دارونامه؛ آشنایی با آمپول ویکتوزا

اگر قصد کاهش وزن با آمپول ویکتوزا را دارید ولی نمیدانید آمپول ویکتوزا چیست این مقاله را بخوانید.
این روزها چاقی به عنوان معضلی در بین اکثر افراد جامعه است که برای لاغر شدن هر روشی را امتحان می‌کنند. یکی از راه‌هایی که افراد برای کاهش وزن به سمت آن می‌روند آمپول ویکتوزا است. حتما سوال می‌کنید که آمپول ویکتوزا چیست؟ آمپول ویکتوزا آمپولی است که در اصل برای بیماران دیابتی از نوع دوم تجویز می‌شود که برای بیماران دیابتی دوز آن کمتر از حالتی است که قصد کاهش وزن با ویکتوزا را دارید. این مقاله را تا انتها بخوانید تا به طور دقیق به این سوال که آمپول ویکتوزا چیست پاسخ داده شود.

ویکتوزا چیست ؟

ویکتوزا یک داروی تزریقی برای افراد دیابتی است که به کنترل سطح قند خون کمک خواهد کرد . از ویکتوزا به همراه رژیم غذایی و برنامه ی ورزشی مناسب برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده خواهد شد. معمولا اگر داروهای کنترل دیابت دیگر بر روی فرد بیمار نتیجه ی مناسبی نداشته باشد ، از ویکتوزا استفاده خواهد شد.

در هنگام استفاده از آمپول ویکتوزا نکات زیر را در نظر داشته باشید :

به یاد داشته باشید این دارو برای درمان دیابت نوع ۱ مناسب نمی‌باشد.

اگر به ماده‌ی liraglutide حساسیت دارید، اگر توموری داخل غدد درون ریز خود دارید ، سابقه‌ی خانوادگی سرطان تیروئید دارید، دیابت وابسته به انسولین دارید و یا دیابت کتواسیدوز دارید به هیچ وجه از ویکتوزا استفاده نکنید و باید به دنبال داروی دیگری برای درمان دیابت خود باشید.

در بررسی‌های آزمایشگاهی بر روی حیوانات استفاده‌ی بلند مدت از این دارو باعث ایجاد تومورهایی در غده‌ی تیروئید شده است، البته هنوز تاثیر این دارو بر روی انسان‌ها به‌طور کامل شناخته شده نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری می‌باشد. اما تصور می‌شود مشکل خاصی برای افرادی که دارو را با دوزهای کنترل شده توسط پزشک متخصص استفاده می‌کنند نخواهد افتاد.

به یاد داشته باشید قبل از استفاده از این دارو باید سوابق پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید، به خصوص اگر مشکلاتی مانند کند بودن سیستم هاضمه، بیماری‌های کبد یا کلیه، فشار خون بالا، تیریگیلیسیرید بالا، سابقه‌ی سنگ کیسه‌ی صفرا، سابقه‌ی التهاب پانکراس دارید و یا الکلی هستید حتما باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگرآمپول ویکتوزا را مصرف می‌کنید و نشانه‌های تومور تیروئید مانند مشکلات بلع، وجود برجستگی و یا تورم‌هایی در ناحیه‌ی گردن، تنگی‌نفس و یا دورگه شدن صدا در شما به وجود آمده است ، بهتر است هرچه سریع‌تر پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

در طول دوران مصرف آمپول ویکتوزا از شیردهی به نوزاد خودداری کنید. هیچ‌گاه قلم های تزریق این دارو را به طور مشترک با دیگران استفاده نکنید. استفاده‌ی مشترک از قلم تزریق ممکن است باعث انتقال بیماری‌هایی مانند ایدز(HIV) و هپاتیت از فردی به فرد دیگر شود.

به یاد داشته باشید هم برای درمان دیابت و هم برای کاهش وزن با ویکتوزا تنها بخشی از یک برنامه‌ی درمانی است و داشتن برنامه‌ی غذایی و ورزشی و همچنین مراقبت‌های مربوطه برای تکمیل فرایند درمانی لازم می‌باشد.
کاهش وزن با ویکتوزا

آمپول چربی‌سوز ویکتوزا نوعی داروی تزریقی کاهنده قندخون است و تأثیر چندانی بر چاقی و لاغری ندارد. کارخانه تولید آمپول چربی‌سوز ویکتوزا تحقیقی بر روی یک جامعه آماری انجام داده است به این صورت که این جامعه آماری را به دو گروه تقسیم کرده است و ۵۰۰ کالری از کالری روزانه هر گروه کم کرده است و ۳۰ دقیقه پیاده روی تند در برنامه روزانه گنجانده و بعد از یک سال مشخص شده است.

گروهی که آمپول چربی سوز ویکتوزا مصرف کرده اند، ۱۰ درصد کاهش وزن با ویکتوزا داشته است و گروه دیگر ۵ درصد، لذا این نتیجه مشخص می‌کند دارو تأثیر آنچنانی نداشته و به نسبت اینکه داروی گرانی است که حدودا ۱۲۰ دلار هر باکس آن قیمت دارد نتیجه در خوری نمی‌دهد.

بنابراین مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. دوز ضد قندی آمپول چربی سوز ویکتوزا حدود ۲ میلی‌گرم و برای کاهش وزن ۳ میلی گرم است که احتمال عارضه را بیشتر می‌کند.
سرطان پانکراس

از عوارض آمپول چربی‌سوز ویکتوزا می‌توان به تهوع؛ احساس ضعف، احساس خستگی و عوارض شبه آنفولانزا اشاره کرد. از طرفی گزارشهایی از ابتلا به سرطان پانکراس بر اثر مصرف این دارو گزارش شده است.

در صورت مصرف این داروها با داروی دیگری که باعث کاهش قندخون می‌شود، سطح قند خون به‌شدت کاهش می‌یابد.

منبع: سایت الو دکتر

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۸ آذر ۱۳۹۷

گیاهان دارویی و درمان نازایی
نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یک‌سال ...
خواندن بیشتر
مواد مفید علیه سرطان سینه
سرطان پستان یا سرطان سینه (به انگلیسی: Breast cancer) ...
خواندن بیشتر
آشنایی با انواع گلو درد و علائم آن
با شروع فصول سرد سال، بیشتر افراد دچار گلودرد ...
خواندن بیشتر
آشنایی با بیماری سرماخوردگی
از بچگی با بیماری سرماخوردگی یک‌جوری بزرگ شده‌ایم اما ...
خواندن بیشتر