علل و درمان ریزش آب دهان در خواب

از خواب که بیدار می‌شوید، می‌بینید بالش‌تان با آب دهان‌تان خیس شده است و رد آن در گوشه‌ی دهان‌تان هم باقی مانده است. تعجب می‌کنید که چرا موقع خواب، بزاق دهان‌تان جاری شده است.

علت ریزش آب دهان هنگام خواب چیست؟

ساده‌ترین پاسخ این است که چون دهان در خواب باز است، بزاق از دهان به بیرون جاری می‌شود. عضلات بدن هنگام خواب شل می‌شوند، و این احتمال وجود دارد که در این زمان دهان باز بماند.

به عقیده بعضی کارشناسان، وضعیت خواب هم می‌تواند موثر باشد و به پهلو خوابیدن می‌تواند احتمال بیرون ریختن آب دهان را بیشتر کند.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل باز ماندن دهان در شب این است که نمی‌توانید از طریق بینی نفس بکشید. ما باید طبیعتا با بینی نفس بکشیم، اما اگر دچار گرفتگی بینی باشیم، راهی نداریم جز تنفس از طریق دهان. اگر این اتفاق در خواب رخ دهد، بزاق از دهان خارج شده و روی بالش می‌ریزد.

گرفتگی بینی می‌تواند در زمان سرماخوردگی و یا در اثر عوارض آلرژی روی دهد. ضمنا انحراف تیغه بینی می‌تواند بینی را مسدود کرده و باعث تنفس از دهان شود. خروپف و ایست موقت تنفس در خواب (آپنه) هم می‌توانند منجر به بیرون ریختن آب دهان شوند.

دلیل دیگر هم می‌تواند استفاده از داروهایی خاص و یا یک سری از بیماری‌ها باشد که موجب افزایش تولید بزاق (sialorrhea) می‌شوند.

برای مثال، بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باعث بیشتر شدن بزاق دهان شوند و دلیل بیرون ریختن آب دهان‌تان هنگام خواب باشند.

ضمنا مشکل در بلعیدن هم می‌تواند دلیل دیگر این مسئله باشد که در اثر آسیب مغزی، سکته مغزی و یا حتی بیماری پارکینسون بروز می‌کند. این حالت می‌تواند در طول روز هم رخ دهد که مربوط به بیماری ریفلاکس معده است.

علل دیگر ریزش آب دهان در خواب

سردی مغز و درد درناحیه پشت سر

سردشدن گوارش و ترشیدگی و سکسکه و آروغ ترش در( معده و روده بزرگ و کوچک )

بیماری سینوس‌ها و نزله سرد

انگل داشتن درگوارش و دورناف و مقعد که بعضی مواقع با مورمورهمراه است.

فلج صورت و کم کاری غده‌های بزاقی دهان

مسمومیت و بالارفتن سموم بدن

بزرگی لوزه سوم

عفونت معده ناشی از قورت دادن آب بینی

درمان ریزش آب دهان در خواب

تمیز کردن و باز کردن سینوس‌های بینی می‌تواند راه خوبی برای خلاص شدن ریزش آب دهان در خواب باشد.

این کارها به باز شدن سینوس‌ها کمک می‌کنند:

یک حمام داغ بینی را تمیز می‌کند و باعث می‌شود شب تنفس طبیعی‌ای داشته باشید.

روغن‌های گیاهی، به ویژه آن هایی که حاوی اکالیپتوس هستند به شما کمک می کنند راحت‌تر نفس بکشید و خواب بهتری هم داشته باشید.

استفاده از محصولات بهداشتی ای مثل ویکس، بینی را باز می کند و به شما اجازه می دهد راحت تر نفس بکشید.

علاوه بر این ها، اگر دچار عفونت سینوسی شدید حتما آن را درمان کنید. در غیر این‌صورت، دچار مشکلات مختلفی خواهید شد که یکی از آن‌ها گرفتگی بینی برای همیشه است.

