‌ای است که سر آن حلقه‌ای شکل بوده و شما می‌توانید پس از ضد‌عفونی کردن آن با الکل سفید با کشیدن این حلقه بر روی پوست از پایین به بالا چه ناحیه‌ی بینی و چه بقیه‌ی قسمت‌های دیگر صورت، تمام جوش‌های ریز سر‌سیاه را که توسط بخور برای بیرون آمدن آماده شده‌اند را خارج سازید. هر بار که این وسیله‌ی حلقه‌ای شکل را روی پوست می‌کشید حتما با یک پنبه‌ی آغشته به الکل سفید آن را ضد‌غفونی کرده و دوباره کار را ادامه دهید.(خودتان نیز می‌توانید این وسیله‌ی ساده را با یک مفتول سیمی که خیلی هم نرم نباشد به شکل یک میله‌ی ساده با سری حلقه‌ای شکل درست کنید و از آن استفاده نمایید.)

۳- زدن ماسک سفید: پس از خارج‌سازی جوش‌های سر سیاه و زیر‌پوستی و جرم‌های روی پوست که حتما بلا فاصله پس از بخور انجام شود، از ماسک‌های ماست و جوانه‌ی گندم (یک قاشق غذا خوری ماست کم‌چرب را با یک قاشق چای‌خوری آرد جوانه‌ی گندم یا آرد نان سنگک مخلوط کنید) و یا ماسک نشاسته (یک قاشق ماست کم‌چرب را با یک قاشق چای‌خوری نشاسته مخلوط کنید ) و به آرامی بر روی پوست‌تان به حالت دورانی و ماساژ بمالید و پس از ربع ساعت با آب سرد و خنک بشویید.

۴- زدن ماسک خیار وگلاب: برای طراوت و شادابی وشفافیت پوست، یک عدد خیار با پوست را ریز رنده کرده، یک قاشق مربا‌خوری گلاب به آن اضافه کرده و به حالت خوابیده، به آرامی روی پوست بمالید و پس از ۱۰ دقیقه با آب سرد و خنک بشویید.

*** توصیه‌های مهم:
۱-اگر نتوانستید از این وسیله برای در آوردن جوش‌ها استفاده کنید، می‌توانید کمی روشور یا سفیداب پودر شده بلا فاصله بعد از بخور، روی پوست مالیده و پس از اینکه کمی جذب شد پوست را از پایین به بالا ماساژ دهید تا جوش‌های ریز و سر‌سیاه و همین‌طور جرم‌های پوست‌تان پاک شوند. به‌خصوص در نا حیه‌ی بینی این کار را بیشتر انجام دهید.

۲- ۳الی ۴ ساعت بعد از پلینگ هیچ کرم و یا کرم پودری بر روی پوست نزنید تا کاملا قرمزی و تورم آن بخوابد و پس از ۳ ساعت نیز اگر لازم بود تنها از کرم‌های مرطوب کننده و یا کمی روغن بادام استفاده نمایید.

۳- بهترین زمان برای پاک‌سازی پوست زمانی است که برنامه‌ای برای خارج شدن از منزل نداشته باشید که اگر بتوانید قبل از خواب این کار را انجام دهید و پس از آن به پوست کاملا استراحت دهید نتیجه‌ی مطلوب‌تری خواهید گرفت.

۴- اگر تنها و تنها از بخور و روشور به مدت سه بار در هفته مثلا در سوناهای بخار پس از ۲۰ دقیقه بخور و به کار بردن سفیداب یا روشور استفاده کنید و پس از آن هم بلا فاصله با آب سرد و خنک بشویید، بعد از یک ماه پوستی شفاف و روشن و بسیار پاکیزه خواهید داشت.
۵-پلینگ و پاک‌سازی پوست را حتما دو تا سه ماهی یک بار انجام دهید و خیلی زود به زود انجام ندهید چرا که با فاصله زمان‌های کوتاه و پشت سر هم باعث شل شدن و چروک پوست خواهد شد.

دیگر مواردی که می‌شود برای پاک‌سازی پوست استفاده کرد.

