ورزش‌های مفید و مضر برای افراد مبتلا به آسم

آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی «آسما» یا «نفس نفس زدن») یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که ویژگی‌های آن عبارتند از علائم متغیر و عودکننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش. نشانه‌های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس که به سه‌گانه‌ی آسم معروف است.
تصور بر این است که آسم از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی ایجاد می‌شود.
تشخیص آن معمولاً بر اساس الگوی علائم، پاسخ به درمان در طول زمان و اسپیرومتری صورت می‌گیرد.
این بیماری از نظر بالینی با توجه به دفعات علائم، حجم بازدمی با فشار در یک ثانیه (FEV1) و بیشینه میزان جریان بازدمی طبقه‌بندی می‌شود.آسم را همچنین می‌توان بر اساس آتوپیک (بیرونی) یا غیرآتوپیک (درونی) بودن عامل آن طبقه‌بندی کرد.
بیماران آسم که از بیماری رنج می‌برید، به حرف و حدیث‌های رایج در خصوص مضر بودن ورزش برای آسم اهمیتی ندهید، چون برعکس آن‌چه تصور می‌شود ورزش مناسب برای سلامتی شما بسیار مفید است. اکثر متخصصان، ورزش را برای افراد مبتلا به آسم مفید می‌دانند، اما حواس‌تان باشد که هر ورزشی برای شما مناسب نیست. در نتیجه بهتر است از ورزش‌های مناسب با شرایط بدنی‌تان مطلع شوید. در این مطلب با ورزش‌های مفید و مضر برای افراد مبتلا به آسم بیشتر آشنا می‌شوید.

*** چرا بیماران آسمی باید ورزش کنند؟
ورزش برای افراد مبتلا به آسم مفید است، به خاطر این‌که اثرات مضر انقباض برونش‌ها را کاهش می‌دهد و حملات آسم کمتر می‌شوند. ورزش، احساس تنگی‌نفس و خفگی را کاهش می‌دهد و به بهبود شرایط جسمانی فرد کمک می‌کند. علاوه بر این تحرک بدنی، تحمل ورزش و حرکات جسمانی را بالا می‌برد. شما با ورزش کردن، اعتماد به نفس خود را افزایش داده و به زندگی عادی نزدیک می‌شوید.

*** ورزش‌های مناسب برای افراد مبتلا به آسم
بدون شک شما حق انتخاب دارید و می‌توانید در بین ورزش‌های موجود یکی را انتخاب کنید. اما باید توجه داشته باشید که ورزش انتخابی باید با شرایط بدنی و سلامتی‌تان منطبق باشد. در نتیجه توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید. بهترین ورزش‌ها برای افراد مبتلا به آسم ورزش‌هایی هستند که استقامت و تحمل شما را بالا می‌برند و باعث بهبود وضعیت تنفس‌تان می‌شوند.

پیاده‌روی ورزشی مفید برای بیماران آسمی
یکی دیگر از ورزش‌های مناسب، ارزان و قابل استفاده برای افراد مبتلا به آسم چه در داخل منزل و چه در محیط بیرون پیاده‌روی است. البته باید حواس‌تان باشد که از محدوده خود خارج نشوید و خودتان را به زحمت نیاندازید. پیاده‌روی آرام و حتی دوی نرم به بهبود ضربان قلب کمک کرده و قدرت تنفس‌تان را بالا می‌برد. با انجام این ورزش‌ها شما قادر خواهید بود که قفسه‌ی سینه‌تان را باز و پر از هوا کرده و تنفس‌تان را بهتر کنترل کنید.

شنا برای افراد مبتلا به آسم مفید است
یکی از ورزش‌های مناسب و سبک برای افزایش قدرت تنفسی بیماران آسمی، شنا است. در این ورزش یادگیری نفس‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که شنا می‌کنید، از تمام عضلات بدن‌تان و بویژه قفسه‌ی سینه استفاده می‌شود که برای شما مفید خواهد بود. البته همان‌طور که گفتیم بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورتی داشته باشید.

دوچرخه‌سواری و بیماری آسم
دوچرخه‌سواری برای بیماران مبتلا به آسم مفید است. می‌توانید از دوچرخه ثابت داخل منزل استفاده کنید و یا این‌که دوچرخه‌تان را بردارید و به دل طبیعت بزنید. البته حواس‌تان باشد که خودتان را خسته نکنید. پیمودن مسیرهای سربالایی برای شما توصیه نمی‌شود. بهتر است با مسیرهای کوتاه شروع کنید و کم کم پیش بروید. با انجام این ورزش نشاط بخش، شما با تقویت عضلات و بهبود شرایط بدنی‌تان، قدرت تنفس‌تان را نیز ارتقا خواهید داد.

یوگا باعث می‌شود بهتر نفس بکشید
یوگا ورزشی مفید برای بیماران مبتلا به آسم است. یوگا باعث می‌شود که آرامش بیشتری کسب کنید و استرس‌های‌تان کنترل شود. با انجام یوگا، عضلات به کار گرفته شده تقویت می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بهتر نفس بکشید. در واقع ورزش یوگا باعث می‌شود که شما بهتر بدن خود را بشناسید و بهتر از آن استفاده کنید. با انجام این ورزش، شیوه نفس کشیدن‌تان بهبود پیدا خواهد کرد و انعطاف‌پذیری و شرایط جسمانی‌تان افزایش خواهد یافت.

*** ورزش‌های مفید دیگر برای بیماران آسمی
علاوه بر ورزش‌های اشاره شده در بالا، شما قادر به انجام ورزش‌های دیگر از جمله تنیس، قایقرانی، ژیمناستیک وغیره (البته با نظر و اجازه پزشک‌تان) هستید.

*** ورزش‌های نامناسب برای بیماران آسمی
از ورزش کردن در مکان‌هایی که احتمال بروز آلرژی را بالا می‌برند و همچنین از ورزش‌های خشن بپرهیزید. به همین دلیل ورزش‌هایی مانند اسب‌سواری، راگبی، بسکتبال، فوتبال و غیره برای شما توصیه نمی‌شود.
تنها ورزشی که برای افراد مبتلا به آسم مطلقا ممنوع است، غواصی در زیر آب است، به خاطر این‌که کپسول‌های اکسیژن حاوی ترکیبات آلرژی‌زایی هستند. علاوه بر این اگر دچار حمله آسم شوید، در زیر آب امکان مصرف داروهای‌تان نخواهد بود و آمدن به سطح آب مشکل است. در نتیجه این ورزش برای شما خطرات زیادی به همراه دارد و باید از آن بپرهیزید.

*** چند توصیه ورزشی به افراد مبتلا به آسم

√ در شرایط آلودگی هوا ورزش نکنید.

√ هر ورزشی را به تدریج آغاز کنید.
√ قبل، حین و بعد از ورزش آب بنوشید.
√ قبل از ورزش، بدن‌تان را گرم کنید.
√ از طریق بینی نفس بکشید.

√ در محیط‌هایی که گرد و غبار دارند و باعث ایجاد آلرژی می‌شوند، ورزش نکنید.
√ ورزش‌تان را مناسب با شرایط بدنی‌تان انتخاب کنید.

√ حواس‌تان به شرایط آب و هوایی از قبیل رطوبت، مه، سرما، ارتفاع و غیره باشد.

√ حتما داروهای‌تان را در دسترس قرار دهید تا موقع حملات احتمالی آسم مصرف کنید.
√ اگر می‌خواهید دویدن را شروع کنید، در جلسه‌ی اول فقط ۵ دقیقه دوی آهسته داشته باشید. در جلسات بعدی می‌توانید ده دقیقه بدوید و زمانی که احساس کردید آمادگی بدن‌تان بالا رفته است، این مدت را افزایش دهید. هیچ‌گاه به خودتان فشار نیاورید.
√ از طریق بینی نفس عمیق بکشید و بازدم را از راه دهان (در دو نوبت) انجام دهید.
√ تنفس‌تان را با حرکات‌تان تنظیم کنید.
√ اگر به تازگی دچار حمله‌ی آسم شده‌اید، از ورزش کردن بپرهیزید.

منبع : tebyan.net

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۳ آذر ۱۳۹۷

مقاومت آنتی‌بیوتیکی: ۸۰۰۰ ترکیب دارویی جدید مؤثر
این گزارش که در تاریخ 4 سپتامبر  2018  در سایت ...
خواندن بیشتر
اثبات کارآمدی بالای پیوند مدفوع
به گزارش کلینیک کلیولند که در تاریخ ا آگوست ...
خواندن بیشتر
داروی جدید برای هپاتوسلولار کارسینوما (سرطان کبد)
به گزارش سایت سازمان بهداشت اروپا که در تاریخ 18th October ...
خواندن بیشتر
آزمایش استرادیول چیست و چرا استفاده می‌شود؟
نویسنده: یتانی کادمن، بازبینی‌شده توسط دکتر دبرا وِدرسپون، 26 ...
خواندن بیشتر