رنگ خون قاعدگی و تفسیر آن

برای اکثر زنان، قاعدگی از سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی شروع می‌شود و تقریبا دوره پریود یا قاعدگی هر ۲۱ یا ۳۵ روز یکبار به مدت هفت روز رخ می‌دهد. خون قاعدگی می‌توانند رنگ‌های متفاوتی از طیف رنگ سیاه، قرمز و قهوه‌ای تا نارنجی داشته باشد. اگرچه اکثر رنگ‌های خون قاعدگی طبیعی هستند، برخی از موارد ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک باشند.
در این مقاله درباره رنگ‌های مختلف خون پریودی از رنگ خون پریود قهوه‌ای گرفته تا رنگ روشن خون پریود صحبت می‌کنیم و به بررسی علت سیاه بودن رنگ خون در عادت ماهانه و همچنین خون سیاه قبل از پریود می‌پردازیم.برای اکثر زنان، قاعدگی از سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی شروع می‌شود و تقریبا دوره پریود یا قاعدگی هر ۲۱ یا ۳۵ روز یکبار به مدت هفت روز رخ می‌دهد. خون قاعدگی می‌توانند رنگ‌های متفاوتی از طیف رنگ سیاه، قرمز و قهوه‌ای تا نارنجی داشته باشد. اگرچه اکثر رنگ‌های خون قاعدگی طبیعی هستند، برخی از موارد ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک باشند.
در این مقاله درباره رنگ‌های مختلف خون پریودی از رنگ خون پریود قهوه‌ای گرفته تا رنگ روشن خون پریود صحبت می‌کنیم و به بررسی علت سیاه بودن رنگ خون در عادت ماهانه و همچنین خون سیاه قبل از پریود می‌پردازیم.

_ خون سیاه در پریود

ممکن است از دیدن خون پریود سیاه وحشت‌زده شوید اما جای نگرانی وجود ندارد. این رنگ خون همانند رنگ قهوه‌ای خون پریود است که نشان دهنده خون مانده در رحم است و ممکن است حالتی شبیه به دانه‌های قهوه نیز داشته باشد. خون سیاه معمولا خونی است که مدت زیادی در رحم مانده است.

_ خون قهوه‌ای در پریود

هر نوع رنگ قهوه‌ای خون پریود معمولا نشانه خون مانده در رحم است. خون در مدتی که در رحم می‌ماند، اکسید می‌شود و رنگ آن از رنگ قرمز استاندارد به قهوه‌ای تغییر می‌کند.

خون قهوه‌ای معمولا در موارد زیر دیده می‌شود:

_ لکه بینی قهوه‌ای قبل از پریود

هنگامی که جریان خون پریود کند باشد، خون زمان بیشتری برای خروج از بدن نیاز دارد. هنگامی که خون در رحم برای مدت بیشتری باقی می‌ماند، رنگ آن به قهوه‌ای تغییر می‌کند. ترشحات قهوه‌ای قبل از پریود معمولا خون باقی مانده از پریود قبلی است.

_ اولین خونریزی پس از زایمان

خونریزی زنان برای اولین بار پس از زایمان که معمولا چهار یا شش هفته پس از زایمان رخ می‌دهد معمولا خونریزی سنگینی است و از روز چهارم به بعد رنگ آن ممکن است صورتی یا قهوه‌ای باشد.

_ خون قهوه‌ای در بارداری

اگر دچار لکه‌بینی در بارداری شوید، ممکن است رنگ آن قهوه‌ای باشد و بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

_ خون قهوه‌ای بعد از سقط جنین

اگرچه خون ناشی از سقط جنین ممکن است قرمز روشن باشد، برخی زنان ممکن است دچار سقط فراموش شده شوند. در سقط فراموش شده، جنین دیگر رشد نمی‌کند اما تا چهار هفته ممکن است از رحم خارج نشود. ممکن است دچار خونریزی یا لخته‌های سنگین نشوید اما اکثر زنان در این نوع سقط، لکه‌های قهوه‌ای تیره یا خونریزی قهوه‌ای رنگ دارند.

