مننژیت؛ بیماری خطرناک (علائم،پیشگیری و درمان‌ها)

مننژیت (به انگلیسی: Meningitis) التهاب پرده‌های محافظی می‌باشد که مغز و نخاع را پوشانده‌اند و به‌طور مشترک مننژ یا شامه گان نامیده می‌شوند.
این التهاب ممکن است عامل ویروسی، باکتریایی، یا سایر ریزاندامگان داشته باشد، و در موارد کمتری در اثر تجویز داروهای خاصی به وجود آید.

مننژیت می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته‌بندی می‌کنند.

تورم همراه با مننژیت اغلب باعث بروز علائم و نشانه‌های این بیماری می‌شود که شامل سردرد، تب و سفتی گردن است.
اغلب موارد مننژیت توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود، اما عفونت‌های باکتریایی و قارچی نیز می‌تواند به مننژیت منجر شود. بسته به علت عفونت، مننژیت حداکثر تا چند هفته بهبود می‌یابد و یا این‌که می‌تواند به صورت یک وضعیت اضطراری تهدید کننده حیات فرد باشد که در این حالت نیاز به درمان فوری با آنتی‌بیوتیک دارد.

اگر شما گمان می‌کنید که خود یا کسی از افراد خانواده شما در معرض مننژیت می‌باشد، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید زیرا درمان زودرس مننژیت باکتریایی می‌تواند از بروز عوارض جدی جلوگیری کند.

علائم بیماری مننژیت:
اشتباه در مورد تشخیص علائم این بیماری آسان است زیرا نشانه‌های اولیه مننژیت با نشانه‌های آنفولانزا خیلی شبیه هستند. علائم و نشانه‌های مننژیت ممکن است طی چند ساعت و یا بیش از یک یا دو روز پدیدار شوند.

علائم و نشانه‌های که ممکن است در افراد بالاتر از ۲ سال بروز کنند عبارتند از:
• تب ناگهانی بالا
• گرفتگی گردن
• استفراغ یا تهوع همراه با سردرد
• سرگیجه و یا مشکل تمرکز
• تشنج
• خواب‌آلودگی و سختی بیدار شدن از خواب
• حساسیت به نور
• عدم علاقه به نوشیدن و خوردن (عدم اشتها)
• ضایعات پوستی(جوش) در برخی از موارد، مانند مننژیت مننگوکوکی

نشانه‌های بیماری در نوزادان:
نوزادان و شیرخواران ممکن است علائم و نشانه‌های سردرد و سفتی گردن را نداشته باشند. در عوض، نشانه‌های مننژیت در این گروه سنی ممکن است شامل:
• تب شدید
• گریه ثابت
• خواب‌آلودگی مفرط و تحریک‌پذیری
• عدم فعالیت و یا کندی
• تغذیه ضعیف
• برآمدگی در نقطه نرم در بالای سر نوزاد (فونتانل)
• سفتی در بدن و گردن نوزاد

نوزادان مبتلا به مننژیت ممکن است مشکل آرام شوند و حتی ممکن است گریه شدیدتری در زمانی که بلندشان می‌کنند داشته باشند.

علل بروز مننژیت:

مننژیت معمولا از یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود، اما علت همچنین ممکن است یک عفونت باکتریایی نیز باشد. به میزان کمتر، عفونت قارچی نیز ممکن است مولد مننژیت شود، از آن‌جا که عفونت‌های میکروبی جدی‌ترین عامل مننژیت‌اند و می‌‌تواند تهدید کننده زندگی بیمار باشد، از این‌رو شناسایی منبع عفونت، بخش مهمی از یک طرح درمان است.

مننژیت باکتریایی:
مننژیت حاد باکتریایی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که باکتری وارد جریان خون شده و به مغز یا نخاع برسد اما گاهی باکتری‌ها به‌طور مستقیم به مننژ حمله می‌کنند، پس از یک عفونت گوش، عفونت سینوس‌ها، شکستگی جمجمه یا به ندرت پس از اعمال جراحی این بیماری بروز می‌یابد.