ماساژ با روغن
روغن زیتون جزو مناسب‌ترین روغن‌ها برای ماساژاست. کمی از آن را روی نوک انگشتان بمالید و صورت را با حرکات دورانی ماساژدهید. روغن زیتون علاوه بر مرطوب‌کنندگی به بازسازی سلول‌های پوستی کمک می‌کند.

* ماساژ عضلات و پوست صورت با روغن ماهی تاثیر زیادی در پیشگیری از پیری زودرس و چروک‌های سطحی پوست دارد. به همین منظور با مقدار اندکی از روغن ماهی سرانگشتان دست خود را آغشته کرده و عضلات صورت، کنار لب‌ها، عضلات گونه، ابروها و اطراف چشم‌ها را به آرامی ماساژ دهید.

تهیه ماسک صورت با میوه
یکی از بهترین این ماسک‌ها که متناسب با پوست‌های چرب است، ماسک گیلاس یا ماسک زردآلو است. گیلاس‌های رنده شده را روی صورت ماسک کرده و بعد از ۲۰ دقیقه آنها را بشویید.

ماسک زردآلو نیز یکی دیگر از ماسک‌های مناسب برای انواع پوست‌های چرب است. برای تهیه این ماسک ۳ زردآلوی رسیده و تازه را با یک قاشق عسل ترکیب کرده و آن را به‌صورت خمیر روی صورت خود بمالید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

* گوجه‌فرنگی یکی دیگر از مفیدترین مواد موجود در طبیعت است که به تنهایی خواص بسیار مفیدی را برای تقویت و حفظ شادابی پوست دارد. برای استفاده از این سبزی کافی است یکی از رسیده‌ترین گوجه فرنگی‌ها را از سبد غذایی روزانه‌تان انتخاب کرده و پس از رنده کردن، آن را روی صورت خود ماسک کنید. این ماسک را بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید. این ماسک در تقویت سلول‌ها، بازسازی و از بین بردن چروک‌های بسیار سطحی پوست مؤثر است.

* خیار ‌بافتی که دارد در گروه میوه‌های پرآب تلقی می‌شود که خواص بسیاری برای تلطیف پوست و آب‌رسانی به سلول‌های سطحی پوست دارد. برای استفاده از خاصیت آبرسانی خیار بهتر است این میوه را به‌صورت رنده شده و به‌مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود بگذارید. علاوه‌بر این می‌توانید از گلاب مرغوب نیز برای این‌کار استفاده کنید. تنها کافی است گلاب را روی پوست صورت کمپرس کنید. این کار را ۲۰ دقیقه و هفته‌ای ۳‌بار انجام دهید.

* بهترین شیوه برای رساندن مواد‌غذایی لازم به پوست استفاده از ماسک لیموترش است. لیمو ترش به دلیل داشتن اکسیدان‌های لازم و ویتامینc ماده طبیعی و مغذی برای سلول‌های پوستی محسوب می‌شود که به‌دلیل عدم‌تغذیه و آب‌رسانی دچار خشکی شده‌اند. برای این کار یک لیمو ترش تازه را با زرده تخم‌مرغ یا روغن زیتون ترکیب کنید و آن را روی صورت خود بگذارید. پس از ۲۰ دقیقه آن را با آب نیمه ولرم بشویید.

جوانه گندم شما را جوان می‌کند!
یکی دیگر از روش‌های موثر در پاکسازی و جوانسازی پوست استفاده از ماسک خانگی جوانه گندم است. برای این منظور می‌توانید یک قاشق غذاخوری ماست کم چرب را با یک قاشق چای‌خوری پودر جوانه گندم مخلوط کنید و به آرامی برای ۵ دقیقه روی پوست به‌صورت دورانی ماساژ دهید.

سپس اجازه دهید این ترکیب ۱۵دقیقه دیگر روی پوست باقی بماند و خشک شود. بعد از آن صورت را با آب سرد شست‌وشو داده و از یک کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. برای نتیجه‌گیری بهتر از این روش باید قبل از استفاده از ماسک حداقل ۵دقیقه پوست‌تان را با آب داغ بخور دهید.

برس کشیدن آرام روی پوست
این روش ژاپنی به دفع توکسین‌ها (سموم) پوست کمک می کند، جریان خون را بهبود می‌بخشد و در اکسیژن‌رسانی به پوست موثر است.

*** چند نکته تکمیلی

پوستی لطیف با خمیر نشاسته
برای از بین بردن زبری پوست که یکی از ویژگی‌های پوست‌های خشک است بهترین کار استفاده از خمیر نشاسته و شیر است. برای تهیه این لوسیون نصف قاشق غذاخوری نشاسته را با یک فنجان شیر ترکیب کنید تا خمیری نرم و لطیف از آن به دست آید. سپس این خمیر را روی پوست صورت خود ماسک کنید. استفاده از این خمیر ۳ بار در هفته به از بین رفتن زبری و خشونت پوست کمک
می‌کند.
برای‌پاک‌سازی پوست چرب
یکی از بهترین شیوه‌های پاک‌سازی پوست چرب استفاده از آب لیموترش تازه است. بهتر است از ترکیب آب لیموترش و سرکه برای پاک‌سازی پوست استفاده کنید.

برای این کار پس از ترکیب این ۲ماده باهم با کمک یک پنبه تمیز این لوسیون را روی پوست صورت‌تان بمالید. دقت کنید که پیش از استفاده از این لوسیون، پوست صورت‌تان را به‌طور کامل تمیز کنید.
درمان منافذ باز پوست
بسیاری از خانم‌هایی که دارای پوست چرب هستند در فصل‌های گرم سال با باز شدن منافذ پوستی‌شان بیش از قبل روبه‌رو می‌شوند که تاثیر زیادی بر زیبایی و جذابیت ظاهرشان دارد. برای درمان این منافذ باز، استفاده از ماسک سفیده تخم‌مرغ روزی ۳ تا ۴ بار در هفته توصیه می‌شود.

برای تهیه این ماسک کافی است سفیده تخم‌مرغ را با یک قاشق آب لیموترش تازه مخلوط کنید و این ماسک را روی صورت خود بمالید؛ پس از خشک شدن این ماسک اجازه دهید تا ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان باقی بماند. این ماسک تاثیر بسیار زیادی در جمع شدن منافذ باز پوستی به‌ویژه در فصل‌های گرم سال دارد.

منبع سلامت نیوز

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

پوکی استخوان در مردان
در حال حاضر دو ميليون نفر مرد آمريکايی مبتلابه ...
خواندن بیشتر
آشنایی با انواع گلو درد و علائم آن
با شروع فصول سرد سال، بیشتر افراد دچار گلودرد ...
خواندن بیشتر
بیماری‌های شایع روده – پروکتیت
التهاب روده معمولاً بر اساس حجم آسیب وارد شده ...
خواندن بیشتر
بیماری‌های روده باریک
در ادامه‌ی مقالات و دانستنی‌های جامعه پزشکان ایران، به ...
خواندن بیشتر
آشنایی با بیماری سرماخوردگی
از بچگی با بیماری سرماخوردگی یک‌جوری بزرگ شده‌ایم اما ...
خواندن بیشتر
سرطان روده کوچک
سرطان روده کوچک نوع نادری از سرطان است که ...
خواندن بیشتر
آخرین تحقیقات بر روی بیماری سلیاک
بیماری سلیاک (به انگلیسی: Coeliac disease) یا اسپروی سلیاک ...
خواندن بیشتر
ازدواج، تاریخچه و انواع آن
در قسمت اول درباره عشق و رفتارهای جنسی صحبت ...
خواندن بیشتر
عشق و رفتارهای جنسی
قسمت اول آیا بین عشق و سبک‌های دلبستگی و ...
خواندن بیشتر
نشانه‌های سندروم آرسکوگ Aarskog
در این مقاله از دانستنی‌های جامعه پزشکان ایران، به ...
خواندن بیشتر