جلوگیری از ریختن آب دهان با تغییر حالت خوابیدن

اگر به پشت بخوابید همه آب داخل دهان‌تان باقی می ماند و بیرون نمی‌ریزد. اما برعکس، اگر به بغل یا روی شکم بخوابید، بزاقی که درون دهان‌تان جمع شده احتمالا بیرون می‌ریزد. اولین چیزی که باید برای جلوگیری از ریختن آب دهان با تغییر حالت خوابیدن امتحان کنید این است که وضعیت خواب خود را تغییر دهید. با خوابیدن به پشت قادر خواهید بود کنترل جریان آب دهان خود را بهتر کنترل کنید تا بر روی صورت و یا بالش نریزد.

اگر با خوابیدن به کمر مشکل دارید، ممکن است به این دلیل باشد که وقتی در یک موقعیت جدید می‌خوابید برای شما سخت باشد؛ توجه داشته باشید که آیا احساس ” خفگی ” می‌کنید و یا در حالی که تلاش برای خوابیدن می کنید برگشت اسید دارید یا خیر. به سادگی می‌توان فهمید که اگر احساس مشکل یا سختی می‌کنید، یعنی مشکلی برای‌تان وجود دارد و فقط یک حس نیست. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید تمام شب در یک حالت بمانید، سعی کنید خودتان را درون پتو یا ملافه بپیچید تا بدن‌تان را ثابت نگه دارید.

عمل جراحی برای درمان کاهش آب دهان

در بعضی موارد ممکن است پزشکان توصیه کنند که برای کاهش آب دهان در خواب تحت عمل جراحی قرار بگیرید تا غده‌های بزاقی‌تان را بردارند. این حالت معمولا زمانی رخ می‌دهد که علت بزاق زیاد دهان‌تان در واقع مشکلات عصبی جدی ای باشد. البته همه‌ی پزشکان، قبل از جراحی، ابتدا روش‌هایی غیر از جراحی را امتحان می‌کنند و تنها در صورتی به شما توصیه می‌کنند جراحی کنید که روش‌های دیگر مشکل بیرون ریختن آب دهان در خواب را حل نکرده باشند.

تنظیم بالش زیر سر :

هنگام خواب، بالش تان را طوری تنظیم کنید که سرتان را بالا نگه دارد. این کار به کم شدن مشکل بیرون ریختن آب دهان کمک می کند. بنابراین به خاطر داشته باشید که قبل از خواب، بالش تان را درست تنظیم کنید و مطمئن شوید که روی آن راحت هستید.

تزریق بوتاکس برای کاهش بزاق دهان و رفع مشکل ریختن آب دهان:

برخی افراد تصمیم می گیرند که رویکردی تهاجمی داشته باشند ؛ یک روش درمانی، تزریق بوتاکس به غدد بزاق است که دهان شما را احاطه می‌کند. این کار باعث می‌شود که غده‌های بزاق دهان از کار اضافی دور شوند؛ این روش درمان دائمی نیست، چون در نهایت بوتاکس، تمام خواهد شد و غده‌های شما دوباره فعال خواهند شد.

دارچین برای کاهش بزاق دهان و رفع مشکل ریختن آب دهان:

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای درمان بزاق زیاد، دارچین است ؛ از آنجا که توانایی آن برای کاهش باکتری‌های موجود درون دهان کاملا ً قدرتمند است، دارچین می‌تواند تولید بزاق را فورا ً محدود کند. شما باید آن را به عنوان یک چای و چند بار در روز مصرف کنید تا وضعیت‌تان به تدریج بهبود یابد. مقداری چوب دارچین پودر کنید و در داخل یک کیسه چای با آب داغ ترکیب کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. کمی عسل ( اختیاری ) برای مزه بهتر بریزید و به صورت روزانه بخورید.

میخک برای کاهش بزاق دهان:

میخک یک ادویه ویژه دیگری است که می تواند برای جلوگیری از تولید بزاق زیادی استفاده شود علاوه بر آن، به خاطر ترکیبات ضدالتهاب و ضدباکتری، برای تخلیه میکروب‌ها از دهان بسیار عالی هستند.چند تکه گل میخک را پودر کنید و سپس با آب گرم مخلوط کنید، شما می‌توانید این چای را روزانه بنوشید.