تعدادی از باکتری‌ها می‌توانند مننژیت حاد باکتریایی را بوجود آورند. شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:
• استرپتوکوک پنومونیه(پنوموکوک) این باکتری شایع‌ترین علت مننژیت باکتریایی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا است. این بیماری بیشتر باعث عفونت ذات الریه یا گوش یا سینوس‌ها می‌شود، یک واکسن برای کمک به کاهش وقوع این عفونت وجود دارد.

• نایسریا مننژیتیدیس(مننگوکوک) این باکتری یکی دیگر از علل منجر به مننژیت باکتریایی است .مننژیت مننگوکوکی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی وارد جریان خون فرد می‌شوند. این عفونت بسیار مسری است و بیشتر نوجوانان و بزرگسالان جوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است بیماری‌های همه‌گیر محلی در خوابگاه دانشگاه، مدارس شبانه روزی و پایگاه‌های نظامی بوجود بیاورد. یک واکسن برای کمک به کاهش وقوع این عفونت وجود دارد.

• هموفیلوس آنفولانزا(هموفیلوس) هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B معمولا علت اصلی مننژیت باکتریایی در کودکان است. اما واکسن‌های جدید HIB که در دسترس‌اند به عنوان بخشی از برنامه ایمن‌سازی دوران کودکی معمول شده‌اند( در ایالات متحده ) که تا حد زیادی تعداد ابتلا به این نوع از مننژیت را کاهش می‌دهند.

• لیستریا مونوسیتوژنز(لیستریا) این باکتری‌ها را می‌توان در پنیر نرم، هات داگ و گوشت قرمزیافت. خوشبختانه اکثر افراد سالم در معرض لیستر بیمار نمی‌شوند، اگر چه زنان باردار، نوزادان، افراد مسن و افراد با سیستم ایمنی ضعیف مستعد ابتلا هستند. لیستریا می‌تواند از سد جفت عبورکرده وعفونت در اواخر بارداری ایجاد کند که باعث مرگ جنین یا مرگ در مدت کوتاهی بعد از تولد می‌شود. افراد با سیستم ایمنی ضعیف با توجه به اثر بیماری یا داروها آسیب پذیرتر هستند.

مننژیت ویروسی:
هر سال، تعداد مواردی که ویروسها باعث ابتلا به مننژیت اند نسبت به باکتری‌ها بالا می‌رود. مننژیت ویروسی معمولا خفیف است .یک گروه از ویروس‌ها به عنوان آنتروویروس مسئول شناخته شده برای موارد مننژیت ویروسی هستند. این ویروس‌ها تمایل به گردش در اواخر تابستان و اوایل پاییز دارند. ویروس‌ها از جمله ویروس هرپس سیمپلکس، HIV، اوریون، ویروس غرب نیل نیز می‌توانند سبب مننژیت ویروسی شوند.

مننژیت مزمن:
فرم مزمن مننژیت زمانی رخ می‌دهد که این موجودات به آهستگی به غشاء و مایع اطراف مغز حمله می‌کنند. اگر چه مننژیت حاد حمله به‌طور ناگهانی است ولی در مننژیت مزمن حدود دو هفته یا بیشتر این بیماری ایجاد می‌شود، با این وجود علائم و نشانه‌های مننژیت مزمن( سردرد، تب، استفراغ ..) شبیه به مننژیت حاد است.

مننژیت قارچی:
مننژیت قارچی نسبتا غیر معمول است و باعث مننژیت مزمن می‌شود، گاهی اوقات ممکن است مانند مننژیت حاد باکتریایی عمل کند. با این حال، این شکل از مننژیت مسری از فردی به فرد دیگر است. مننژیت کریپتوکوکال فرم قارچی شایع این بیماری است که افراد با ضعف در سیستم ایمنی، مانند مبتلایان به ایدز، تاثیر می‌گذارد. این بیماری اگر با داروهای ضد‌قارچ درمان نشود می‌تواند خطرناک باشد.

در سال ۲۰۱۲ در آمریکا مننژیت قارچی به دلیل تزریق کورتیکواستروئید آلوده شایع شد، موارد مننژیت قارچی با داروهای آلوده در تزریق به ستون فقرات برای کمر یا گردن درد باعث ایجاد بیماری شده بود.