_ خون قرمز تیره در پریود

ممکن است در دوران پریود در حین راه رفتن یا پس از دراز کشیدن برای مدت طولانی، لکه‌های قرمز تیره ببینید. رنگ قرمز تیره خون بدین معنی است که خون برای مدتی در رحم مانده است اما هنوز به طور کامل اکسید نشده است.
رنگ قرمز تیره خون ممکن است در موارد زیر دیده شود:

_ خون قرمز در اواخر پریود
ممکن است خون قرمز تیره را در اواخر دوره قاعدگی به دلیل کاهش سرعت خون‌ریزی ببینید.

_ اولین خون‌ریزی پس از زایمان
اولین خون‌ریزی پس از زایمان معمولا سنگین است و لخته‌های زیادی در آن دیده می‌شود. برای سه روز اول رنگ آن قرمز تیره است و سپس رنگ و غلظت آن ممکن است تغییر کند. زنانی که زایمان سزارین داشته‌اند، ممکن است این خون‌ریزی سنگین را تنها در ۲۴ ساعت اول شروع خون‌ریزی داشته باشند.

_ خون قرمز روشن در پریود

قاعدگی شما ممکن است با خون قرمز روشن شروع شود. این بدین معنی است که خون تازه است و جریان خونریزی نیز سریع است. خون شما ممکن است در طول پریود همینطور باقی بماند یا با کاهش جریان خونریزی تیره‌تر شود.
خون قرمز روشن ممکن است در موارد زیر دیده شود:

_ عفونت
برخی عفونت‌ها مانند کلامیدیا یا سوزاک ممکن است موجب خون‌ریزی در بین دو پریود شوند. اگر بین دو پریود خود دچار خون‌ریزی یا لکه‌بینی شدید، حتما به پزشک متخصص زنان برای تشخیص مشکل و درمان بیماری خود مراجعه کنید.

_ بارداری
خونریزی در بارداری معمولا یکی از نشانه‌های سقط جنین است اما گاهی هم می‌شود که زنان در دوران بارداری خود، خون‌ریزی دارند و نوزاد سالمی را به دنیا می‌آورند. این داستان برای هر شخصی منحصر به فرد است و بهتر است در صورت مشاهده هرگونه خون یا لکه‌بینی در بارداری حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

_ پولیپ یا فیبروم
پولیپ یا فیبروم توده‌های غیرسرطانی در رحم هستند که می‌توانند موجب خون‌ریزی شدید در زمان قاعدگی یا در زمان بین دو پریود شوند. این خون‌ریزی ممکن است شدید یا کم باشد و همچنین شامل علائم دیگری مانند درد و احساس فشار در زیر شکم باشد.

_ خون صورتی در پریود

خون قاعدگی ممکن است در ابتدا یا انتهای پریود شما صورتی رنگ باشد، به خصوص اگر لکه‌بینی داشته باشید. این رنگ روشن خون قاعدگی نشان دهنده مخلوط شدن خون با ترشحات بی‌رنگ واژن است که موجب رقیق شدن رنگ آن می‌شود.
خون صورتی رنگ ممکن است در موارد زیر دیده شود:

_ اولین خون‌ریزی پس از زایمان
از روز چهارم اولین خون‌ریزی پس از زایمان، خون ممکن است به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد.

_ میزان استروژن پایین
گاهی خون قاعدگی صورتی رنگ نشان‌دهنده کم بودن میزان استروژن بدن است. استروژن به تثبیت مخاط رحم کمک می‌کند. بدون این هورمون، ممکن است دیواره داخلی رحم چند بار در ماه به صورت خون قاعدگی فرو بریزد و موجب لکه‌بینی به رنگ‌های مختلف از جمله صورتی شود. برخی علل کاهش استروژن شامل مصرف قرص‌های ضدبارداری هورمونی که حاوی استروژن نیستند و یا علائم پیش یائسگی هستند.

