استحمام در دوران قاعدگی از دیدگاه خانم دکتر متین ذاکرین

قاعدگی یا پریود، ریزش ماهیانه مخاط داخلی رحم زنان است که به طور معمول سه تا پنج روز به طول می‌انجامد و به‌صورت خون از طریق دهانه رحم و واژن از بدن خارج می‌شود. به دلیل باز بودن دهانه رحم در طی این دوران، شایعات زیادی از قبیل ایجاد کیست و تنبلی تخمدان در اثر رفتن به حمام و شست و شوی واژن در پریودی وجود دارد. در ادامه به بررسی این شایعات و دیگر نگرانی‌های زنان در رابطه با حمام در دوران قاعدگی می‌پردازیم.

_ حمام کردن در دوران پریود یا قاعدگی

چرخه قاعدگی طبیعی در زنان بین ۲۱ تا ۳۵ روز است. چرخه قاعدگی بدن را برای بارداری آماده می‌کند. به دلیل هورمون‌های ترشح شده در بدن، رحم ضخیم می‌شود و جریان خون افزایش می‌یابد تا رحم دریافت تخمک بارور شده شود. اگر تخمک بارور شده دریافت نشود، رحم به وضعیت اولیه خود باز می‌گردد و قاعدگی در زنان که همچنین پریود یا عادت ماهیانه نامیده می‌شود، رخ می‌دهد و خون و بافت مخاط پوشش داخلی رحم از طریق دهانه رحم و واژن تخلیه می‌شود. یکی از سوالاتی که همیشه در خصوص این دوره برای خانم‌های محترم مطرح است این است که آیا در این دوران می‌شود حمام رفت یا حمام رفتن در دوران پریود یک حرکت اشتباه است؟

_ چرا گفته می‌شود که در دوران قاعدگی نباید به حمام رفت؟

در زمان قدیم به دلیل نبود حمام شخصی در منازل و مراجعه افراد به حمام عمومی و ماندن طولانی مدت در این حمام‌ها، به زنان توصیه می‌شد که در دوران قاعدگی به حمام نروند زیرا آب موجود در خزینه ممکن بود آلوده به خون شود و برای دیگر افراد قابل استفاده نباشد. همچنین چون افراد متعددی به این حمام‌ها مراجعه می‌کردند امکان ابتلا به عفونت نیز بیشتر بود. هرگونه شایعه در رابطه با ابتلا به سرد شدن رحم، کیست و تنبلی تخمدان، نازایی، افزایش درد و خونریزی از اثر رفتن به حمام و دیگر عفونت‌های رایج ناشی از حمام در دوران پریود شایعه‌ای بیش نیست و صحت ندارد و هیچ دلیل و مدرک علمی در پشتیبانی از آن وجود ندارد.

_ آیا می‌توان در دوران قاعدگی به حمام رفت؟

بله جواب مثبت است. شما می‌توانید در طی دوران قاعدگی به حمام بروید. حتی در دوران قاعدگی بهتر است بیشتر از روزهای عادی به حمام رفت. از آن‌جایی که خون مکان مناسبی برای رشد میکروب‌هاست بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی زود به زود به حمام بروید. این کار در داشتن یک زندگی سالم بسیار موثر است.

_ مزایای حمام کردن در دوران پریود

• در طی دوران قاعدگی، زنان ممکن است دچار خستگی مفرط، افسردگی خفیف، درد، کج خلقی و گرفتگی عضلات شوند. حمام می‌تواند به آرام شدن شما کمک کند و خستگی شما را از بین ببرد. همان‌طور که کیسه آب گرم می‌تواند درد را کاهش دهد، حمام نیز می‌تواند در تسکین دردهای خفیف موثر باشد.

• دلیل دیگر برای حمام کردن در دوران پریود، رعایت بهداشت و جلوگیری از ابتلا به عفونت است. شست شوی واژن حتما باید در دوارن قاعدگی برای جلوگیری از عفونت و ابتلا به بیماری‌های دیگر انجام شود. بنابراین دوش گرفتن مرتب در حین پریود دارای اهمیت زیادی است. البته همان‌طور که قبل‌تر گفته شد باید برای حمام در این دوران از نشستن در وان آب خودداری کرد. در حقیقت به علت باز بودن دهانه رحم در این دوران بهتر است حمام ایستاده انجام شود. مسلما با این طرز حمام رفتن، احتمال نفوذ آب به واژن به حد صفر می‌رسد.