سایر علل مننژیت:
مننژیت همچنین می توانید از علل غیرعفونی، مانند واکنش‌های شیمیایی، آلرژی به مواد مخدر، برخی از انواع سرطان و بیماری‌های التهابی مثل سارکوئیدوز حاصل شود.

عوامل خطر برای ابتلا به مننژیت عبارتند از:
انجام ندادن واکسیناسیون: اگر برای شما یا فرزند شما برنامه واکسیناسیون در دوران کودکی تکمیل نشده، خطر ابتلا به مننژیت بالاتر است.

سن : اغلب موارد مننژیت ویروسی در کودکان کمتر از سن۵ سالگی رخ می‌دهد. مننژیت باکتریایی معمولا افراد زیر ۲۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به خصوص کسانی که در جامعه زندگی می‌کنند. زندگی در یک محیط اجتماعی، دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، پرسنل در پایگاه‌های نظامی و کودکان در مدارس شبانه روزی احتمال خطر بالاتر بوده و بیشتر در معرض خطر مننژیت مننگوکوکی می‌باشند زیرا این باکتری‌ها تنفسی هستند و تمایل به گسترش سریع در هر جایی که گروه‌های بزرگ جمع می‌شوند دارند.

بارداری: اگر باردار هستید عفونت ناشی از باکتری لیستریا، ممکن است به مننژیت تبدیل شود و در معرض خطر ابتلا به لیستریوز باشید. اگر شما مبتلا به لیستریوز شوید، نوزاد متولد نشده شما نیز در معرض خطر است.

به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن: عواملی که ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را به خطر اندازند از جمله ایدز، اعتیاد به الکل، دیابت و استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، شما را بیشتر مستعد ابتلا به مننژیت می‌کند. حذف طحال که بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما را تشکیل می‌دهد نیز ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد.

مننژیت به‌طور معمول از عفونت‌های واگیر دار به وجود می‌آید .باکتری‌ها یا ویروس‌ها که می‌تواند موجب مننژیت شوند از طریق سرفه، عطسه، بوسیدن، یا ظروف غذا خوردن، مسواک یا سیگار گسترش می‌یابد، شما نیز در معرض خطر هستید اگر با کسی که به این بیماری مبتلاست کار یا زندگی می‌کنید.

یشگیری از مننژیت:
دستان خود را بشویید: شستن دقیق دست در جلوگیری از قرار گرفتن در معرض عوامل عفونی مهم است. کودکان خود را به شستن دست هایشان آموزش دهید، در اغلب موارد به خصوص قبل از غذا خوردن و پس از استفاده از توالت، گذراندن وقت در یک محل عمومی شلوغ و یا یعد از بازی با حیوانات خانگی به آن‌ها نشان دهید که چگونه دست‌های خود را با دقت بشویند، برای شستشو حتما از صابون استفاده کرده و به اب خالی اکتفا نکنید.

رعایت بهداشت: آیا نوشیدنی، غذا، نی، ظروف غذا‌خوری، شانه و یا مسواک خود را با هر کس دیگری به اشتراک می‌گذارید؟ آموزش کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از به اشتراک گذاری این موارد بیش از حد اهمیت دارد.

سالم ماندن: سیستم ایمنی بدن خود را با استراحت کافی، ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی از میوه‌های تازه، سبزیجات و غلات سبوس دار حفظ کنید.

اگر شما باردار هستید: مراقب تغذیه خود باشید کاهش خطر ابتلا به لیستریوز با کاهش مصرف گوشت پخته، از جمله هات داگ و گوشت اغذیه فروشی ممکن است، همین‌طور اجتناب از مصرف پنیر نرم محلی از شیر غیر پاستوریزه، این نوع پنیرها را استفاده نکنید مگر اینکه به وضوح برچسب مواد تشکیل دهنده‌ی آن را با شیر پاستوریزه مشاهده کنید.