_ لکه‌بینی بین دو پریود
ممکن است رنگ صورتی را در زمان تخمک‌گذاری ببنید که دلیلی آن مخلوط شدن خون رحم با ترشحات شفاف واژن است که ممکن است قرمز روشن یا صورتی به نظر برسد.

_ سقط جنین
اگر باردار هستید، ترشحات صورتی رنگ می‌توانند نشانه سقط جنین باشند که همراه با علائم دیگری از جمله درد، عبور بافت از واژن و از بین رفتن علائم بارداری است.

_ خون نارنجی در پریود

هنگامی که ترشحات واژن با خون ترکیب می‌شوند، رنگ آن ممکن است نارنجی به نظر برسد. در نتیجه به همان دلایل خون صورتی پریود، ممکن است خون نارنجی در دوران پریودی ببینید.
خون نارنجی ممکن است در موارد زیر دیده شود:

_ لکه‌بینی لانه گزینی جنین
برخی زنان ممکن است حول و حوش زمان لانه گزینی یعنی ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بسته شدن نطفه، لکه‌های صورتی یا نارنجی ببنند. لکه‌بینی لانه گزینی جنین در تمام زنان دیده نمی‌شود اما در صورت دیده شدن، ممکن است رنگ آن در بین افراد مختلف، متفاوت باشد. اگر لکه‌بینی دارید که به قاعدگی ختم نمی‌شود بهتر است که تست بارداری بدهید.

_ عفونت
هرگونه خون غیر طبیعی یا ترشحات غیر معمول واژن می تواند نشانه عفونت باکتریایی یا بیماری مقاربت جنسی باشد.

_ خون خاکستری در پریود

مشاهده خون خاکستری یا ترشحات سفید مایل به خاکستری نیازمند مراجعه به پزشک متخصص زنان است.
خون خاکستری رنگ ممکن است در موارد زیر دیده شود:

_ عفونت
این طیف رنگ نشان‌دهنده عفونت زنان مانند واژینوز باکتریایی است. دیگر علائم عفونت شامل موارد زیر هستند:
• تب
• درد
• خارش
• بوی بد

_ سقط جنین
اگر باردار هستید، ترشحات خاکستری رنگ می‌توانند نشانه سقط جنین باشند. همچنین ممکن است عبور بافت از واژن به رنگ خاکستری باشد.

منبع: سایت drzakerin.com

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۲۹ مهر ۱۳۹۷

 

مقاومت آنتی‌بیوتیکی: ۸۰۰۰ ترکیب دارویی جدید مؤثر
این گزارش که در تاریخ 4 سپتامبر  2018  در سایت ...
خواندن بیشتر
ورزش‌های مفید و مضر برای افراد مبتلا به آسم
آسم (برگرفته شده از واژه یونانی ἅσθμα به معنی ...
خواندن بیشتر
بیماری آشالازی؛ علل و راه‌های درمان
آشالازی (به انگلیسی: Achalasia) نوعی اختلال حرکتیِ نادر مری ...
خواندن بیشتر
اثبات کارآمدی بالای پیوند مدفوع
به گزارش کلینیک کلیولند که در تاریخ ا آگوست ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( آشنایی با ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV) )
ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV (به انگلیسی: Human Papillomavirus) ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( انواع عفونت‌ها در بیماران دیابتی )
_ از عوارض دیابت روی پوست چه می‌دانید. خطرات ...
خواندن بیشتر
آشنایی با علل، علائم و درمان سرطان بیضه
ماه اکتبر را به سرطان سینه و بهداشت زنان ...
خواندن بیشتر
سوال و پاسخ ( درباره بیماری کولیت اولسروز )
کولیت زخمی یا کولیت اولسروز یا پس‌روده‌آماس زخمی (به ...
خواندن بیشتر