چگونه در ۳۱ سالگی به سرطان ریه مبتلا شدم؟ بدون این‌که حتی یک نخ سیگار بکشم

ین بابکن

زمانی که بیماری مهلکی در ریچل مالمبرگ تشخیص داده شد ۳۱ ساله بود. اکنون او با شرایطی که برایش پیش آمده دست‌وپنجه نرم می‌کند و مأموریتی را آغاز کرده است که در آن دیگران را آموزش‌ می‌دهد، او دربارۀ دومین علّتی که منجر به سرطان ریه می‌شود و هیچ ارتباطی با سیگار کشیدن ندارد مواردی را مطرح ‌می‌کند.

ریچل مالمبرگ هنگامی که با خانواده‌اش در فلوریدا از تعطیلات شکرگزاری سال ۲۰۱۶ لذت می‌برد از این بیماری مطلع شد. او مشغول دویدن بود که ناگهان دردی از گردنش آغاز شد و تا دنده‌های قفسه سینه‌اش ادامه یافت، بدنش سرد شد و او را از دویدن بازداشت. در آن زمان ریچل ۳۱ ساله و ورزشکاری خبره و ورزیده بود. ریچل مالمبرگ معمولاً در شرایط بحرانی شجاع و جسور بود و آستانۀ تحمل دردش نیز بالا بود. اما هنگامی که مادر ریچل متوجه شد دخترش نمی‌تواند ورزش روزانه‌اش را به پایان برساند او را متقاعد کرد تا به پزشک مراجعه کند. نظر پزشکِ واترتاون در مینه‌سوتا این بود که درمان جسمی و استراحت در رختخواب جواب‌گوی این درد نیست.

مالمبرگ به خاطر آورد که: «پزشک گفت من باید سخت کار کنم اما سخت نگیرم. می‌دانستم که هیچ کار غیرمعمولی در طول تمرین‌هایم انجام نداده بودم.» درد شدّت یافت، مالمبرگ درد کشنده‌ای زیر بازوی خود احساس ‌کرد. سپس مشخص شد که توده‌هایی در پستان‌های او رشد کرده‌اند، هرچند پزشکان این توده‌ها را خوش‌خیم تشخیص داده بودند.

وقتی دردِ زیر بغل او فروکش نکرد، مالمبرگ به این نتیجه رسید که لازم است برای رفع این مشکل کاری انجام دهد. پزشک متخصص زنان و زایمان درخواست مالمبرگ برای ام‌آرآی پستان را رد کرد. مالمبرگ به میشیگان پرواز کرد تا پزشک دیگری پروندۀ او را بررسی کند. او به خاطر می‌آورد که «در ظاهر پستان او مشکلی نداشت اما پزشکان یک توده را در ریه‌اش مشاهده کردند.» پزشکان انتظار دارند شما از ۱۱ چیز دربارۀ سرطان ریه مطلع باشید.

مالمبرگ می‌گوید: «همان روز سی تی اسکن گرفتم، بر اساس اطلاعات من هیچ علائمی از سرطان را نداشتم و جوان بودم، پزشک فکر می‌کرد ممکن است که گلودرد میکروبی که اخیراً به آن مبتلا شده بودم در من تبدیل به ذات‌الریه شده باشد.» برای مالمبرگ مصرف ده روز آنتی‌بیوتیک و بعد از ده روز سی تی اسکن مجدد به منظور برآورد وضعیت توده تجویز می‌شود. او می‌گوید: «وقتی نتیجۀ دومین سی تی اسکن آمد و هیچ تغییری در وضعیت توده ایجاد نشد ثابت شد که مشکلی بسیار جدی وجود دارد.» پس از مشاهده و بازرسی درون شاخه‌های نایی (برونکوسکوپی) و معلوم شدن وضعیت غیرطبیعی آن، او خبرهای ناخوشایندی را دریافت کرد که نشان می‌داد به سرطان ریه مبتلا شده است.

منبع: سایت rd.com

برگرداننده شیرین کریمی | ۲۴ آبان ۱۳۹۷

تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر
آیا کرم ضد‌آفتاب ضرر دارد؟
نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است ...
خواندن بیشتر