زنجبیل برای کاهش بزاق دهان:

زنجبیل یکی از موثرترین و مفیدترین روش ها است که می توانید مقدار بیرون آمدن آب دهان در خواب را کاهش دهید. به خاطر خواص ضدالتهابی آن، زنجبیل به طور کلی نه تنها برای دهان شما مفید است، بلکه مزایای بیشتری نسبت به دیگر ادویه جات آشپزی یافته در آشپزخانه دارد. می‌تواند میزان باکتری مضر را نیز کاهش دهد. زنجبیل را به تکه‌های نازک ببرید و یکی از آن‌ها را در دهان خود بگذارید و چند دقیقه نگه دارید و این کار را به صورت روزانه انجام دهید تا کارایی زنجبیل را ببینید.

نعناع برای کاهش بزاق دهان:

نعناع نه تنها تنفس تازه را به طور طبیعی به همراه می آورد بلکه نقش کلیدی در کاهش ریزش آب دهان زیادی دارد؛ این به عنوان یکی از بهترین نکات در مورد نحوه بیرون ریختن آب دهان در خواب در نظر گرفته می‌شود چون بررسی شده که نعناع این توانایی را دارد که تولید بزاق را دستکاری کند. برای دیدن بهترین نتایج، شما باید برگ‌های نعناع را به مدت چند دقیقه به صورت روزانه در دهان خود نگه دارید.

وزن اضافه‌تان را کم کنید

اضافه وزن نقش مهمی در پروسه‌ی خواب دارد. بیشتر کسانی که به اختلال وقفه‌ی تنفسی در خواب مبتلا هستند، اضافه وزن دارند.

از ابزارهای مخصوص استفاده کنید

با مراجعه به پزشک می‌توانید ابزار دهانی مناسب‌تان را پیدا کنید. این کار به کم شدن مشکل بیرون ریختن آب دهان کمک می‌کند. این ابزارهای دهانی باعث می‌شوند دهان بهتر بسته شود یا به کار بلع کمک می کنند، بنابراین می‌توانید خواب بهتری داشته باشید.

درمان ریزش آب دهان به کمک طب سنتی

۱- ریختن چندقطره روغن بادام شیرین به داخل ناف و ماساژ شکم

۲- پرهیز از تمام تغذیه‌های سرد و خشک + سرد و تر

۳- دمنوش رقیق پونه با آویشن با نعنا با مرزنجوش با زیره

۴- رفع چاقی بدن که نشانه بلغمی بودن روده‌ها است.

۵- گذاشتن کندردردهان به اندازه یک نخود دردهان تا ۴۰ روز

۶- گذاشتن عسل در دهان

منبع: هفته‌نامه سلامت

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۷ آذر ۱۳۹۷

سوال و پاسخ ( آشنایی با واریس لگن چیست؟ )
واریس سیاهرگ‌ها (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( آشنایی با پارگی‌ پرده‌ گوش‌ )
پارگی پرده گوش به طور معمول جدی نمی‌باشد که ...
خواندن بیشتر
علل و درمان ریزش آب دهان در خواب
از خواب که بیدار می‌شوید، می‌بینید بالش‌تان با آب ...
خواندن بیشتر
پرکاری تیروئید باعث سندرم گریوز
گریوز یا بیماری بازدو ( Graves-Basedow disease) نوعی پرکاری ...
خواندن بیشتر
منیزیم چه کاری برای بدن انسان انجام می‌دهد؟
منیزیم برای حفظ ضربان قلب سالم اهمیت دارد. این ...
خواندن بیشتر
مقاومت آنتی‌بیوتیکی: ۸۰۰۰ ترکیب دارویی جدید مؤثر
این گزارش که در تاریخ 4 سپتامبر  2018  در سایت ...
خواندن بیشتر
ورزش‌های مفید و مضر برای افراد مبتلا به آسم
آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( همه چیز درباره تنبلی تخمدان )
سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی( Polycystic ovary ...
خواندن بیشتر