فواید بی‌نظیر نوشیدن آب در حال ناشتا

یکی از بهترین عادات سلامتی که می‌توان روزانه انجام داد، نوشیدن یک لیوان آب هنگام ناشتاست. شاید این نکته چندان مهم به نظر نرسد اما نوشیدن آب درست بعد از بیدار شدن از خواب بهترین زمان روز است تا این مایع بسیار ویژه به بدن برسد.

هنگامی که شب در خواب هستید، بدن عملکردهای مهمی را تحت کنترل دارد تا سلول‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند و یک پاک‌سازی درونی انجام می‌دهد تا مواد سمی بدن دفع شوند. به همین دلیل است که آب نقش بسیار مهمی در زمان بیدار شدن از خواب دارد.

نوشیدن یک لیوان بزرگ آب در صبح دفع مواد زائد را که طی شب توسط فعالیت دستگاه لنفی از دیگر مواد جدا شده‌اند را تسهیل می‌کند.

بسیاری از افراد هنگام صبح تمایل به مصرف دیگر نوشیدنی‌ها دارند در حالی که بهترین مایعی که توصیه می‌شود آب است زیرا خواص بی‌شماری برای بدن دارد.

۱. کمک به دفع سموم از بدن

نوشیدن آب به طور طبیعی باعث حرکات روده می‌شود. شب هنگام که بدن مشغول بازسازی خود است، سعی در دفع سموم دارد. زمانی که صبح ناشتا آب بنوشید با دفع سموم زیان‌آور، بدنی سالم و سرحال خواهید داشت. نوشیدن مقدار زیادی آب به تولید سلول‌های عضلانی و سلول‌های خونی جدید کمک می‌کند.

۲. سوخت‌و‌ساز را افزایش می‌دهد

نوشیدن ناشتای آب سوخت‌و‌ساز شما را حداقل تا ٪۲۴ افزایش می‌دهد. به همین دلیل این کار برای افرادی که از رژیم‌های سخت غذایی پیروی می‌کنند بسیار مهم است. متابولیسم تقویت شده به معنای یک سیستم گوارشی بهتر است. اگر هضم سریع‌تری داشته باشید آسان‌تر می‌توانید رژیم غذایی خود را ادامه دهید. نوشیدن ناشتای آب با تمیز کردن روده‌‌ی بزرگ، امکان جذب بهتر مواد مغذی را فراهم می‌کند.

۳. تامین رطوبت سیستم لنفاوی
نوشیدن آب در حال ناشتا یکی از مهم‌ترین توصیه‌های تامین رطوبت سیستم لنفاوی است و از خستگی غدد فوق کلیوی جلوگیری می‌کند. این غدد مسئول تولید کورتیزول است که هورمون مؤثر در برابر مقابله با استرس است.

۴. به کاهش وزن کمک می‌کند

وقتی صبح‌ها با شکم خالی آب می‌نوشید، با دفع سموم به بهتر شدن گوارش خود کمک می‌کنید و احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت. کمتر گرسنه می‌شوید و هوس شما برای غذا خوردن فروکش می‌کند. به همین دلیل نوشیدن آب از اضافه وزن ناشی از پُرخوری جلوگیری می‌کند.

۵. سوزش سردل و سوءِهاضمه را تسکین می‌دهد

سوءِهاضمه‌ به دلیل افزایش اسیدیته‌ی معده (ترش شدن) ایجاد می‌شود. زمانی که این اسید به سمت مری بالا می‌آید احساس سوزش می‌کنید. اما وقتی صبح‌ها ناشتا آب می‌نوشید این مشکل با فرستاده شدن اسید به پایین و رقیق شدن آن حل می‌شود. این کار همچنین معده را برای صبحانه‌ای که قرار است میل کنید آماده می‌کند.

۶. تاثیری مشابه داروهای مدر
بسیار مهم است تا برای دفع مواد سمی و زائدی که در کلیه‌ها تصفیه شده اند، عملکرد سیستم لنفاوی تحریک گردد که نوشیدن کافی آب می‌تواند مؤثر باشد. در این صورت مواد زائد جمع شده در کلیه‌ها از بین می‌روند زیرا دفع مواد سمی از طریق ادرار تحریک می‌شود.

۷. تسریع متابولیسم
مصرف آب یکی از روش های کلیدی برای تضمین عملکرد مطلوب سیستم کلیوی است. کلیه‌های مسئول تغییر حالت چربی به انرژی هستند و مانع از تجمع چربی در بدن می‌شوند.
زمانی که آب به اندازه کافی به بدن نرسد، این وظیفه منحصرا به عهده کبد خواهد بود که ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی شود و کندی عمومی متابولیسم را در پی داشته باشد.

۸. پیشگیری از عفونت‌های ادراری
نوشیدن آب در حال ناشتا خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری را کاهش می‌دهد. زمانی که رطوبت کافی بدن تامین نشود و مایعات کافی به کلیه‌ها نرسد، احتمال این‌که عفونت‌های ادراری بروز کند بیشتر می‌شود.

۹. بهبود بازده جسمانی
مصرف آب برای تضمین حرکات مفاصل، ماهیچه‌ها و لیگمان‌ها ( رباط یا لیگامان گروهی از بافت‌های فیبرمانند هستند که در محل مفاصل استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند . رباط‌ها، در مفاصل، گاهی در اطراف غضزوف‌های دو استخوان ( مانند مفصل لولایی آرنج یا زانو) و گاهی درون مفاصل ( مانند مفصل گوی و کاسه در نیم لگن و ران) هستند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارند.) بسیار مهم است. توصیه می‌شود هر روز صبح آب نوشیده شود تا رطوبت کافی به بدن برسد و انرژی روزانه تامین شود.
افرادی که به‌طور منظم فعالیت ورزشی انجام می‌دهند باید مقدار بیشتری آب بنوشند تا کاهش آب بدن طی تمرینات جبران شود.

۱۰. کاهش بسیاری از دردها
مصرف آب با کاهش علائم و دردهای مرتبط با بیماری‌هایی مانند آرتریت، ناراحتی قلبی عروقی، آسم، برونشیت، اختلالات کلیوی، یبوست، سندروم پیش از قاعدگی و میگرن همراه است.

۱۱. مقابله با احتباس آب
احتباس آب مشکلی است که در پی افزایش زیاد سدیم و دیگر عوامل مرتبط با تغذیه در بدن ایجاد می‌شود. نوشیدن آب دفع مایعات جمع شده در بدن را تسهیل می‌کند که در این صورت مانع از تورم بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود.

۱۲. تنظیم درجه حرارت بدن
نوشیدن آب در حالت ناشتا دمای بدن را تنظیم می‌کند که در این حالت انتقال مواد غذایی و اکسیژن به سلول‌ها بهبود می‌یابد.

۱۳. رنگ چهره و درخشندگی پوست را بهبود می‌دهد
کم‌آبی باعث بروز چین و چروک پیش از موعد و ایجاد منافذ عمیق در پوست می‌شود. در یک مطالعه مشخص شد نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب به صورت ناشتا با افزایش جریان خون به پوست باعث درخشندگی آن می‌شود. به علاوه نوشیدن بیشتر آب در طول روز موجب دفع سموم می‌شود که درخشندگی پوست را به همراه دارد.

۱۴. کمک می‌کند موهای براق، صاف و سالم داشته باشید
کم‌آبی می‌تواند اثر جدی بر رشد مو داشته باشد. نوشیدن آب فراوان موهای شما را از درون تقویت می‌کند. آب یک چهارم وزن تار مو را تشکیل می‌دهد. کمبود آب می‌تواند باعث شکنندگی و نازکی مو شود. شما باید هر روز آب بیشتری بنوشید اما، نوشیدن آب به صورت ناشتا به بهترین شکل می‌تواند کیفیت موهای‌تان را افزایش دهد.

۱۵. از سنگ کلیه و عفونت مثانه جلوگیری می‌کند

نوشیدن ناشتای آب برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و عفونت مثانه اهمیت دارد. این یک واقعیت است که نوشیدن آب با شکم خالی موجب رقیق شدن اسیدی می‌شود که مسبب اصلی سنگ کلیه است. هر چه آب بیشتری بنوشید (البته تا حد مجاز برای سلامتی)، از انواع بیشتری از سنگ کلیه و عفونت مثانه ناشی از سموم در امان خواهید بود.

۱۶. نوشیدن آب در صبح ناشتا می‌تواند ضربه‌های سردرد را متوقف کند
کم‌آبی یکی از علل اصلی سردردهای ضربان‌دار در جمجمه شماست. نوشیدن یک لیوان آب در صبح به صورت ناشتا از ایجاد سردردهای این‌گونه جلوگیری می‌کند ( مطمئن شوید که در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید ).

به خاطر داشته باشید که …
گرچه فواید نوشیدن آب در حالت ناشتا بسیار است اما کافی نخواهد بود. در واقع، باید حتما در طول روز حداقل دو لیتر آب نوشیده شود تا خواص این ماده حیاتی ادامه یابد.

مصرف بیش از حد آب نیز توصیه نمی‌شود زیرا برای عملکرد صحیح کلیه‌ها مضر خواهد بود. گرچه آب برای بدن عالی است اما زیاده روی در مصرف آن می‌تواند رطوبت بیش از حد و نارسایی کلیه‌ها را در پی داشته باشد.

برای این‌که مطمئن باشید مصرف آب در طول روز کافی بوده است باید وزن بدن را بر ۳۰ تقسیم کنید تا مقدار آب به لیتر مشخص شود. شخصی که ۵۰ کیلو وزن دارد باید روزانه ۲ لیتر آب بنوشد.

منابع:

۱- سایت yjc.ir

۲- chetor.com

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۳ آبان ۱۳۹۷

مقاومت آنتی‌بیوتیکی: ۸۰۰۰ ترکیب دارویی جدید مؤثر
این گزارش که در تاریخ 4 سپتامبر  2018  در سایت ...
خواندن بیشتر
اثبات کارآمدی بالای پیوند مدفوع
به گزارش کلینیک کلیولند که در تاریخ ا آگوست ...
خواندن بیشتر
داروی جدید برای هپاتوسلولار کارسینوما (سرطان کبد)
به گزارش سایت سازمان بهداشت اروپا که در تاریخ 18th October ...
خواندن بیشتر
فواید بی‌نظیر نوشیدن آب در حال ناشتا
یکی از بهترین عادات سلامتی که می‌توان روزانه انجام ...
خواندن بیشتر
آزمایش استرادیول چیست و چرا استفاده می‌شود؟
نویسنده: یتانی کادمن، بازبینی‌شده توسط دکتر دبرا وِدرسپون، 26 ...
خواندن بیشتر