واکسن: برخی از انواع مننژیت باکتریایی پیشگیری با واکسن‌های زیر:
• واکسن نوع هموفیلوس آنفولانزا ب: کودکان در ایالات متحده به طور معمول این واکسن را به عنوان بخشی از برنامه واکسیناسیون خود دریافت می‌کنند تزریق این واکسن، پس از حدود ۲ ماه از سن نوزاد انجام خواهد شد، این واکسن برای بعضی از بزرگسالان نیز توصیه می‌شود، از جمله کسانی که به بیماری سلول داسی شکل و یا ایدز مبتلایند و یا کسانی که طحال ندارند.

واکسن کونژوگه پنوموکوک(PCV7): این واکسن بخشی از برنامه ایمن‌سازی برای کودکان کمتراز ۲ سال در ایالات متحده است. علاوه بر این آن را برای کودکان بین سنین۲ و ۵ که در معرض خطر بالای بیماری پنوموکوکی و نیز کودکانی که بیماری قلبی مزمن یا بیماری‌های ریوی و سرطان دارند توصیه می‌شود.

مننژایتیدیس سروگروپ B واکسن مننگوکوک نایسریا (MenB): این واکسن از بیماری مننژیت ناشی از سروگروپB جلوگیری می‌کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری واکسیناسیون به افراد ۱۰ سال به بالا که در معرض خطر ابتلا به مننژیت سروگروپ B هستند این واکسن را توصیه می کند و همین‌طور هر کسی که طحال آسیب دیده و یا برداشته شده دارد، یا افراد با برخی از بیماری‌هایی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد.

این واکسن همین‌طور می‌تواند به نوجوانان و بزرگسالان جوان ۱۶ تا ۲۳ سال برای حفاظت کوتاه مدت در برابر بیماری مننژیت سروگروپ B، و نیز هر کسی است که به دلیل شیوع در جامعه در معرض خطر است تزریق شود.

در هموفیلوس آنفلوآنزا نوع b و نایسریا مننژیتیدیس سروگروپ B و واکسن ((HIB-MenCY تزریق می شود: این واکسن برای کودکان کمتر از ۱۹ ماه(نه کمتر از ۶ هفته) که در معرض خطر بالای بیماری مننژیت اند توصیه می‌شود. این شامل کودکانی است که به کم‌خونی سلول داسی شکل وعملکرد نادرست طحال مبتلایند. این واکسن در چهار دوز، در سن۲ ماه، ۴ ماه، ۶ ماه، و بین سنین ۱۲ ماه و۱۵ ماه به بدن تزریق می‌شود.

واکسن پلی ساکاریدی پنوموکوک (PPSV ): درکودکان و بزرگسالان مسن‌تر که نیاز به حفاظت از باکتری‌های پنوموکوکی دارند توصیه می‌شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه واکسن HPVرا برای همه بزرگسالان بالای ۶۵ سال، بزرگسالان و کودکانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌اند یا بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، دیابت یا کم‌خونی سلول داسی شکل دارند توصیه می‌کند، اما برای افراد دیگر لازم نیست.

واکسن کونژوگه مننگوکوکی (MCV4): توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود که یک دوز واحد ازMCV4 به کودکان۱۱ تا ۱۲سال و در سن ۱۶ سال با یک تقویتی تزریق شود، اگر این واکسن برای اولین بار بین ۱۳ و ۱۵ سالگی داده شده، شات تقویت کننده بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی توصیه می‌شود، اما گر بار اولی است که در ۱۶ سالگی یا بالاتر تزریق می‌شود، تقویت‌کننده لازم نیست.

این واکسن همچنین می‌تواند به کودکانی که در معرض خطر بالای ابتلا به مننژیت باکتریایی‌اند و یا به کسانی که با افراد مشکوک به این بیماری در تماس هستند داده شود و همین‌طور برای افراد سالم که در معرض شیوع بیماری‌اند اما قبلا واکسینه نشده‌اند.

درمان به روش طبیعی

۱- انواع سبزیجات، پیاز، سیر، اسانس مرکبات، کیوی.

۲- طب سنتی با ضماد ( مرهم ) برگ کلم یا بومادران برای درمان مننژیت مفید است.
۳- استفاده روغن بادام شیرین مفید است.
۴- بوییدن گل زعفران مفید است
۵- خوردن توت پخته، مخلوط با عسل و انجیر مفید است.
۶- عرق بومادران.
۷- آب انگور و آبلیمو.

