عوارض مصرف بیش از حد مکمل ویتامین E

استفاده بیش از حد از مکمل‌های ویتامین E می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را نزدیک به ۴۵ درصد و خطر ابتلا به سکته را نزدیک به ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است و اصولا در بافت‌های چربی، کبد و ماهیچه ذخیره می‌شود.
متداول‌ترین و فعال‌ترین فرم بیولوژیکی طبیعی ویتامین E، آلفاتوکوفرول نام دارد. ویتامین E در سال ۱۹۶۸ توسط انجمن غذا وتغذیه شورای تحقیقات ملی ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ماده مغذی اساسی برای انسان شناخته شد. توکوفرول برگرفته از کلمه یونانی توکو به معنی تولد وفرین به معنی بیرون آوردن است. این نام برگرفته از نقش اساسی ویتامین E در تولید مثل گونه‌های مختلف جانوران است.

به گزارش سلامت نیوز مطالعه روی ۱۲۰ هزار نفر که نیمی از آن‌ها مکمل‌های ویتامین E مصرف کرده بودند
نشان داد استفاده بیش از حد از مکمل‌های ویتامین E می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را تا ۴۵ درصد و ابتلا به سکته قلبی را تا ۲۲ درصد افزایش دهد.

میزان مصرف مجاز این ویتامین ۱۲ میلی‌گرم است، اما برخی افرادی که بیش از اندازه این ویتامین را مصرف کرده بودند بین ۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم در روز این ویتامین را از طریق مکمل‌ها وارد بدن خود می‌کردند.

تحقیقات نشان داد این کار باعث پاره شدن رگ‌های مغزی می‌شود که در نهایت منجر به سکته شده و عواقب بسیار بدی را به همراه دارد.
البته در نتایج این تحقیقات که در نشریه پزشکی بریتانیا منتشر شده آمده است مصرف ویتامین E می‌تواند خطر ابتلا به نوع خاصی از سکته مغزی را که بر اثر مسدود شدن رگ‌های خونی به وجود می‌آید تا ۱۰ درصد کاهش دهد. اما در مجموع دانشمندان اعلام کردند مضرات مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامین E بسیار بیش‌تر از فواید آن است.

میلیون‌ها نفر در بریتانیا از مکمل‌های ویتامین E استفاده می‌کنند که به شکل خالص یا به صورت ترکیب با ویتامین‌های دیگر به شکل قرص‌های مولتی‌ویتامین عرضه می‌شوند.

ویتامین E یکی از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند است که به اعتقاد دانشمندان از ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند و به قوی‌تر شدن و افزایش انعطاف دیواره‌های رگ‌های قلبی کمک شایانی می‌کند.

اما دانشمندان معتقدند بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی مناسب و چک کردن مرتب فشار خون است. سکته یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در جهان است.

مهم‌ترین علت بروز سکته مسدود شدن یا پاره شدن رگ‌های مغزی هستند به این ترتیب روند خونرسانی به سلول‌های مغزی متوقف شده و سلول‌های مغزی دچار آسیب جدی می‌شوند و زیادی مصرف مکمل ویتامین E منجر به پاره شدن رگ‌های مغزی می‌شود و خون‌رسانی به مغز متوقف بشود.

و دیگر ویتامین E باعث این می‌شود که روند سلول‌سازی در بدن زیاد شود منجر به سرطان فرد می‌شود

” مقدار ویتامین E دریافتی روزانه ”

بر اساس سن و جنس و میزان ویتامین E مصرفی افراد در هر کشور متفاوت است. براساس آخرین توصیه‌ها، دریافت روزانه ویتامین E باید ۱۵ میلی گرم که معادل ۲۰ واحد بین المللی ویتامین E سنتتیک است، باشد. در بعضی از کشورها مقدار این ویتامین برای زنان باردار حدود ۳۰ میلی‌گرم توصیه شده است. به‌طور کلی مقدار مورد نیاز ویتامین E بستگی به میزان اسیدهای چرب غیراشباع در رژیم غذایی دارد و هر چه مقدار این نوع چربی‌ها در رژیم غذایی بیشتر باشد، نیاز بدن به ویتامین E بیشتر می‌شود. مصرف هم‌زمان آهن و ویتامین E، موجب کاهش قابلیت دسترسی ویتامین E در بدن می‌شود.

” منابع غذایی حاوی ویتامین E ”

روغن‌های گیاهی شامل بادام زمینی، سویا، ذرت، گلرنگ، آفتابگردان و جوانه گندم مهم‌ترین منابع غذایی ویتامین E به شمار می‌روند.
سایر منابع شامل دانه‌های روغنی، بذرها، دانه‌های کامل( سبوس‌دار)

اسفناج، کلم بروکلی، برگ شلغم ، گوجه‌فرنگی، برگ خردل، فلفل دلمه

بعضی از غذاهای اصلی مانند شیر و تخم‌مرغ، گوشت، ماهی و مرغ حاوی مقادیر کمی از ویتامین E هستند.

از دیگر منابع ویتامین E، خشکبار، حبوبات و غلات آماده است. به علاوه، کره، مارگارین و دیگر غذاها با ویتامین E غنی می‌شوند. به‌طور متوسط، ۲۰ تا ۴۰ درصد ویتامین E مصرف شده جذب می‌شود.

در طی پخت غذا و نگهداری موادغذایی به خصوص اگر در معرض گرما و اکسیژن باشند، تا حدود ۵۰ درصد از ویتامین E از بین می‌رود.

سرخ کردن غذا نیز این ویتامین را در روغن‌های گیاهی تخریب می‌کند. نگهداری مواد غذایی در داخل یخچال نیز موجب کاهش میزان ویتامین E می‌شود.

وقتی ما روزانه این منابع غذایی که حاوی ویتامین E هستند استفاده می‌کنیم دیگر نیازی به مکمل‌های ویتامین E ( کپسول‌های ویتامین E ) نمی‌باشد .

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۲۶ آبان ۱۳۹۷

سوال و پاسخ ( انواع عفونت‌ها در بیماران دیابتی )
_ از عوارض دیابت روی پوست چه می‌دانید. خطرات ...
خواندن بیشتر
تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر