درد گردن؛ علت‌ها و روش‌های درمان

گردن درد یک بیماری مسری مدرن است که علت اصلی آن ورود تکنولوژی است و بیشتر افراد در مراحلی از زندگی این درد را تجربه می‌کنند.

دیگر علل ناراحتی و درد گردن عبارتند از: آسیب دیدن گردن، مشکل ساختاری یا عضلانی در گردن، عصب گیر افتاده در گردن یا آرتریت. اگر گردن درد به صورت ناگهانی و شدید بروز کند، ممکن است مربوط باشد به کژ گردنی یا تورتیکولی torticollis، سندروم فاست facet syndrome یا روماتیسم عضلانی.
علت گردن درد چیست؟

عوامل مختلفی باعث بروز گردن درد می‌شوند، از جمله :

ضربه یا آسیب دیدن گردن

استرس یا نگرانی

خوابیدن یا نشستن در یک وضعیت نامناسب

استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، تبلت یا موبایل

فتق دیسک بین مهره‌ای

پوکی‌استخوان

مشکل در انحنای طبیعی ستون‌فقرات (اسکولیوز scoliosis )

آسیب‌های ساختاری ناشی از تومورها یا عفونت‌ها

تکان ناگهانی گردن در تصادفات منجر به بروز درد حاد یا مزمن در گردن می‌شود که بهبود آن چندین ماه طول می‌کشد.

گردن درد چگونه بروز می‌کند؟
گردن درد باعث بروز ناراحتی در ناحیه گردن و سفتی عضلات گردن می‌شود. این درد ممکن است به سمت شانه‌ها یا تیغه بین شانه‌ها نیز کشیده شود. به علاوه گردن درد ممکن است به سمت بازوها، دست‌ها یا سر کشیده شده و منجر به بروز درد یک طرف سر یا هر دو طرف سر شود.

عضلات گردن سفت و حساس به لمس خواهند بود. درد حاد گردن می‌تواند منجر به تغییر وضعیت گردن شود که در آن سر به یک سمت کج می‌شود، این عارضه کژ گردنی نامیده می‌شود.

درد در پایه جمجمه ممکن است با احساس ضعف در شانه‌ها و بازوها همراه باشد و همچنین ممکن است فرد در بازوها یا انگشتان احساس خارش یا سوزش داشته باشد.

چه زمانی گردن درد خطرناک است؟

در صورت بروز هر یک از این علائم بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید:

بثورات پوستی که با فشار دادن هم از بین نمی‌روند.

فرد احساس بیماری می‌کند یا همراه با گردن درد دچار تب شده است.

خم کردن گردن به سمت جلو با درد همراه است و فرد نمی‌تواند چانه خود را به قفسه سینه‌اش برساند.

حساسیت به نور

گردن درد با سردرد شدید یا استفراغ مداوم همراه است.

گردن درد با کمر درد شدید همراه است.

بعد از آسیب دیدن سر فرد گیج و خواب‌آلود است یا استفراغ می‌کند.

گردن درد که با سردرد همراه است.

درد پشت یک چشم

بینایی، شنوایی، چشایی یا تعادل تحت تاثیر قرار گرفته‌اند

استفراغ شدید

قدرت عضلات دست‌ها یا پاها کاهش پیدا کرده است.

درمان گردن درد
اگر گردن درد باعث ناراحتی شما شده تا حد امکان فعالیت فیزیکی انجام دهید. سعی کنید فعالیت‌های روزمره خود را به‌طور طبیعی انجام دهید، لازم نیست حتما استراحت کنید. معمولا گردن درد ناشی از یک بیماری جدی نیست و طی یک هفته برطرف خواهد شد.

برای درمان گردن درد متوسط این روش‌های خانگی را امتحان کنید:

از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. روز اول از یخ استفاده کنید و سپس از بطری آب گرم استفاده کنید.

فعالیت کنید، اما از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سخت و سنگین اجتناب کنید.

سعی کنید سر خود را به آرامی به دو طرف حرکت دهید و عضلات گردن را با ملایمت بکشید.

از یک نفر بخواهید که منظقه دردناک را به آرامی ماساژ دهد.

اگر برای مدت زیادی دچار درد گردن شده‌اید، به پزشک یا فیزیوتراپ مراجعه کنید.

درد حاد در پایه جمجمه ممکن است بدون نیاز به درمان برطرف شود. برای مشکلات کوتاه مدت درمان‌های دستی (مانند کایروپرکتیک یا فیزیوتراپی) و داروهای ضد‌درد توصیه می‌شوند.

 

 

۱) هر زمان در محل‌کار احساس خستگی و عصبانیت کردید، پیشانی‌تان را به کف دست‌تان فشار دهید. خیلی از ما وقتی استرس داریم، عضلات گردنمان را سفت می‌کنیم که به مرور زمان ممکن است موجب درد و خشکی گردن شود. می‌توانید با این حرکت ساده، هم فشار وارد بر گردن را کاهش دهید و هم عضلات آن را تقویت کنید. بهترین قسمت آن این است: هیچکس در محل‌کار متوجه نمی‌شود که مشغول تمرین هستید! فقط فکر می‌کنند که خسته شده‌اید.

پشت میزتان نشسته، کمی به سمت جلو خم شوید و آرنج‌های‌تان را روی میز بگذارید. سرتان را صاف در مرکز شانه‌ها قرار داده و پیشانی‌تان را به کف دستتان فشار دهید؛ از کف دست برای مقاومت دربرابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵-۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید. حالا صاف بایستید و دست‌های‌تان را پشت سرتان قرار دهید، طوریکه آرنج‌هایتان رو به جانب باشد. سرتان را به عقب به سمت کف دست‌ها فشار دهید و از کف دست‌ها برای مقاومت دربرابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵-۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید.

 

۲) دو مرتبه در روز خودتان را تقویت کنید. یک تمرین عالی دیگر برای محل کار: کف دست‌های‌تان را روی لبه صندلی‌تان قرار داده و فشار دهید، لگن و باسن‌تان را یک تا دو سانت از روی صندلی بلند کنید. ۵ ثانیه نگه دارید، دوباره پایین بیاورید و این حرکت را پنج مرتبه تکرار کنید تا عضلات سرشانه‌تان قوی‌تر شوند.

 

۳) موقع تماشای تلویزیون، شانه‌های‌تان را عقب بکشید. روی لبه صندلی‌تان بنشینید و ستون فقراتتان را بکشید، انگار می‌خواهید قدتان را بلندتر کنید. دست‌های‌تان را جلو بدن روی لباس‌تان قرار دهید. شانه‌های‌تان را تا می‌توانید عقب بکشید، طوری که کتف‌های‌تان از پشت جمع شود. کل یک تبلیغ تلویزیونی خود را در این حالت نگه دارید. سپس شانه‌ها را آزاد کرده و یک بار دیگر حرکت را تکرار کنید.

 

۴) وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردید، چهار قتشق برنج ، ۲ چوب دارچین و یک قاشق غذاخوری میخک در مایکروفر ۲ دقیقه گرم کنید بعد در یک لنگه جوراب پر کنید و انتهای آن را سفت با یک بند لاستیکی ببندید. و بعد روی گردن‌تان بگذارید. این روش درمان برای خشکی گردن و شانه‌ها عالی است. می‌توانید آن را بارها استفاده کنید تاجایی‌که ادویه‌ها رایحه خود را از دست بدهند.

۵) هر زمان که بیش از ۴۵ دقیقه پشت فرمان اتومبیل یا پشت کامپیوتر نشستید، تمرین لاک‌پشتی را انجام دهید. بیشتر وقت‌ها پشت فرمان یا کامپیوتر، سرمان را جلو می‌بریم، انگار جلو بردن سرمان باعث می‌شود زودتر به مقصد برسیم یا پروژه‌مان را زودتر تمام کنیم. از آنجا که سر چیزی درحدود ۵ کیلو وزن دارد، این کار کمی به پشت گردن فشار وارد می‌کند و قبل از اینکه بفهمید دچار سردرد می‌شوید. با این تمرین می‌توانید هم عضلات پشت گردن‌تان را قوی کنید و خودتان را عادت دهید که در وضعیت بهتر و سالم‌تری بنشینید.

موقع رانندگی یا تایپ کردن پشت کامپیوتر، تظاهر کنید لاک‌پشت هستید که می‌خواهید سرتان را به سمت لاک‌تان جمع کنید. سرتان را به سمت عقب بیاورید، طوری‌که گردی پشت گردن‌تان صاف شود. از یک تا ۵ ثانیه در این وضعیت نگه دارید و رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

۶) هر یک ساعت، چانه‌تان را به سمت سینه‌تان خم کرده، سپس گردن‌تان را به سمت چپ، عقب، راست و دوباره پایین به صورت دایره‌ای بچرخانید. این حرکت را پنج مرتبه تکرار کرده، سپس جهت خود را عوض کرده و از راست به چپ دایره بزنید.

۷) دقت کنید که برای خواب از بالش مناسب استفاده کنید. انتخاب بهترین بالش به اولویت‌های خودتان برمی‌گردد. اما به طور کلی آنها که روی شکم می‌خوابند باید از بالش‌های نرم، آنها که به بغل می‌خوابند از بالش‌های متوسط و آنها که به پشت می‌خوابند از بالش‌های سفت‌تر استفاده کنند.

در مورد دردهای طولانی مدت (سه ماه یا بیشتر) روش‌های درمانی زیر را در نظر داشته باشید:

درمان کایروپرکتیک Chiropractic
تمرینات عضلانی
فیزیوتراپی
طب سوزنی

منابع:

salamatnews.com

seemorgh.com

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۳۰ مهر ۱۳۹۷

مقاومت آنتی‌بیوتیکی: ۸۰۰۰ ترکیب دارویی جدید مؤثر
این گزارش که در تاریخ 4 سپتامبر  2018  در سایت ...
خواندن بیشتر
ورزش‌های مفید و مضر برای افراد مبتلا به آسم
آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی ...
خواندن بیشتر
بیماری آشالازی؛ علل و راه‌های درمان
آشالازی (به انگلیسی: Achalasia) نوعی اختلال حرکتیِ نادر مری ...
خواندن بیشتر
اثبات کارآمدی بالای پیوند مدفوع
به گزارش کلینیک کلیولند که در تاریخ ا آگوست ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( آشنایی با ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV) )
ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV (به انگلیسی: Human Papillomavirus) ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( انواع عفونت‌ها در بیماران دیابتی )
_ از عوارض دیابت روی پوست چه می‌دانید. خطرات ...
خواندن بیشتر
آشنایی با علل، علائم و درمان سرطان بیضه
ماه اکتبر را به سرطان سینه و بهداشت زنان ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( درباره بیماری کولیت اولسروز )
کولیت زخمی یا کولیت اولسروز یا پس‌روده‌آماس زخمی (به ...
خواندن بیشتر