استراحت مطلق

بیمار در یک استراحت مطلق باید باشد چون درد در استراحت مطلق کاهش می‌یابد. و در مرحله بعد، بیمار می‌تواند زمانی را با خواندن کتاب، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی اختصاص دهد.

به مواد غذایی مایع نه نگویید

برای چند روز اول درمان، بیمار باید ORS داده شود. باید آن را با آب ولرم مخلوط کنید. پس از آن، بیمار باید آب میوه داده شود؛ این کار را برای افزایش مقاومت بدن، تامین انرژی و افزایش برون‌دهی ادراری بسیار مفید است. همچنین برای جلوگیری از کم آبی بدن مورد نیاز است.

کمپرس یخ

بخ علت تب زیاد درجه حرارت بدن بیمار مننژیت بسیار بالا است. بنابراین، کمپرس سرد باید انجام شود.

غوطه‌وری حمام

برای بیماری‌های مغز و نخاع مانند مننژیت، بیمار باید در حمام غوطه‌ور شود این حمام باید ۲۵ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب در شب انجام شود. درجه حرارت آب باید حدود ۹۵ درجه فارنهایت باشد.قبل از رفتن به حمام، یک پارچه سرد و مرطوب باید به پیشانی و سر گذاشته شود تا گردش خون طبیعی شود.

کلرلا
این یک گیاه کوچک است که حاوی مقدار بیشتری از کلروفیل، که اکسیژن را در سراسر خون رسانده بیش از ۲۰ ویتامین و مواد معدنی موجود در کلروفیل هستند، و همه به صورت بسیار زیستی در دسترس هستند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی که در کلرلا یافت می‌تواند به راحتی جذب می‌شود و بر خلاف مکمل‌های مصنوعی‌تر به‌طور کامل هضم می‌شود. یک درمان فوق‌العاده است این بهترین درمان خانگی برای مننژیت است.

موارد پرهیز

هندوانه و خیار.

منبع: هفته‌نامه سلامت

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۶ آبان ۱۳۹۷

آشنایی با علل، علائم و درمان سرطان بیضه
ماه اکتبر را به سرطان سینه و بهداشت زنان ...
خواندن بیشتر
دارونامه؛ آشنایی با آمپول ویکتوزا
اگر قصد کاهش وزن با آمپول ویکتوزا را دارید ...
خواندن بیشتر
آشنایی با گرفتگی بینی و علل آن
گرفتگی بینی ( انگلیسی: Nasal congestion ) انسداد راه ...
خواندن بیشتر
بیماری فیبرومیالژیا، علل و راه‌های بهبودی آن
بیماری فیبرومیالژیا (Fibromyalgia ) اختلالی است که با درد ...
خواندن بیشتر
کمبود پتاسیم و راه‌های جبران آن
پتاسیم (Potassium) با نماد شیمیایی K (از واژهٔ kalium ...
خواندن بیشتر
سازگاری بدنی
در توجیهی که به دیدن مربوط است نه تنها ...
خواندن بیشتر
علل پروستات و سرطان پروستات
پروستات یا پروفسرته (به انگلیسی: Prostate) عضوی از دستگاه ...
خواندن بیشتر
تیپ بدن و رژیم غذایی مخصوص خود را بشناسید
نوع بدن (Body Type) انسان تنها ظاهر یک فرد ...
خواندن بیشتر
گیاهان دارویی و درمان نازایی
نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یک‌سال ...
خواندن بیشتر
مواد مفید علیه سرطان سینه
سرطان پستان یا سرطان سینه (به انگلیسی: Breast cancer) ...
خواندن بیشتر
آشنایی با انواع گلو درد و علائم آن
با شروع فصول سرد سال، بیشتر افراد دچار گلودرد ...
خواندن بیشتر
آشنایی با بیماری سرماخوردگی
از بچگی با بیماری سرماخوردگی یک‌جوری بزرگ شده‌ایم اما ...
خواندن بیشتر