با سبک چینی‌ها برای رفع چربی‌های بدن آشنا شوید

حرف و حدیث در این مورد زیاد است؛ بعضی‌ها زیادی اغراق می‌کنند و ماساژ لاغری را در حد معجزه‌ای عنوان می‌کنند که می‌تواند همه نوع چاقی را برای همیشه از بین ببرد. بعضی‌های دیگر هم از آن سوی بام افتاده‌اند و زیادی بدبین هستند و تاثیرات ماساژ لاغری را به کل منکر می‌شوند!
قضاوت در مورد موثر بودن یا بی‌فایده بودن ماساژ لاغری، با خودتان!

معجزه نیست؛ کاتالیزور است!

به عقیده کارشناسان ، انقباض‌هایی که در بدن رخ می‌دهد می تواند باعث بروز انواع بیماری‌ها در فرد شود و همان‌طور که ماساژ می‌تواند به درمان بسیاری بیماری‌ها کمک کند، می‌تواند در درمان چاقی هم موثر باشد.

البته ماساژ در زمینه لاغری، نقش کاتالیزور را بازی می‌کند؛ کاتالیزوری که در کنار رعایت برنامه غذایی صحیح و انجام ورزش، مسیر دست‌یابی به هدف لاغری را کوتاه‌تر می‌کند «برای حفظ یا دستیابی به تناسب اندام، باید مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم دهند تا فرد در این راه موفق شود؛ نباید تصور کنیم که فقط یک راه ( تغذیه مناسب، ورزش یا ماساژ لاغری ) می‌تواند ما را به اندامی متناسب برساند بلکه مجموعه این عوامل برای تناسب اندام سالم و ماندگار لازم است.»

تکنیک‌های مخصوص لاغری

مجموعه‌ای از تکنیک‌های مادر( حرکات سراندن، مالشی، ورز دادن و ضربه‌ای ) در رشته اصلی ماساژ وجود دارد که زیرشاخه‌های مختلف ماساژ از جمله ماساژ لاغری، از همین تکنیک‌های مادر برای رسیدن به هدف خود از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند.

حرکت سراندن ( افلوراژ )؛ حرکتی است که به عنوان مقدمه ماساژ لاغری شناخته می‌شود. این حرکت با سراندن کف دست‌ها در یک جهت انجام می‌شود که هنگام بازگشت به نقطه شروع، فشاری سطحی وارد می‌کند. هدف از انجام این حرکت بالا بردن گردش خون موضعی و آماده‌سازی بدن برای تکنیک‌های بعدی ماساژ است.

برای انجام حرکت مالشی، باید با کف دست‌ها مثل اتو، در طول عضلات مورد نظر، حرکت رفت و برگشت انجام داد که این حرکت روی عضلات مایل شکمی، به صورت عکس انجام می‌شود. هدف از انجام این حرکت، بالا بردن گرما و افزایش جریان خون موضعی است.

در ماساژ لاغری، هدف فرد دستیابی به تناسب اندام است. ماساژ لاغری در واقع زمانی به کمک فرد می‌آید که چربی‌های انباشته بعضی نقاط بدن، نیاز به گزینه‌ای غیراز ورزش دارند.

حرکت ورز دادن: روی نواحی شکم، نشیمنگاه، بالای پاها و امثال آن انجام می‌شود.در این حرکت عضلات را فشرده و بلند کرده، سپس رها می‌کنیم. این حرکت نیز باعث بالا رفتن جریان خون، گرم شدن بافت‌ها و بالا رفتن قابلیت ارتجاعی عضلات می‌شود.

حرکت ضربه‌ای شامل ۲ نوع تکنیک ساطوری و نیشگون گرفتن می‌شود.

لاغری با روش چینی

مشکل چاقی یک پدیده جهانی فراگیر است و میلیون‌ها انسان در سراسر جهان از اضافه وزن و چاقی رنج می‌برند.

چربی برای حفظ سلامت بدن بسیار مفید است اما چربی بیش از حد می تواند باعث بروز مشکلات قلبی ، سکته مغزی ، کاهش اعتماد به نفس در افراد شود.

با وجود انواع رژیم‌های لاغری سخت و تمرینات ورزشی سنگین برخی افراد همچنان با چربی‌های شکمی مواجه هستند به همین دلیل کارشناسان نوعی ماساژ بر گرفته از طب باستانی چینی را به آنها توصیه می‌کنند.

در روش باستانی طب چینی از ماساژ عضلات شکم برای لاغری استفاده می‌شود، در این شیوه که باید ۲ بار در روز انجام شود یک‌بار قبل از صبحانه و یک‌بار پیش از خواب افراد باید ابتدا با مالش دست‌ها به یکدیگر آنها را گرم کنند و آن‌گاه از ناحیه اطراف ناف به صورت دوار عضلات شکم خود را ماساژ دهند.

بهترین حالت برای انجام این ماساژ زمانی است که فرد بر روی یک تخت به طور کامل درازکشیده و بدن او به صورت کاملاً افقی قرارد دارد و این ماساژ باید به صورت دایره‌ای در جهت عقربه‌های ساعت انجام شود و به تدریج شعاع دایره افزایش پیدا کند تا کل حفره شکمی را پوشش دهد، گرمای دست در این حالت باعث آب شدن بیشتر چربی ذخیره شده در اطراف شکم می‌شود.

هر بار ماساژ عضلات شکم باید حدود ۲ الی چهار دقیقه به طول بیانجامد.

البته در کنار این ماساژ حفظ رژیم غذایی سالم و نیز انجام ورزش‌های روزانه از جمله پیاده‌روی توصیه می‌شود و می‌تواند بر اثر بخش بودن این تکنیک لاغری بیفزاید.

از جمله مزایای این روش درمانی که قدمتی چند صدساله دارد می‌توان به آب شدن بافت چربی بدن، افزایش عملکرد دستگاه گوارش، کمک به تسریع حرکات روده برای خارج کردن مواد سمی از بدن، رفع یبوست، بهبود گردش خون در ناحیه حفره شکمی، ماساژ معده برای هضم مواد غذایی و نیز درمان اختلالاتی چون تهوع و سوء هاضمه اشاره کرد.

تنها مواردی که افراد باید برای انجام این ماساژ رعایت کنند پرهیز از انجام آن بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین است. خانم‌های باردار یا افراد مبتلا به بیماری ‌هایی چون سنگ کلیه ، سنگ مثانه، مشکلات کیسه صفرا ، فشارخون بالا، فتق و افرادی که دچار زخم روده و معده هستند نباید از این شیوه درمانی استفاده کنند.

ماساژ چینی یکی از موثر‌ترین روش‌ها برای بدست آوردن تناسب اندام و خلاصی از چربی‌های اضافی بدن است و در کشور چین هزاران نفر با استفاده از این تکنیک به فرم بدنی مطلوب دست یافته‌ند.

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۲۹ تیر ۱۳۹۶

تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر
آیا کرم ضد‌آفتاب ضرر دارد؟
نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است ...
خواندن بیشتر