_ حمام کردن در چه روزهایی از پریودی مجاز است؟

حمام کردن و دوش گرفتن در تمام دوران پریود و قاعدگی چه روز اول و چه وسط و چه آخر مجاز است و هیچ مانعی ندارد. هیچ دلیل علمی و منطقی وجود ندارد که ثابت کننده خطر حمام و رسیدن آب به واژن باشد. تنها باید دقت کرد که بهتر است در این دوران از حمام با آب سرد خودداری کنید. آب سرد موجب انقباض رحم می شود و ممکن است در برخی از زنان موجب دل درد شود. بعلاوه حمام باید ایستاده انجام شود و نشستن‌های طولانی مدت کف حمام یا در وان خودداری به عمل آید.

_ آیا حمام کردن موجب توقف خونریزی در پریود می‌شود؟

خیر. شدت خونریزی در افراد مختلف متفاوت است. همچنین شدت خونریزی در زمان‌های مختلف نیز متفاوت است. در طی مدت کوتاه دوش گرفتن ممکن است خونریزی داشته باشید یا نداشته باشید. اما در صورت به اتمام نرسیدن پریود شما پس از خروج از حمام می‌بینید که خونریزی شما باز خواهد گشت. در بعضی از افراد می‌تواند خونریزی کم و در حد لکه بینی بشود که ایرادی ندارد و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. در اصل برخی از لکه‌ها با غلظت بیشتری خارج می‌شوند و همین عامل است که توسط برخی از خانم‌ها نادیده گرفته می‌شود. ضمن این‌که در دوره‌های مختلف، میزان خون خروجی از رحم فرق دارد و این مورد ربطی به حمام رفتن یا نرفتن ندارد.

_ چگونه در زمان پریودی حمام کنیم؟

۱٫ در ابتدا، پد یا نواربهداشتی یا تامپون قبلی خود را دور بیندازید.
در صورت خونریزی در طی دوش گرفتن، خون ریخته شده توسط آب دوش تمیز خواهد شد و جای نگرانی نخواهد بود.
۲٫ هنگامی که شروع به دوش گرفتن می‌کنید، ناحیه تناسلی خود را به‌طور کامل با آب بشورید. شست و‌شوی واژن در حین پریود موجب پاک شدن خون باقی مانده در واژن می‌شود و خونی بودن این ناحیه در طی حمام کمتر خواهد شد. چنانچه رنگ خون پریود شما متفاوت است خواهیم توضیح داد در مقاله بعدی تفسیر رنگ خون قاعدگی.

۳٫ از صابون استفاده کنید اما مراقب باشید که صابون وارد غشای واژن و لابیاها نشود. زیرا pH واژن به نحوی تنظیم شده است که مانع عفونت‌های واژینال شود؛ صابون می‌تواند تعادل pH را به هم بزند و واژن را در برابر عفونت آسیب‌پذیر کند. پوست ناحیه اطراف واژن را با صابون بشورید اما مواظب باشید که صابون داخل لابیا یا واژن نشود و سپس دستان‌تان را بشورید تا هرگونه بوی باقی مانده از خون قاعدگی از بین برود.
۴٫ سعی کنید از حمام کردن لذت ببرید. آب گرم می‌تواند در صورتی که احساس بد خلق بودن، یا چسبناک بودن می‌کنید یا دچار نفخ هستید، معجزه کند.
۵٫ در پایان حمام، دوباره ناحیه تناسلی خود را بشورید و دوش حمام را ببندید. این شیوه موجب به حداقل رساندن لکه بینی تا لباس پوشیدن می‌شود. می‌توانید از حوله کاغذی استفاده کنید تا حوله لباسی‌تان لک نشود.
۶٫ پد یا نوار بهداشتی یا تامپون جدید را استفاده کنید. البته قبل از اینکار بهتر است که به خوبی بدن خود و ناحیه تناسلی را خشک کنید.
۷٫ دستان خود را به خوبی بشویید.

منبع: drzakerin.com

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۳ آبان ۱۳۹۷

سوال و پاسخ ( انواع عفونت‌ها در بیماران دیابتی )
_ از عوارض دیابت روی پوست چه می‌دانید. خطرات ...
خواندن بیشتر
تشخیص بیماری از روی صورت
شرایط خوب سلامت اغلب در چهره‌ای جذاب و شاداب ...
خواندن بیشتر
تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر